"Vojska Republike srbske ne bo oblikovana," je Christian Schmidt povedal v intervjuju za Glas Amerike. Poudaril je, da so mu na pogovorih v Washingtonu, kjer se mudi trenutno, in v Bruslju, kjer se je pretekli teden sestal z generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom, zagotovili, da ne bodo mirno gledali, kako Dodik pod vprašaj postavlja obstanek oboroženih sil BiH in obenem vzpostavlja vojsko Republike srbske.
Schmidt je poudaril še, da mora mednarodna skupnost priznati, da se daytonski sporazum ne spoštuje, predvsem zaradi Dodikovih dejanj. O tem je treba po njegovih besedah razpravljati in se dogovoriti, kakšni bi morali biti naslednji koraki.
"V strateškem interesu Zahoda in Evrope je, da ohranijo stabilnost v tej regiji," je še povedal v intervjuju, objavljenem na spletni strani medija Glas Amerike. Mednarodno skupnost je pozval k odločnemu ukrepanju, da bi ustavili Dodika.
O dogajanju v BiH, kjer so politične razmere vse bolj napete, na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljajo tudi evropski poslanci. Skrbi povzroča zlasti srbski član predsedstva BiH Dodik s svojimi separatističnimi prizadevanji in razdvajajočo retoriko. Poslanci naj bi izrazili podporo ozemeljski celovitosti in suverenosti BiH.
Dodik z Vučićem v Beogradu
Medtem se je Dodik odpravil v Beograd, k svojemu zavezniku, predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Vučić naj bi se sicer v četrtek v Sočiju srečal tudi z ruskim predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. Na srečanju naj bi se pogovarjala o dobavi in cenah zemeljskega plina, pa tudi o vprašanjih glede dogajanja na Kosovem in BiH.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.