Na Madžarskem nameravajo posel s Kitajsko, ki se nanaša na njihov največji infrastrukturni projekt, modernizacijo železnice v višini 2,3 milijarde evrov, označiti z oznako – zaupno. Kot piše Financial Times, naj bi informacije o hitri železnici ostale skrivnost naslednjih 10 let. Oblast se pri načrtu sklicuje na argument, da bi objava podatkov "ogrozila madžarske zunanjepolitične in trgovinske interese, saj bi prišlo do zunanjega vmešavanja".
Načrt bi moral pred pandemijo novega koronavirusa čez parlamentarno sito, kar pa zdaj ni treba, saj si je Viktor Orban po zaslugi izrednih razmer v rokah nakopičil dodatno oblast.
Kritiki menijo, da bo Orban z ekipo ta čas torej izkoristil predvsem za to, da se sprejmejo zakoni, ki bi sicer naleteli na velike ovire.
V primeru železnice naj bi sicer Madžarska prispevala okoli 15 odstotkov stroškov, veliko pa bodo zaslužili vpleteni v izgradnjo. Med drugim, tako FT, naj bi velik del pogodb šel v roke Orbanovemu prijatelju iz otroštva – milijarderju Lorincu Meszarosu, ki je lani postal najbogatejši Madžar.
Železniški projekt je v razvoju že vse od leta 2013, pomeni pa uresničitev velike želje Kitajske, da se še bolj zasidra v Evropi – tako strateško kot politično. Pri tem so na največ posluha naleteli v državah, ki še niso članice EU in pri državah, kot je Madžarska, ki imajo težave z Brusljem. Tam namreč celo preverjajo, kako država porablja evropski denar, potem ko so se pojavili očitki o zlorabah.
Analitiki menijo, da se pajdašenje s Pekingom dobro vklaplja v Orbanovo politiko, ki vse bolj pravi – ne potrebujemo Bruslja, saj imamo prijatelje, kot sta Kitajska in Rusija.
Spet mu grozi izključitev iz EPP
Viktor Orban je sicer te dni z Brusljem na bojni nogi predvsem zaradi povečanja pooblasti samemu sebi.
"S čim se Bruselj ukvarja? Z nami," je dejal za madžarski radio in ocenil, da se Bruselj namesto z virusom ukvarja z Madžarsko. "Sedijo v mehurčku v Bruslju in nam govorijo, kaj naj delamo, namesto da bi reševali življenja," je dejal.
Ocenil je, da so pooblastila, ki sta jih vlada in premier dobila v izrednih razmerah, približno takšna, kot jih ima francoski predsednik v času miru. Meni, da gre za politični napad, ker "bi nekateri ljudje radi oropali to državo in pridobili njene vire". Za vodenje "mreže" pa je okrivil Georgea Sorosa in njegove ljudi v Bruslju, od koder prihajajo kritike.
Madžarski parlament je v ponedeljek sprejel zakonodajo, s katero so izredne razmere ob pandemiji covida-19 podaljšali za nedoločen čas. Parlament se je s tem praktično odpovedal svojim pristojnostim, premier Orban pa bo lahko vladal neomejeno, dokler vlada ne bo ukinila izrednih razmer.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je včeraj dejala, da članice sicer morajo sprejemati izredne ukrepe v bitki s pandemijo, a obenem je izrazila zaskrbljenost, da gredo nekateri ukrepi predaleč, pri čemer je prvič izrecno omenila položaj na Madžarskem.
Zaskrbljenost glede Madžarske je bila v četrtek izražena tudi na srečanju predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija z vodji političnih skupin.
Šestnajst članic unije – Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska, Španija in Švedska – pa so izrazile globoko zaskrbljenost zaradi tveganja kršitev načel vladavine prava, demokracije in temeljnih pravic na Madžarskem, ki izhaja iz sprejetih izrednih ukrepov.
Voditelji trinajstih desnosredinskih strank iz enajstih držav so medtem v četrtek v pismu predsedniku konservativne Evropske ljudske stranke (EPP) Donaldu Tusku pozvali k izključitvi stranke Orbana Fidesz zaradi izrednih ukrepov v pandemiji, ki da očitno kršijo temeljna načela liberalne demokracije in evropske vrednote.
KOMENTARJI (526)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.