Oceno bomo podali na podlagi konkretnih dejanj in besed, je danes novinarjem po tem, ko je Donald Trump razglasil zmago nad Kamalo Harris na volitvah za predsednika ZDA, dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Z morebitnimi načrti ruskega predsednika Vladimirja Putina, da bi čestital zmagovalcu ameriških volitev, pa ni seznanjen. "Ne pozabimo, da govorimo o sovražni državi, ki je posredno in neposredno vpletena v vojno proti naši državi," je spomnil na dogajanje v Ukrajini.
Odnosi med Rusijo in ZDA so od začetka te vojne na najnižji točki od konca hladne vojne, pri čemer Moskva zahodnim državam očita podporo Ukrajini. Po mnenju Peskova ni mogoče, da bi se bolj poslabšali, nadaljnje stanje pa naj bi bilo odvisno od ameriških voditeljev.
Trump je sicer večkrat poudaril, da bi v primeru izvolitve lahko končal vojno v Ukrajini v 24 urah, čeprav ni nikoli pojasnil, kako. Tako v Evropi kot Ukrajini se sicer bojijo, da bi Trump lahko silil Ukrajino v pogajanja z Rusijo pod pogoji, ugodnimi za Moskvo.
Peskov je danes dejal, da bi ZDA sicer lahko "omogočile končanje tega konflikta", a opozoril, da gre za državo, ki obenem razvnema konflikt.
Medsebojna naklonjenost
Trump sicer naklonjenosti do Putina nikoli ni skrival. Da je njegov oboževalec, mu je sporočil že pred 17 leti. Leta 2007 je Vladimirja Putina revija Time izbrala za osebnost leta, Trump pa mu je takoj poslal osebno čestitko. "Dragi predsednik Putin," mu je napisal. "Vsekakor si zaslužite. Kot ste verjetno slišali, sem vaš velik oboževalec," je dodal. Toda ruski avtokrat se ni pustil kar tako omehčati.
Leta 2013, ko je bil Trump še poslovnež, se je na Twitterju spraševal, če se bo Putin udeležil njegovega licenčnega lepotnega tekmovanja Miss Universe v Moskvi in če bosta postala najboljša prijatelja. Putin se sicer ni prikazal, v naslednjih letih pa je Trump še večkrat hvalil njegovo strateško pronicljivost in zagovarjal njegove poteze, ki so jezile preostali svet.
Leta 2016 prišlo do afere, ko so ameriški obveščevalci trdili, da se je Rusija vmešala v volitve, na katerih je zmagal Trump. Ta je pozneje dejal, da je to pravzaprav storila Ukrajina, da bi podtaknila Rusiji. Eden izmed višjih vladnih uradnikov je nato za Washington Post razkril, kaj jim je Trump navedel kot vir za te svoje trditve: "Putin mi je povedal."
Nazadnje je namreč Trump vendarle uspel vzpostaviti tako želeni odnos s svetovnim voditeljem, ki ga je tako občudoval. Leta 2018 sta se prvič osebno srečala kot predsednika, vrh, ki so ga številni označili za zgodovinskega, pa je potekal v času, ko so bili odnosi med Moskvo in Washingtonom na najnižji ravni v zadnjih desetletjih. To je nekaj ur pred srečanjem izpostavil tudi Trump, okrivil pa kar Ameriko: "Naši odnosi z Rusijo nikoli niso bili slabši po zaslugi več let ameriške neumnosti in zdaj zaradi prirejenega lova na čarovnice," je zapisal Trump na Twitterju, pri čemer je mislil na posebno ameriško preiskavo o vmešavanju Rusije v ameriške predsedniške volitve. Njuni pogovori za zaprtimi vrati so nato trajali kar dve uri, Trump pa jih je označil kot dober začetek.
Nazadnje mu je dušo in ego pobožal tudi Putin sam, ko mu je izrekel javno priznanje. Dejal je, da je že takrat upal, da bo Trump zaradi svoje želje po normalizaciji odnosov z Rusijo na volitvah premagal Hillary Clinton, njegovega naslednika Joeja Bidna pa je označil kot kariernega politika, ki je popolno nasprotje Trumpa, izjemnega in talentiranega posameznika.
Februarja 2022 je Trump med eskalacijo ukrajinske krize Putinovo priznanje Donecka in Luganska označil kot genialno, Putina pa za mirovnika, pametnega moža, ki je sicer velik zalogaj, ampak tudi šarmanten in ponosen mož, ki ljubi svojo domovino. Čet dva dni se je začela vojna.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.