S padcem berlinskega zidu, je z nemških cest izginil tudi trabant. 32 let po koncu proizvodnje kultni vzhodnonemški avto doživlja nov preporod. Na ceste se je od januraja vrnilo že več kot 40 tisoč delujočih in registriranih trabijev.
"Ker se ne morem pripeti z varnostnim pasom, se počutim nenavadno. Na začetku je bilo tudi zame čudno. Neprestano sem segal nazaj, da bi ga prijel, nato pa se spomnil, da ga sploh ni," pravi Jürgen Wolter.
Za svoj 60 let star, kot pravi retro dragulj, s 23 konjskimi močmi, je odštel tri tisoč evrov in še šest tisoč za obnovo. Vse za nostalgijo in neprecenljivo izkušnjo za volanom. "Vse se trese, ropota in ostalo, še vedno je živ."
Odkar je avto z vžigom na čok in prestavami na volanu, ki doseže hitrost 100 kilometrov na uro, dobil status oldtajmerja, ljubezen do trabija spet plamti. "Ropotanje motorja, je prav kul. Ta avto ... vse lahko sam popraviš, sam priviješ," pripovedujejo vozniki.
V 90-ih letih je avto veljal tako rekoč za smet, danes zbirateljski modeli iz plastike in kartona stanejo tudi 30 tisoč evrov. In marsikomu je zelo žal, da so ga je znebili. "Kupil sem ga z očetom, ko sem bil star okoli 8 let, za 1 marko (50 centov)."
Trabant je bil nekoč za vzhodne Nemce simbol slabih obetov za prihodnosti, danes je vožnja z njim zgodovina in način življenja.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.