Nemškega kanclerja, ki ga je spremljala številčna delegacija, je na letališču v Džedi na obali Rdečega morja sprejel guverner regije Meka, princ Khalid bin Faisal Al Saud. Nato se je Scholz sestal še s savdskim kronskim princem Mohamedom bin Salmanom.

Cilj turneje po Perzijskem zalivu je iskanje rešitev za pomanjkanje oskrbe z energenti v Evropi. Vendar pa se Scholz sooča s težavnim diplomatskim lovljenjem ravnotežja, saj bo moral premagati precejšnje ideološke razlike z gostitelji, zlasti glede človekovih pravic.
Srečanje Scholza s savdskim kronskim princem v tem pogledu velja za posebej občutljivo. Še nedavno je princ na Zahodu veljal za izobčenca zaradi umora savdskega novinarja Džamala Hašodžija leta 2018. Nemška vlada je takrat nemudoma odločno obsodila umor novinarja, svojega stališča pa sedaj ne namerava prilagajati ali spreminjati.
"Razpravljali smo o vseh vprašanjih, povezanih z državljanskimi in človekovimi pravicami. Lahko ste prepričani, da nič, kar bi bilo treba izreči, ni ostalo neizrečeno," je nemški kancler dejal novinarjem po današnjih pogovorih v Džedi.
Scholz si bo prizadeval tudi za okrepitev političnega sodelovanja z regionalnimi silami
Nemške oblasti si sicer zlasti želijo razširiti sodelovanje na področju novih tehnologij, kot je zeleni vodik, proizveden iz obnovljivih virov energije, ki bi ga Nemčija lahko v velikih količinah uvažala iz zalivskih držav. Kancler si bo prizadeval tudi za okrepitev političnega sodelovanja z regionalnimi silami, ki jih na drugi strani nagovarjata Rusija in Kitajska.
Scholz se bo danes zvečer odpravil naprej v Združene arabske emirate, kjer se bo v nedeljo dopoldne sestal s predsednikom šejkom Mohamedom bin Zajedom al Nahjanom. Kasneje istega dne pa bo kancler odpotoval še v Katar, kjer se bo pogovarjal z emirjem šejkom Tamimom bin Hamad al Thanijem.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.