Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je povprečna septembrska temperatura na svetu znašala 16,38 stopinje Celzija. Bila je za 0,93 stopinje višja od povprečja za ta mesec v obdobju med letoma 1991 in 2020. To pomeni, da je bil letošnji september najtoplejši, odkar pri Copernicusu spremljajo podatke.
"To je res osupljivo. Nikoli v nobenem mesecu v naših evidencah nismo videli česa takega," je dejal direktor Carlo Buontempo.
"To ni fantastična vremenska statistika," je podatke za Euronews komentirala podnebna znanstvenica z Imperial College of London Friederike Otto. "To je smrtna obsodba za ljudi in ekosisteme. Uničuje sredstva, infrastrukturo, letino," je zapisala.
Po besedah Buontempa so visoke temperature posledica nenavadno visokih temperatur oceanov, ki se septembra niso ohladili toliko kot običajno. Samantha Burgess, namestnica Buontempa, je medtem opozorila, da bo letošnje leto verjetno najtoplejše v zgodovini, temperature so bile za 1,4 stopinje višje kot v predindustrijskem obdobju.
S tem je bila skoraj presežena zaveza iz pariškega podnebnega sporazuma o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.