Novinarja Džamala Hašokdžija, izrazitega kritika savdskih oblasti, je umorila in obglavila skupina savdskih agentov. 59-letnega novinarja, ki je živel v ZDA in pisal tudi za priznani ameriški časnik Washington Post, so nazadnje videli, ko je 2. oktobra lani vstopil skozi vrata savdskega konzulata v Istanbulu. Želel je namreč urediti dokumente za poroko.
Sodišče v Savdski Arabiji je zdaj na smrt obsodilo pet ljudi, ki naj bi umorili Hašokdžija.
Savdski tožilec je dejal, da so zaradi umora sodili 11 neimenovanim posameznikom. Tri osumljence so obsodili na 24 let zapora.
Glavnemu svetovalcu princa Saudu al-Qahtaniju tožilstvo ni moglo dokazati vpletenosti v umor, je poročala savdska državna televizija. Al-Qahtanija so sicer zaradi domnevne vpletenosti sankcionirale ZDA. Sodišče je prav tako za nedolžnega spoznalo vodjo savdskega konzulata v Istanbulu Mohameda al-Qtaibija.
Slednjega in še devet posameznikov, ki jih niso imenovali, so izpustili iz zapora, potem ko je sodišče sprejelo končno odločitev. Zaključka sojenja se je udeležilo več savdskih diplomatov, novinarjem, širši javnosti in družini Hašokdžija pa je sodišče zaprlo vrata.
Savdske oblasti so tako sojenje izvedle povsem v tajnosti, potem ko je mednarodna javnost savdskemu princu Mohamedu bin Salmanu pripisala odgovornost za umor. Savdski agenti, ki so umorili novinarja, so bili njegovi tesni sodelavci.
Poročilo strokovnjakov Združenih narodov za človekove pravice, ki so izvedli neodvisno preiskavo, je navedlo, da obstajajo "zanesljivi dokazi" o povezavah med prestolonaslednikom in umorom ter poskusi, da bi umor prikrili. Ameriška obveščevalna služba CIA je prav tako ugotovila, da naj bi umor naročil princ Mohamed. Savdsko tožilstvo pa je princa oprostilo krivde. Ta je oktobra prevzel odgovornost za umor kot savdski voditelj, a kot je zatrdil, o načrtih agentov ni bil obveščen.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.