Študentski protesti po vsej državi so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na prenovljeni železniški postaji v Novem Sadu, ki je vzel 15 življenj. Oblasti na čelu s predsednikom Aleksandrom Vučićem obtožujejo korupcije in neustreznega nadzora, zahtevajo, da se odgovorne kazensko preganja.
Konec decembra so denimo zasedli pomembno beograjsko krožno križišče, po navedbah združenja Arhiv javnih zbiranj, ki udeležence prešteva s pomočjo fotografij in posnetkov s tal in iz zraka, se je na ulicah takrat zbralo 100.000 protestnikov, kot pravijo, celo več kot leta 2000 pred skupščino v ključnih trenutkih padanja režima Slobodana Miloševića.
"Darilo" za generalnega direktorja
Velikanska množica se je v petek zvečer zbrala tudi pred stavbo RTS. Po ocenah omenjenega združenja jih je bilo med 53.000 in 55.000. Prišli so v času večernega televizijskega dnevnika, saj javni radioteleviziji RTS očitajo, da protestom ne posveča ustrezne pozornosti. Televizija je že večkrat bila tarča očitkov o provladnem poročanju, tudi omenjenim množičnim protestom so v zadnjih tednih namenjali le malo medijskega prostora.
Tokrat pa se je v osrednji večerni dnevnik neposredno oglašal novinar izpred stavbe, ki jo je obkolila množica protestnikov, tudi njihova spletna stran je dogajanje na protestu spremljala v živo, novica je bila umeščena na 1. mesto portala.
Niso zamolčali niti, da so študenti izdelali tudi več maket, med drugim "darilo" za 71. rojstni dan RTS-ovemu generalnemu direktorju Draganu Bujoševiću. Rojstnodnevni svečki sta bili zataknjeni v velikanski sendvič, v katerega je bilo zataknjenih tudi 200 evrov. Z izrazom "sendvičarji" namreč zbadajo podpornike Vučićevega režima, ki jim očitajo, da se njegovih mitingov udeležujejo v zameno za malico in nekaj drobiža.
Izpostavili pa so tudi, da je podporo protestnikom prav tako izrazil del zaposlenih na RTS-u, ki so se v času protesta na balkonu stavbe zbrali ob velikanskem transparentu, ki je poudarjal, da jim stojijo ob strani.
(Pre)dolg molk
Podporo študentom so že izrazili kmetje, številni umetniki in drugi državljani, še vedno pa pogrešajo podporo nekaterih javnih osebnosti, predvsem tistih najbolj znanih. "Zapomnili si bomo, kdo je molčal," je med drugim opozarjal včerajšnji transparent.
Tarča pogostih kritik so priljubljeni vplivneži, pa tudi zvezdniški košarkar Nikola Jokić in najboljši tenisač na svetu Novak Đoković, saj jim očitajo, da bi lahko s svojim vplivom veliko dosegli. Ta teden pa je Đoković vsaj nekoliko omilili njihovo jezo, saj je v neposrednem prenosu vzel flomaster in na Eurosportovo kamero narisal simbol srca in v cirilici napisal Za Sonjo.
Zmago na odprtem prvenstvu Avstralije v tenisu je posvetil 20-letni študentki prava, ki je pristala v bolnišnici, ko je voznik avtomobila v Beogradu zapeljal med protestnike med njihovim poklanjanjem v spomin na žrtve novembrske novosadske tragedije ter zbil dekle, ki je stala na pločniku, in jo pri tem huje poškodoval. Nekaj metrov jo je vozil na strehi avtomobila, preden je padla na tla, sam pa je pobegnil.
Policija ga je pozneje izsledila, po njihovih navedbah gre za starega znanca policije in odvisnika od mamil, vozil pa je avtomobil v lasti znanega upravnika številnih stanovanjskih stavb v mestu.
Vučićevi komentarji
Protestniki so ob tem besni tudi na Vučića, saj pravijo, da je dal zeleno luč tovrstnim napadom, ko je na začetku decembra s ciničnimi komentarji na novinarski konferenci opravičeval podoben incident v Požarevcu, ki pa se je takrat končal brez poškodb. Omenjena 20-letnica v četrtek ni imela te sreče, pristala je na intenzivni negi. V beograjskem kliničnem centru sicer zagotavljajo, da je njeno stanje stabilno, poškodba glave ne bo pustila težjih posledic, prihodnji teden pa bi jo že lahko odpustili v domačo oskrbo.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.