"Nobenega dvoma ni, da naših promocijskih cen - vozovnice za en evro, za 9,99 evra - ne boste videli v naslednjih letih," je dejal Michael O'Leary za BBC.
Višji stroški goriva, ki zvišujejo cene letalskih kart, zvišujejo tudi stroške gospodinjstev, kar zmanjšuje razpoložljive dohodke potrošnikov. Toda šef Ryanaira kljub temu pričakuje, da bodo stranke raje iskale cenejše možnosti, kot pa zmanjšale število potovanj z letalom.
"Menimo, da bodo ljudje še naprej pogosto leteli. Res pa je, da bodo postali veliko bolj občutljivi na cene," meni O'Leary.
Ker so se letalske vozovnice v zadnjih letih pocenile, se je povečalo število letov, ob poplavi nizkocenovnih letalskih ponudnikov pa so potovanja z letalom postala dostopna za več ljudi. A komercialni leti so zdaj 'krivi' za približno 2,4 odstotka svetovnih emisij ogljikovega dioksida, letalski sektor pa se sooča s pritiskom in pozivi k zmanjšanju svojega vpliva na podnebje.
Ko so države začele odpravljati covidne omejitve, se je povpraševanje po letih močno povečalo, pomanjkanje osebja v letalskih družbah in na letališčih pa je povzročilo zamude in številne odpovedi letov. O'Leary ocenjuje, da je Ryanair bolje obvladal situacijo kot druge letalske družbe, ker je začel zaposlovati in usposabljati nove kadre lani novembra, ko so bila potovanja še nekoliko okrnjena.
V prvih šestih mesecih leta 2022 je Ryanair odpovedal 0,3 odstotka vseh letov, medtem ko je British Airways odpovedal 3,5 odstotka letov. O'Leary je ob tem kritiziral letališča, da so se na večje povpraševanje slabo pripravila. Urniki letov so namreč znani že mesece vnaprej, varnostno osebje na letališčih pa potrebuje bistveno manj usposabljanja kot piloti, še poudarja.
Še posebej kritičen je bil šef Ryanaira do londonskega letališča Heathrow. Vodstvo je obtožil slabega upravljanja. O'Leary je izrazil upanje, da bodo težave na britanskih letališčih rešene do naslednjega poletja, enega glavnih krivcev za težave pri zaposlovanju osebja pa vidi v brexitu.
Odhod Velike Britanije iz EU se je po njegovih besedah izkazal za "katastrofo za prost pretok delovne sile", britansko vlado pa poziva, naj bo poštena in prizna, da je brexit glavni vzrok za pomanjkanje delavcev. Prednostna naloga novega britanskega premierja mora biti podpis sporazuma z EU o prostem pretoku delovne sile, je poudaril O'Leary.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.