Hutiji so 19. novembra zavzeli z Izraelom povezano tovorno ladjo Galaxy Leader, od takrat pa je ladja postala turistična atrakcija za Jemence. Po prvem napadu pa je to postala kar stalna praksa, Hutiji so napadli številna plovila, ki so plula skozi ožino Bab al-Mandeb, ozek prehod, ki vodi v Rdeče morje in naprej v Sueški prekop. Vsaj 12 ladjarskih družb je zaradi napadov prekinilo tranzit skozi Rdeče morje, med njimi so tudi nekatere izmed največjih, kot so italijansko-švicarski velikan Mediterranean Shipping Company, francoska CMA CHM in danska AP Moller-Maersk.
Rdeče morje in Sueški prekop pa predstavljata 30 odstotkov svetovnega prometa kontejnerskih ladij. "Položaj Hutijev na severu Jemna je ladje postavil na kritično geopolitično točko," je za Al Jazeero dejala Sanam Vakil, namestnica vodje programa za Bližnji vzhod in severno Afriko pri Chatham House, mednarodnem 'thinktanku'.
Skozi ožino Bab al-Mandeb namreč potuje približno 12 odstotkov nafte in osem odstotkov utekočinjenega zemeljskega plina, ki je sicer večinoma namenjen v Evropo. Vendar napadi še zdaleč niso vplivali le na plin in nafto, temveč tudi na druge proizvode, kot so žito, palmovo olje in industrijsko blago.
Nekatera ladjarska podjetja se zato odločajo za edino drugo pomorsko možnost: daljšo pot okoli Afrike, okoli rta Dobrega upanja. To pa pomeni tudi višje stroške in podaljšanje poti za dva tedna. Povečujejo se tudi zavarovalne premije za plovbo po območjih z visokim tveganjem. Ta premija, ki jo plačujejo ladijske družbe, je v začetku decembra znašala 0,07 odstotka vrednosti ladje, v zadnjih dneh pa se je povečala na približno 0,5 do 0,7 odstotka.
Kot prva država, ki je občutila posledice prekinjene pomorske trgovine, je Izrael. Promet skozi njihovo južno pristanišče Eilat se je ustavil, prihodnost pa je izjemno nejasna, saj vojna med Izraelom in Gazo še kar divja.
Egipt, ki se je tudi pred vojno soočal s slabim gospodarstvom, bi lahko tudi trpel zaradi upočasnjene trgovine. Vendar pa bodo Evropa in države v Sredozemlju tiste, ki bodo utrpele največjo škodo, če se razmere ne bodo spremenile. Stroški nafte se bodo najbrž še večali, poroča Guardian, če se napadi na plovila ne bodo odnehali.
Ladijska podjetja pa imajo dve možnosti: soočiti se s tveganjem potovanja skozi Rdeče morje in povečanimi stroški zavarovanja, ki jih to prinaša, ali pa preusmeriti svoja plovila.
Brez strahu za praznike
Motnje sicer ne bodo vplivale na maloprodajno industrijo za božič, saj se zaloge za ta namen kopičijo tedne ali celo mesece vnaprej, kar pomeni, da je večina izdelkov že v trgovinah in v skladiščih po Evropi.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.