Floto balonov upravlja kitajska vojska in se uporablja posebej za vohunjenje. Opremljena je z visokotehnološko opremo, namenjeno zbiranju občutljivih informacij o ciljih po vsem svetu, je sporočil visoki predstavnik State Departmenta, ki ni želel biti imenovan.
Objava podrobnosti glede obsega in zmogljivosti programa naj bi ovrgla vztrajne trditve Kitajske, da balon ni bil uporabljen za vohunjenje, ampak za civilne meteorološke namene. Predstavniški dom kongresa je danes na pobudo republikancev soglasno izglasoval obsodbo Kitajske zaradi predrzne kršitve suverenosti ZDA in prizadevanj za zavajanje mednarodne skupnosti z lažnimi trditvami.
Preden so ZDA predstavile svoje nove informacije, je v Pekingu tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning ponovno poudarila, da je bil velik balon brez posadke civilna meteorološka zračna ladja, ki je zgrešila smer, in da so se ZDA s sestrelitvijo balona odzvale pretirano.
ZDA so podatke o kitajskem vohunjenju dobile s pomočjo vohunskih letal U-2, ki lahko letijo na veliki višini. Ta letala so spremljala balon na poti čez ZDA, je sedaj prvič priznala ameriška vlada. Letala U-2a so ugotovila, da je bil balon sposoben zbirati signalne obveščevalne podatke z več antenami in drugo opremo, namenjeno nalaganju občutljivih informacij, ter sončnimi celicami za njihovo napajanje.
Pomočnik ameriškega obrambnega ministra za indo-pacifiško območje Jedidiah Royal je v senatu povedal, da imajo dobre predstave o tem, kakšne obveščevalne podatke je zbirala Kitajska. Več je senatorjem povedal za zaprtimi vrati.
Visoki uradniki FBI, ki niso želeli biti imenovani, so povedali, da je v njihov laboratorij v Quanticu v Virginiji prispelo le nekaj delov balona, ki jih bodo zdaj preiskali. Imajo dele balonske strehe, napeljave in zelo majhno količino elektronike.
Po navedbah dveh ameriških uradnikov so bila prizadevanja za iskanje balona danes začasno prekinjena zaradi visokih valov. Povedala sta, da je nekaj ostankov balona nedotaknjenih na dnu oceana razpršenih na območju, velikem kot 15 nogometnih igrišč.
Namestnica državnega sekretarja Wendy Sherman je v pričanju pred senatnim odborom za zunanje zadeve povedala, da so sprejeli vse potrebne ukrepe za zaščito občutljivih informacij in zdaj preučujejo balon in njegovo opremo.
Ob novih podatkih pa je Gregory Falco z univerze za civilno in sistemsko inženirstvo izpostavil, da čeprav je ZDA uvedla protiukrepe, je bilo verjetno že prepozno - saj je domnevno kitajski balon do takrat verjetno že prestregel določene informacije. "Antene na balonu imajo visokozmogljiv sistem, ki lahko prenese veliko podatkov, to je zelo zaskrbljujoče," je še dodal.
Nekateri republikanci so sicer vztrajali, da bi bilo treba balon sestreliti prej, vendar so predstavniki vlade in vojske ponovili, da tega nad kopnim ni bilo mogoče varno izpeljati.
Republikanci na čelu z nekdanjim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom so zaradi balona uvodoma sprožili ostre kritike demokratske vlade Joeja Bidna.
Trump je več dni ponavljal, da je treba balon sestreliti, ko je Pentagon ponavljal, da tega nad ameriškim ozemljem ni varno izvesti. Pričakovano so ga potem na ukaz predsednika Bidna sestrelili nad Atlantikom.
Trump je nekoliko obrnil ploščo po sestrelitvi, ko so uradniki Bidnove vlade priznali, da so podobni baloni preletavali ZDA tudi v času Trumpove vlade. Pričakovano je sporočil, da gre za lažne novice, vendar dodal, da bi se sam potem s Kitajci dogovoril, da ne bi prišlo do sestrelitve.
Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby je dejal, da je bil to že peti balon nad ZDA od leta 2017.
Posledica odkritja in sestrelitve balona je za zdaj odpoved načrtovanega obiska ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna na Kitajsko. Kitajska vztraja, da je balon civilni in zahteva vrnitev delov.
Avstralija bo z varovanih območij odstranila kitajske nadzorne kamere
Medtem ko se odnosi s Kitajsko zaradi domnevnega vohunjena zapletajo, je tudi Avstralija sporočila, da bo zaradi pomislekov o nacionalni varnosti z varovanih območij odstranila nadzorne kamere kitajske proizvodnje, piše BBC.
Med revizijo so namreč odkrili 900 kosov kitajske opreme za nadzor proizvajalcev Hikvison in Dahua. Za podobno potezo so se lani odločili že Združeno kraljestvo in ZDA zaradi strahu, da bi kitajska vlada lahko dostopala do podatkov o napravi.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.