Tujina

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

Sarajevo, 16. 11. 2024 20.24 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
44

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

28. junij 1914. Avstrijski prestolonaslednik Franc Ferdinand in njegova žena Sofija se z dvornim vlakom pripeljeta v Sarajevo. Z avtomobilom ju odpeljejo proti mestni hiši, a vzdolž poti nanju preži šest atentatorjev. Prva dva ne ukrepata, tretji vrže bombo, ki se od avtomobila odbije, eksplodira pod drugim avtomobilom v cesarskem spremstvu in rani več ljudi. "Prišel sem na obisk, pozdravijo pa me z bombami?!" šokirani nadvojvoda vpraša župana. A za omenjeni par niso bile usodne bombe, pač pa pištola. Dve krogli, ki nista končali le njune ljubezenske zgodbe, temveč sta zasukali kolesje zgodovine, Evropo in precejšen del sveta pa spremenili v bojišče.

Atentat na Franza Ferdinanda in Sofijo Hohenberg
Atentat na Franza Ferdinanda in Sofijo Hohenberg FOTO: Profimedia

Lahko bi rekli, da je v prvo svetovno vojno pripeljala slaba komunikacija. Po neuspešnem atentatu z bombo, ki ga je izvedel 21-letni Nedeljko Čabrinović iz Trebinja, je nadvojvoda Franc Ferdinand spremenil načrt obiska – namesto muzeja sta s soprogo Sofijo Hohenberg, rojeno Chotek, hotela obiskati ranjence v sarajevski bolnišnici, med katerimi so bili ženske in otroci. O spremembi načrta so obvestili vse, pozabili pa so na najbolj ključne – voznike v konvoju. Posledično je nadvojvodov voznik pri Latinskem mostu zavil desno in zapeljal v napačno ulico. Ko je slišal krike, se je ustavil – ravno pred delikateso, kamor se je medtem premaknil eden od atentatorjev. 18-letni Gavrilo Princip, član organizacije Mlada Bosna, je iz žepa izvlekel pištolo in iz neposredne bližine večkrat ustrelil – en naboj je zadel Franca Ferdinanda, drugi Sofijo, tretji pa je končal v boku avtomobila. V svojih zadnjih izdihljajih je Franc Ferdinand vztrajno bodril Sofijo in ponavljal: "Nič ni. Nič ni."

Oba atentatorja – tako Princip kot Čabrinović – sta po dejanju pogoltnila tableto cianida, a sta strup le izbruhala. Vsi sodelujoči pri atentatu so bili prijeti in kaznovani.

Pa ni bilo "nič". To je bil povod, da je izbruhnila prva svetovna vojna, pojasni Senad Kuč, profesor zgodovine in kustos v Muzeju Sarajeva 1878–1918, ki danes stoji na ulici, kjer se je pred 110 leti zgodil atentat. "Posledice tega dejanja so bile ogromne. Ne vem, ali so se organizatorji in storilci zavedali, kaj bo to povzročilo, ampak v svetovni zgodovini je včasih dovolj, da pade samo ena glava in se sproži cel plaz, včasih pa umre na tisoče ljudi, pa to ne povzroči večjega pretresa," odkima z glavo.

Gavrilo Princip – heroj ali morilec?

O atentatu na Franca Ferdinanda in Sofijo ter posledicah, ki so jih imeli ti streli, je bilo napisanih na tisoče knjig in člankov. "Tistega dne je del prebivalstva Sarajeva z odobravanjem čakal njun prihod, zbrali so se na ulicah, da ju pozdravijo. Drugi del prebivalstva pa je bil proti. Takšna usoda spremlja Bosno in Hercegovino zadnjih 200 let – da celotno prebivalstvo v nobenem trenutku ne misli enako v političnem in verskem smislu," Kuč potegne vzporednico. 

Mnenja glede Gavrila Principa so deljena, pojasni, in v državah nekdanje Jugoslavije večinoma razdeljena po etnični pripadnosti. "V času prve in še posebej druge Jugoslavije je bil heroj, tudi zaradi nekaterih političnih nesoglasij. Določene stvari, ki bi lahko škodovale njegovemu karakterju, so bile pometene pod preprogo, kar seveda ni prav. Noben umor ni upravičen."  

Muzej Sarajeva 1878–1918 je sicer eden najbolj obiskanih muzejev v BiH, letno ga obišče 25.000 obiskovalcev z vsega sveta – iz držav nekdanje Jugoslavije, celo Kanade, Kitajske, Rusije in Avstralije. "Ponavadi jih vprašam, kako je atentat predstavljen pri njih. Zahodnoevropske države imajo približno enotno mnenje. Zanimivo se mi je zdelo, ko so Kitajci rekli, da Gavrilo Princip zanje ni niti heroj niti morilec. Določeni obiskovalci iz balkanskih držav imajo jasno oblikovano stališče, jaz pa vsem rečem: prosim, oglejte si muzej in sami potegnite zaključke. Za vsa zgodovinska dejstva sem tukaj jaz."

Gavrilo Princip
Gavrilo Princip FOTO: Profimedia

Korak do vojne

Tako so neizpodbitna dejstva po Kučevih besedah naslednja: Gavrilo Princip se je rodil v bosanskem Grahovu, izhajal je iz pravoslavne družine, ki se je pred tem priselila iz Črne gore, prek določenih krogov iz Beograda pa se je povezal z drugimi člani organizacije, ki je pripravljala atentat na Franca Ferdinanda in Sofijo. 

"V Sarajevo je prišel na šolanje kot 17-letni fant. Mesec dni pred atentatom so ga videli na pogrebu Jovana Skerlića v Beogradu in enkrat v tem mesecu je prehodil pot iz Beograda do Loznice, kjer je prečkal reko Drino. Tam mu je pomagal človek, ki se ga naši prebivalci ne spominjajo radi – četniški komandant v drugi svetovni vojni Jezdimir Dangić. Po tem je prišel v Sarajevo in 28. junija, na Vidov dan, izvedel atentat," strne Kuč. 

Franc Ferdinand in Sofija sta v Sarajevu nameravala obiskati manevre avstro-ogrskih vojaških enot, nastanjenih v BiH. Na pot sta se podala, čeprav so jima odsvetovali, saj je bil t. i. Vidov dan pomembna obletnica v srbski narodni zgodovini. Njegov obisk je nacionalistična organizacija Mlada Bosna, ki je delovala pod okriljem tajne srbske organizacije Črna roka, razumela kot provokacijo in ga izkoristila za  atentat. 

Policija ga je prijela takoj po dejanju. Po tedaj veljavni zakonodaji Avstro-Ogrske je bila starostna meja za smrtno kazen 21 let. Ker je bil še premlad, ni bil obsojen na smrt kot nekateri drugi, pač pa na dolgoletno zaporno kazen, kar dokazuje, da je bila Avstro-Ogrska strogo pravna država. Kazen je prestajal v Terezinu na Češkem, kjer je čez nekaj let umrl za posledicami tuberkuloze. 

Po atentatu so v Sarajevu in drugih krajih Avstro-Ogrske izbruhnili protisrbski nemiri, veliko ogorčenja je bilo tudi v drugih evropskih državah. Avstro-Ogrska je 23. julija 1914 Srbiji postavila ultimat, ki je vključeval več zahtev, tudi prepovedi protiavstrijskih publikacij in neposredno avstro-ogrsko iskanje krivca za zločin na srbskih tleh. Ker Srbija ultimata ni v celoti sprejela, ji je Avstro-Ogrska pet dni pozneje napovedala vojno. Vpletli so se številni zavezniki, sprožil se je val vojnih napovedi in izbruhnila je prva svetovna vojna. 

Usodni strel Gavrila Principa je bil zgolj povod za vojno in ne vzrok. Vzrok je bil svetovni imperializem velikih sil, ki so se borile za prevlado in čakale na pravi trenutek.

Krogle, oblačila, orožje, avtomobil

Franc Ferdinand in Sofija sta pokopana v gradu Artstetten Avstriji, Gavrilo Princip in ostali člani skupine pa v Sarajevu. Kroglo, ki je ubila Franca Ferdinanda, hranijo v muzeju na gradu Konopište na Češkem, ki je bil zadnje prebivališče nadvojvode. Avtomobil, s katerim sta se peljala, in obleke, na katerih so luknje od krogel in kri, pa v t. i. sarajevski sobi muzeja na Dunaju. 

V muzeju v Sarajevu hranijo osebne predmete atentatorja. "Obleko, ki jo je na dan atentata nosil Gavrilo Princip, orožje, s katerim je streljal, in obtožnico zoper njega. Pa skodelice za čaj, iz katerih sta Franc Ferdinand in njegova Sofija spila zadnji čaj v njunem življenju. Pred muzejem občasno razstavimo tudi repliko avtomobila," našteva Kuč. 

V njihovem prostoru si lahko ogledate izložbo stanovanja iz tistih časov, pa fotografije najbolj znanih zgradb v Sarajevu, orožje obeh strani, grbe mesta Sarajevo, uradno zastavo BiH, policijske uniforme, fotografijo tedanjega župana s turbanom na glavi in križem okoli vratu ... Zbirko pa zagotovo okrona edinstvena virtualna izkušnja, ko si obiskovalec nadene očala in slušalke, vstopi v časovni stroj, se vrne v preteklost in postane del enega najpomembnejših zgodovinskih dogodkov 20. stoletja. 

110. obletnica in razstava Obiskovalci o muzeju 

Ob 75. obletnici ustanovitve muzeja in 110. obletnici atentata na Franca Ferdinanda in Sofijo, ki so ju obeležili junija letos, so v omenjenem muzeju pripravili razstavo z naslovom Obiskovalci o muzeju, ki predstavlja njihove vtise med letoma 2009 in 2024. 

"Cilj te razstave je na muzeološki način prikazati raznolikost mnenj skozi tematiko, ki je znana kot kontroverzna, vendar zahteva bolj natančen sociopsihološki pristop," pojasni Mirsad Avdić, muzejski svetovalec in avtor razstave.

"Vtise lahko v grobem razdelimo na komentarje tujih obiskovalcev in obiskovalcev iz držav bivše Jugoslavije. Z analizo komentarjev tujih obiskovalcev, ki prihajajo z vsega sveta, smo prišli do zaključka, da je mogoče kulturološko razlikovati med komentarji obiskovalcev zahodnega porekla in komentarji obiskovalcev vzhodnega porekla. Zahodni obiskovalci komentirajo predvsem velikost prostora, tehnično postavitev in dejstva, ki so del stalne razstave v muzeju in jim doslej niso bila znana. Vzhodni obiskovalci pa večinoma komentirajo zgodovinsko lokacijo, na kateri se nahajajo," opiše.

Komentarje obiskovalcev iz nekdanje Jugoslavije po njegovih besedah lahko razdelimo na tiste, ki so muzej obiskali pred agresijo na Republiko Bosno in Hercegovino, in tiste, ki muzej obiščejo prvič. "Mnenja starejših obiskovalcev, ki se muzeja spominjajo iz obdobja pred agresijo, lahko razdelimo v tri kategorije: nekateri so razočarani, ker ne poveličujemo atentata, organizatorjev in storilcev, drugi so zmedeni in se sprašujejo, ali so jih v šoli napačno učili,  tretji pa razumejo, da so v muzeju, ki prikazuje zgodovino Sarajeva v obdobju 18781918 in da je Sarajevski atentat ena od tem iz tega obdobja." 

V povezavi z atentatom, je – tako kot na družbenih omrežjih – določeno število komentarjev, ki so indoktrinirani s predsodki in nacionalističnimi (šovinističnimi velikodržavnimi) miti in zarotami, obremenjeni s trenutnimi globalnimi razmerami, še doda Avdić. "Kljub temu prevladujejo pozitivni vtisi, s katerimi obiskovalci z vsega sveta izražajo zadovoljstvo nad spoznavanjem drugih kultur in zgodovinskih krajev, kot je Sarajevo, ki je večini turistov zanimivo kot krvavi simbol 20. stoletja in nenavadna kombinacija Vzhoda in Zahoda," zaključi.

Morda pa celotno zgodbo o atentatu še najbolje sklene misel ene od obiskovalk, ki je, tako kot že davno Nietzsche, zapisala: "Absolutne resnice ni, so samo boljše in slabše interpretacije."

Prva svetovna vojna se je končala 11. 11. 1918 ob 11. uri , ko je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami. Zadnji dan je med podpisom dogovora o premirju ob 5. uri zjutraj in začetkom veljave ob 11. uri umrlo ali bilo ranjenih okoli 11.000 vojakov, kar je daleč največ v enem samem dnevu med prvo svetovno vojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

roten
16. 11. 2024 21.57
Pa dajmo verjeti
R.F.K.Jr.
16. 11. 2024 21.44
+1
Vse je zlagano, celotna zgodovina je prirejena. Sabotaza titanika, kjer sta bila umorjena dva bankirja, ki sta nasprotovala uvedbi svetovne centralne banke in tako so lahko kasneje vzpostavili bancni monopol. Druga sv. vojna naprimer se je zacela ze v Etiopiji v bitki za portal v druge dimenzije. Res mislite, da so Americani v Iraku zaradi nafte? Zlagan pristanek na luni. Umor odresenika za afriske drzave Gaddafija itd. Vse je oder, vse je predstava za ljudstvo. Ko bodo ljudje potrebovali heroja, jim ga bodo dostavili, nazadnje Trump. Tudi Assange je njihov. Moz z brki nas je zelel resiti matrice, a je seveda predstavljen kot najslabsi, niso pa najslabsi naprimer Ameri, ki so v Iraku pobili in ugrabili vsaj pol milijona otrok. Tudi Ukrajina in Kosovo so dobesedno tovarni otrok, razlog zakaj zelijo otroke in predvsem dojencke pa verjamem, da nam je vsem predobro poznan cetudi si vecina zatiska oci.
Arguss
16. 11. 2024 21.52
+3
Globalni satanisti in njihovi obredi.Večina ljudi tudi ,če jim dokažeš ne bo sprejela tega, ker so prani press tv od otroštva in desetletja desetletja naprej.
NeXadileC
16. 11. 2024 21.58
Ivan Kostanjšek
16. 11. 2024 21.59
ivan z Doba
16. 11. 2024 21.40
+5
Do 1.sv.vojne bi prišlo v vsakem primeru, mesec gor ali dol. Gavrilo Princip in Mlada Bosna niso v Jugi nikoli bili prikazani kot srbski nacionalisti, kar so v resnici bili. Je bil pa s tem postavljen temelj Kraljevini Jugoslaviji in velikosrbski hegemoniji.
ZIPPO
16. 11. 2024 21.32
+4
Atentat na Franca Ferdinanda ni bil povod za 1.sv.vojno.Vse so se zmenili že prej in vojno tudi začeli.
ZIPPO
16. 11. 2024 21.32
+1
Ivan Kostanjšek
16. 11. 2024 21.39
+2
RevenKapitalist
16. 11. 2024 21.29
-1
Kucko je danes protestiral proti Izraelu za njim pa stal pacien t kljukastim krizom. Zdaj vidite kaj so komunjare in kako se jim fuzla na stara leta.
RevenKapitalist
16. 11. 2024 21.25
-1
Aha zdaj ko so ljudje ugotovili da so komunisti fasisti pa je potrebno presaltat na ww1.
Arguss
16. 11. 2024 21.23
+1
Zdaj imate Slovenci v večini pa jurja shop državo poslednično so ceno zbijali tudi tile iz bosne.Zdaj ,ko so bosanci predragi prihajajo pa Nepalci,Indijci,Filipinci.......kar konkretno.
punkracij
16. 11. 2024 21.17
+0
Vse je bilo rokohitrsko narejeno zato je bilo logično nadaljevanje druga svetovna vojna,mi pa smo padli v balkanski kotel katerega si še danes nekateri ponovno zelijo.
Arguss
16. 11. 2024 21.09
+4
Zato pa je bosna obstala v času.
ivan z Doba
16. 11. 2024 21.36
+0
Arguss
16. 11. 2024 21.44
+1
Mentaliteta ljudi se do danes ni kaj dosti spremenila.
NeXadileC
16. 11. 2024 21.09
+2
Drugi smo narod. Ostale so dobre reči iz teh časov, in slabe tudi. Najslabše kar je ostalo neomajano do danes, je hlapčevski mentalitet, in prejudikcija, da bi to oni tako in tako, čeprav je to povsem vprašljivo, in zaradi tega pa mi moramo tako in tako, po kopitu, in ne po kasu.
Ivan Kostanjšek
16. 11. 2024 21.04
+3
Ne samo, da je ta atentat povzročil prvo svetovno vojno, posledica prve svetovne vojne je bila tudi druga svetovna vojna, tako da je to zares bil en od prelomnih dogodkov v zgodovini človeštva. Če bi se ta Gavrilo Princip zavedal posledic svojih dejanj, verjetno tega ne bi naredil.
JOKS klub
16. 11. 2024 21.25
+5
rCharles
16. 11. 2024 21.42
+1
ti ne bi imel svoje drzave placane s tujo krvjo, gavrilo je heroj in reakcija na lastnih tleh, francu na dunaju ne bi bilo hudega
Ivan Kostanjšek
16. 11. 2024 21.53
+1
Vse skupaj je umrlo verjetno več kot 100 mio ljudi, zakaj že? Država? Pol življenja sem preživel v tujini in mi ni bilo hudega. Sicer pa smo v časih Avstro-ogrske dobili univerzo in obvezno šolstvo - v slovenskem jeziku. Mogoče ste pa samo nasedli zgodbi, ki so jo napisali zmagovalci…?
4556
16. 11. 2024 21.02
+17
Če pogledamo zemljevid je bila ta Avstroogrska kar solidna država in zagotovo boljša od tega kar imamo sedaj.
katalizatorček
16. 11. 2024 21.12
-10
Pametno razmišljaš,celo gestapo izvira od tam,še nemci so se jih bali.
Ivan Kostanjšek
16. 11. 2024 21.15
+9
Moja prababica je govorila, da so bili časi Avstro- ogrske zlati časi.
Perkmandelc
16. 11. 2024 20.59
+3
Kater cesar je pa sedaj na vrsti ... da poči...
katalizatorček
16. 11. 2024 21.13
+9
JOSEPH HAYDN
16. 11. 2024 20.44
+9
A ne bi blo smiselno to objavit 11.
kleinek
16. 11. 2024 20.41
+7
Zakaj pa članek na današnji dan?
Dinho8O
16. 11. 2024 20.36
+1
Vojni carji, o katerih se bo govorilo se desetletja.
medŠihtom
16. 11. 2024 20.32
-2
zdravnik007
16. 11. 2024 21.11
-6
srbijanci so vam državo naredili, da ni bilo Gavrila še danes bi bili v A.Ogrski…
ACC0
16. 11. 2024 20.32
+15
Krogla je bila povod ne pa vzrok za WW1. Vzrok za WW1 je bilo nepravičen dostop do surovin ki so bile gonilo industrijske revolucje. Zavezniki so obvladovali kolonije na drugi strani pa centralne sile niso imeli dostopa do surovin preko kolonij.
orthodox rs
16. 11. 2024 20.28
+2
Gavrilo, gavrilo ime ti se slavilo!
jank
16. 11. 2024 20.27
-4
Skrajni desničarji nas želijo zapeljati v tretjo svetovno vojno, za katere se ne ve, kdo bo prešteval umrle.
ACC0
16. 11. 2024 20.34
+9
Skrajni desničarji so posledica slabšega gospodarskega stanja. Za WW3 trenutno ni interesa ker bi nas predrago stalo. Pridobili pa bi zelo malo.
St. Gallen
16. 11. 2024 20.34
+12
skrajni levicarji vas zwlijo zapeljati v propad se pred njo
4556
16. 11. 2024 21.03
-4
katalizatorček
16. 11. 2024 21.14
+1
JOSEPH HAYDN
16. 11. 2024 21.20
+3
Groucho Marx
16. 11. 2024 21.25
+3
Skrajni levičarji želijo osiromašiti slovensko delovno prebivalstvo, podjetnike pa z omrežninami naterat v morje.