Sodišče je za krive spoznalo Rusa Igorja Girkina in Sergeja Dubinskega ter Ukrajinca Leonida Harčenka. Olega Pulatova, prav tako Rusa, je sodišče oprostilo obtožb. Gre za pripadnike proruskih separatističnih sil, ki so igrali ključno vlogo pri dobavi raketnega sistema Buk v Ukrajino iz ruskega vojaškega oporišča. Obsojeni se niso zglasili na sodišču, le Pulatova je zastopal odvetnik.
Nesrečno letalo je 17. julija 2014 vzletelo z letališča Schiphol v Amsterdamu proti Kuala Lumpurju. Po nekaj urah letenja je letalo zadela raketa, posledično pa je razpadlo v zraku. Vsi potniki in člani posadke so umrli. Žrtve so bile iz skupno 17 držav, med drugim je bilo na krovu 198 Nizozemcev, 43 Malezijcev, 38 Avstralcev in 10 Britancev. Na letalu je bilo 80 otrok.
Nizozemski premier Mark Rutte je pred razsodbo dejal, da se bo s sodelavci še naprej boril za pravice žrtev. "Vse države, ki so izgubile ljubljene v tej strašni nesreči leta 2014, tega ne bodo izpustile iz rok," je dejal novinarjem na vrhu G20 na Baliju.
Med sojenjem so sorodniki žrtev spregovorili o neizmerni bolečini ob izgubi svojcev. Mnogi od njih so s seboj prinesli fotografije ljubljenih, nekateri so pripovedovali o travmatičnem obisku mrtvašnice, kjer so identificirali trupla. Številni se spopadajo z depresijo, anksioznostjo, grozljivimi sanjami in drugimi boleznimi, ki so jih utrpeli po izgubi svojcev. "Izgubili smo veselje do življenja," je dejal eden od njih na sodišču, poroča Guardian.
Mednarodni preiskovalci so ugotovili, da je letalo sestrelila raketa vrste Buk, ki so jo na območje Ukrajine, ki je bilo pod nadzorom proruskih upornikov, pripeljali iz Rusije in pri sestrelitvi katere je najverjetneje sodelovala tudi ruska vojska. Kremelj je na drugi strani ves čas zanikal vpletenost in trdil, da je bila Rusija izključena iz preiskave.
Po navedbah tožilstva je Girkin, nekdanji ruski vohun ter obrambni minister samooklicane ljudske republike Doneck, pomagal priskrbeti raketni sistem. Dubinski, ki je bil tudi povezan z ruskimi obveščevalnimi službami, naj bi bil vodja vojaških obveščevalcev pri separatistih in naj bi dajal ukaze glede rakete. Nekdanji pripadnik ruskih specialcev Pulatov in domnevni vodja enote separatistov Harčenko pa naj bi sodelovala pri prevozu rakete na izstrelišče.
Girkin naj bi se trenutno nahajal na bojišču v Ukrajini, kar vzbuja malo upanja, da bi ga privedli pred roko pravice. Pred odločitvijo sodišča je dejal, da čuti moralno odgovornost za smrt 298 ljudi, a ni želel priznati vloge pri sestrelitvi letala.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.