Po zasedanju komisije Nato-Ukrajina je imel generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg novinarsko konferenco. Kot je poudaril, bo vojaško zavezništvo Ukrajini še naprej zagotavljalo politično podporo. "Pozivamo Rusijo, naj izbere pot diplomacije. To je najnevarnejši trenutek za evropsko varnost v času te generacije," je dejal. Zatrdil je, da Rusija še naprej načrtuje obsežen napad na Ukrajino.
"Nikoli ni prepozno za umik. Še naprej Rusijo pozivamo, naj se umakne in se v dobri veri vključi v diplomatska prizadevanja za iskanje rešitev." Če se Rusija odloči za uporabo sile proti Ukrajini, bodo sledile najmočnejše sankcije, je še poudaril Stoltenberg.
Najnovejše poteze Rusije so po njegovih ocenah le nadaljnja invazija že napadene države. Rusija si je namreč leta 2014 priključila Krim. Čeprav so obljubljali umik sil, se te še naprej krepijo, vse več ruskih enot je pripravljenih na boj, zato po mnenju Stoltenberga obstaja resno tveganje vojne.
Za sklic izrednega zasedanja so se v Bruslju odločili, potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek objavil rusko priznanje omenjenih proruskih samooklicanih republik. To je odprlo pot za namestitev ruskih enot na njihovem območju na vzhodu Ukrajine. Neposredna vojaška podpora Nata Ukrajini je sicer izključena. Ker Ukrajina ni članica zavezništva, ne more zahtevati pomoči v skladu s 5. členom severnoatlantske pogodbe.
Ukrajina pozvala Zahod k dobavi orožja
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je medtem pred pogovorom z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom pozval Zahod k okrepljeni dobavi orožja Ukrajini, s čimer bi ji po njegovih besedah pomagal zoperstaviti se Rusiji.
"Davi sem poslal pismo britanskemu zunanjemu ministru, v katerem sem prosil za dodatno orožje za obrambo Ukrajine. Z istim vprašanjem se bom danes obrnil na svoje sogovornike v ZDA," je napovedal. "Naše najboljše jamstvo bosta naša diplomacija in orožje. Mobilizirali bomo ves svet, da dobimo vse, kar potrebujemo, za okrepitev naše obrambe."
Ukrajinski zunanji minister je tudi dejal, da je pozval države članice Evropske unije, naj njegovi državi obljubijo članstvo v povezavi kot odgovor na poskuse Rusije, da bi izolirala Ukrajino.
"Pozval sem EU, naj opusti obotavljanje, zadržanost in skepticizem, ki obstaja v evropskih prestolnicah, in Ukrajini obljubi članstvu v EU. Ta čas je napočil," je še dejal Kuleba."Najboljša strateška odločitev, ki jo lahko Evropa sprejme zdaj, je, da, dobesedno, vzame Ukrajino vase," je še dejal.
Madžarska na mejo z Ukrajino pošilja vojsko
Madžarska bo zaradi stopnjevanja napetosti med Rusijo in Ukrajino na ukrajinsko mejo poslala vojsko, je sporočil madžarski obrambni minister Tibor Benko. Kot je dejal po seji odbora za nacionalno varnost, mu je premier Viktor Orban naročil, naj vojsko zadolži za preprečevanje morebitnih oboroženih vdorov na madžarsko ozemlje.
Razmere v Ukrajini se lahko zaostrijo in prizadenejo Kijev in Zakarpatje na zahodu države, zato se morajo madžarski vojaki na meji pripraviti tudi na prihod beguncev in poskrbeti za druge humanitarne naloge, je pojasnil. Podrobnosti o tem, koliko vojakov bo napotenih v vzhodno regijo, ni navedel.
KOMENTARJI (492)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.