Tujina

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

Sarajevo, 16. 11. 2024 20.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
154

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

28. junij 1914. Avstrijski prestolonaslednik Franc Ferdinand in njegova žena Sofija se z dvornim vlakom pripeljeta v Sarajevo. Z avtomobilom ju odpeljejo proti mestni hiši, a vzdolž poti nanju preži šest atentatorjev. Prva dva ne ukrepata, tretji vrže bombo, ki se od avtomobila odbije, eksplodira pod drugim avtomobilom v cesarskem spremstvu in rani več ljudi. "Prišel sem na obisk, pozdravijo pa me z bombami?!" šokirani nadvojvoda vpraša župana. A za omenjeni par niso bile usodne bombe, pač pa pištola. Dve krogli, ki nista končali le njune ljubezenske zgodbe, temveč sta zasukali kolesje zgodovine, Evropo in precejšen del sveta pa spremenili v bojišče.

Atentat na Franza Ferdinanda in Sofijo Hohenberg
Atentat na Franza Ferdinanda in Sofijo Hohenberg FOTO: Profimedia

Lahko bi rekli, da je v prvo svetovno vojno pripeljala slaba komunikacija. Po neuspešnem atentatu z bombo, ki ga je izvedel 21-letni Nedeljko Čabrinović iz Trebinja, je nadvojvoda Franc Ferdinand spremenil načrt obiska – namesto muzeja sta s soprogo Sofijo Hohenberg, rojeno Chotek, hotela obiskati ranjence v sarajevski bolnišnici, med katerimi so bili ženske in otroci. O spremembi načrta so obvestili vse, pozabili pa so na najbolj ključne – voznike v konvoju. Posledično je nadvojvodov voznik pri Latinskem mostu zavil desno in zapeljal v napačno ulico. Ko je slišal krike, se je ustavil – ravno pred delikateso, kamor se je medtem premaknil eden od atentatorjev. 18-letni Gavrilo Princip, član organizacije Mlada Bosna, je iz žepa izvlekel pištolo in iz neposredne bližine večkrat ustrelil – en naboj je zadel Franca Ferdinanda, drugi Sofijo, tretji pa je končal v boku avtomobila. V svojih zadnjih izdihljajih je Franc Ferdinand vztrajno bodril Sofijo in ponavljal: "Nič ni. Nič ni."

Oba atentatorja – tako Princip kot Čabrinović – sta po dejanju pogoltnila tableto cianida, a sta strup le izbruhala. Vsi sodelujoči pri atentatu so bili prijeti in kaznovani.

Pa ni bilo "nič". To je bil povod, da je izbruhnila prva svetovna vojna, pojasni Senad Kuč, profesor zgodovine in kustos v Muzeju Sarajeva 1878–1918, ki danes stoji na ulici, kjer se je pred 110 leti zgodil atentat. "Posledice tega dejanja so bile ogromne. Ne vem, ali so se organizatorji in storilci zavedali, kaj bo to povzročilo, ampak v svetovni zgodovini je včasih dovolj, da pade samo ena glava in se sproži cel plaz, včasih pa umre na tisoče ljudi, pa to ne povzroči večjega pretresa," odkima z glavo.

Gavrilo Princip – heroj ali morilec?

O atentatu na Franca Ferdinanda in Sofijo ter posledicah, ki so jih imeli ti streli, je bilo napisanih na tisoče knjig in člankov. "Tistega dne je del prebivalstva Sarajeva z odobravanjem čakal njun prihod, zbrali so se na ulicah, da ju pozdravijo. Drugi del prebivalstva pa je bil proti. Takšna usoda spremlja Bosno in Hercegovino zadnjih 200 let – da celotno prebivalstvo v nobenem trenutku ne misli enako v političnem in verskem smislu," Kuč potegne vzporednico. 

Mnenja glede Gavrila Principa so deljena, pojasni, in v državah nekdanje Jugoslavije večinoma razdeljena po etnični pripadnosti. "V času prve in še posebej druge Jugoslavije je bil heroj, tudi zaradi nekaterih političnih nesoglasij. Določene stvari, ki bi lahko škodovale njegovemu karakterju, so bile pometene pod preprogo, kar seveda ni prav. Noben umor ni upravičen."  

Muzej Sarajeva 1878–1918 je sicer eden najbolj obiskanih muzejev v BiH, letno ga obišče 25.000 obiskovalcev z vsega sveta – iz držav nekdanje Jugoslavije, celo Kanade, Kitajske, Rusije in Avstralije. "Ponavadi jih vprašam, kako je atentat predstavljen pri njih. Zahodnoevropske države imajo približno enotno mnenje. Zanimivo se mi je zdelo, ko so Kitajci rekli, da Gavrilo Princip zanje ni niti heroj niti morilec. Določeni obiskovalci iz balkanskih držav imajo jasno oblikovano stališče, jaz pa vsem rečem: prosim, oglejte si muzej in sami potegnite zaključke. Za vsa zgodovinska dejstva sem tukaj jaz."

Gavrilo Princip
Gavrilo Princip FOTO: Profimedia

Korak do vojne

Tako so neizpodbitna dejstva po Kučevih besedah naslednja: Gavrilo Princip se je rodil v bosanskem Grahovu, izhajal je iz pravoslavne družine, ki se je pred tem priselila iz Črne gore, prek določenih krogov iz Beograda pa se je povezal z drugimi člani organizacije, ki je pripravljala atentat na Franca Ferdinanda in Sofijo. 

"V Sarajevo je prišel na šolanje kot 17-letni fant. Mesec dni pred atentatom so ga videli na pogrebu Jovana Skerlića v Beogradu in enkrat v tem mesecu je prehodil pot iz Beograda do Loznice, kjer je prečkal reko Drino. Tam mu je pomagal človek, ki se ga naši prebivalci ne spominjajo radi – četniški komandant v drugi svetovni vojni Jezdimir Dangić. Po tem je prišel v Sarajevo in 28. junija, na Vidov dan, izvedel atentat," strne Kuč. 

Franc Ferdinand in Sofija sta v Sarajevu nameravala obiskati manevre avstro-ogrskih vojaških enot, nastanjenih v BiH. Na pot sta se podala, čeprav so jima odsvetovali, saj je bil t. i. Vidov dan pomembna obletnica v srbski narodni zgodovini. Njegov obisk je nacionalistična organizacija Mlada Bosna, ki je delovala pod okriljem tajne srbske organizacije Črna roka, razumela kot provokacijo in ga izkoristila za  atentat. 

Policija ga je prijela takoj po dejanju. Po tedaj veljavni zakonodaji Avstro-Ogrske je bila starostna meja za smrtno kazen 21 let. Ker je bil še premlad, ni bil obsojen na smrt kot nekateri drugi, pač pa na dolgoletno zaporno kazen, kar dokazuje, da je bila Avstro-Ogrska strogo pravna država. Kazen je prestajal v Terezinu na Češkem, kjer je čez nekaj let umrl za posledicami tuberkuloze. 

Po atentatu so v Sarajevu in drugih krajih Avstro-Ogrske izbruhnili protisrbski nemiri, veliko ogorčenja je bilo tudi v drugih evropskih državah. Avstro-Ogrska je 23. julija 1914 Srbiji postavila ultimat, ki je vključeval več zahtev, tudi prepovedi protiavstrijskih publikacij in neposredno avstro-ogrsko iskanje krivca za zločin na srbskih tleh. Ker Srbija ultimata ni v celoti sprejela, ji je Avstro-Ogrska pet dni pozneje napovedala vojno. Vpletli so se številni zavezniki, sprožil se je val vojnih napovedi in izbruhnila je prva svetovna vojna. 

Usodni strel Gavrila Principa je bil zgolj povod za vojno in ne vzrok. Vzrok je bil svetovni imperializem velikih sil, ki so se borile za prevlado in čakale na pravi trenutek.

Krogle, oblačila, orožje, avtomobil

Franc Ferdinand in Sofija sta pokopana v gradu Artstetten Avstriji, Gavrilo Princip in ostali člani skupine pa v Sarajevu. Kroglo, ki je ubila Franca Ferdinanda, hranijo v muzeju na gradu Konopište na Češkem, ki je bil zadnje prebivališče nadvojvode. Avtomobil, s katerim sta se peljala, in obleke, na katerih so luknje od krogel in kri, pa v t. i. sarajevski sobi muzeja na Dunaju. 

V muzeju v Sarajevu hranijo osebne predmete atentatorja. "Obleko, ki jo je na dan atentata nosil Gavrilo Princip, orožje, s katerim je streljal, in obtožnico zoper njega. Pa skodelice za čaj, iz katerih sta Franc Ferdinand in njegova Sofija spila zadnji čaj v njunem življenju. Pred muzejem občasno razstavimo tudi repliko avtomobila," našteva Kuč. 

V njihovem prostoru si lahko ogledate izložbo stanovanja iz tistih časov, pa fotografije najbolj znanih zgradb v Sarajevu, orožje obeh strani, grbe mesta Sarajevo, uradno zastavo BiH, policijske uniforme, fotografijo tedanjega župana s turbanom na glavi in križem okoli vratu ... Zbirko pa zagotovo okrona edinstvena virtualna izkušnja, ko si obiskovalec nadene očala in slušalke, vstopi v časovni stroj, se vrne v preteklost in postane del enega najpomembnejših zgodovinskih dogodkov 20. stoletja. 

110. obletnica in razstava Obiskovalci o muzeju 

Ob 75. obletnici ustanovitve muzeja in 110. obletnici atentata na Franca Ferdinanda in Sofijo, ki so ju obeležili junija letos, so v omenjenem muzeju pripravili razstavo z naslovom Obiskovalci o muzeju, ki predstavlja njihove vtise med letoma 2009 in 2024. 

"Cilj te razstave je na muzeološki način prikazati raznolikost mnenj skozi tematiko, ki je znana kot kontroverzna, vendar zahteva bolj natančen sociopsihološki pristop," pojasni Mirsad Avdić, muzejski svetovalec in avtor razstave.

"Vtise lahko v grobem razdelimo na komentarje tujih obiskovalcev in obiskovalcev iz držav bivše Jugoslavije. Z analizo komentarjev tujih obiskovalcev, ki prihajajo z vsega sveta, smo prišli do zaključka, da je mogoče kulturološko razlikovati med komentarji obiskovalcev zahodnega porekla in komentarji obiskovalcev vzhodnega porekla. Zahodni obiskovalci komentirajo predvsem velikost prostora, tehnično postavitev in dejstva, ki so del stalne razstave v muzeju in jim doslej niso bila znana. Vzhodni obiskovalci pa večinoma komentirajo zgodovinsko lokacijo, na kateri se nahajajo," opiše.

Komentarje obiskovalcev iz nekdanje Jugoslavije po njegovih besedah lahko razdelimo na tiste, ki so muzej obiskali pred agresijo na Republiko Bosno in Hercegovino, in tiste, ki muzej obiščejo prvič. "Mnenja starejših obiskovalcev, ki se muzeja spominjajo iz obdobja pred agresijo, lahko razdelimo v tri kategorije: nekateri so razočarani, ker ne poveličujemo atentata, organizatorjev in storilcev, drugi so zmedeni in se sprašujejo, ali so jih v šoli napačno učili,  tretji pa razumejo, da so v muzeju, ki prikazuje zgodovino Sarajeva v obdobju 18781918 in da je Sarajevski atentat ena od tem iz tega obdobja." 

V povezavi z atentatom, je – tako kot na družbenih omrežjih – določeno število komentarjev, ki so indoktrinirani s predsodki in nacionalističnimi (šovinističnimi velikodržavnimi) miti in zarotami, obremenjeni s trenutnimi globalnimi razmerami, še doda Avdić. "Kljub temu prevladujejo pozitivni vtisi, s katerimi obiskovalci z vsega sveta izražajo zadovoljstvo nad spoznavanjem drugih kultur in zgodovinskih krajev, kot je Sarajevo, ki je večini turistov zanimivo kot krvavi simbol 20. stoletja in nenavadna kombinacija Vzhoda in Zahoda," zaključi.

Morda pa celotno zgodbo o atentatu še najbolje sklene misel ene od obiskovalk, ki je, tako kot že davno Nietzsche, zapisala: "Absolutne resnice ni, so samo boljše in slabše interpretacije."

Prva svetovna vojna se je končala 11. 11. 1918 ob 11. uri , ko je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami. Zadnji dan je med podpisom dogovora o premirju ob 5. uri zjutraj in začetkom veljave ob 11. uri umrlo ali bilo ranjenih okoli 11.000 vojakov, kar je daleč največ v enem samem dnevu med prvo svetovno vojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (154)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SlobodaNE
17. 11. 2024 20.06
-3
Kako dobro je Slovenija izgledala pod Habsburžani. Tudi Monarh Tito ni bil od muh :)
Medo1964
18. 11. 2024 09.26
+2
patogen
17. 11. 2024 19.56
-13
Uboj Ferdinanda je organizirala Srbija. Principu so dali orožje iz Srbije, vojvoda Apis, Šef črne roke, srbske paravojaške organizacije. Niso mogli namreč preboleti, da je leta 1878 Bosna postala Avstrijska. Če ne bi, tam danes ne bi bilo več Bošnjakov. Obrdržali so se le še v Sandžaku. Zakaj? ker je bil tudi Sandžak od 1878 avstrijski. Od drugod so izginili, čeprav jih je bilo enako število kot v Bosni. Pravzaprav je večina današnjih vplivnih Bošnjakov sedanjosti in preteklosti beguncev in pregnancev iz Srbije, ko je ta dobila samostojnost. Priporočam tistemu, ki ga pač zanima preučevanje balkanskih vojn. prve in druge. Ki so za mnoge začetek prve svetovne vojne. Kako so si jemali, preganjali in pobijali prebivalce in etnično čistili ozemlja... Tretja balkanska vojna 1991-1995 je repriza praks izpred 80 let pred tem.
SlobodaNE
17. 11. 2024 20.06
-2
Fargo
17. 11. 2024 19.20
+3
Dokumentarec na netfliks-u ''The long road to War'', 2018, podrobno definira dejanske razloge za začetek 1. sv. vojne. To zagotovo ni neka mala srbija in sarajev. atentat. Carska nem. nezadovoljna z obstoječimi kolonijami, premalo surovim za hiter gospod. in orožarski razvoj predvsem v primerjavi z angl. in fran. ter občutek ogroženosti od rusije, ki postaja vse močnejša in konča vojno proti japonski na vzhodu in se vrača na eu prizorišče. Hkrati začetek razpada Austroogr., zaradi teženj slovan. držav znotraj austroog. , ki so predstavljale večino in so hotele samostojnost oz. zvezo slovanski držav. Rešitev za nemč. in austrog. je edino nova vojna proti fr., angl., rus, belgiji, ..in tudi srbiji, ki je lobirala za združitev južnih slov. držav iz austroog. Pred začetkom vojne je bilo nujno nemško dokončanje-razširitev Kielskega kanala, dokončan ravno 1914, ki je omogočil prehod velikih novih nemških vojnih ladij iz baltika v severno morje, blizu franc. in angl. interesnih morskih območij. Glede na medsebojno sklenjena zavezništva je bilo vsem jasno, da napad na srbijo potegne v vojno tudi velesile angl., franc, rusijo, katerim pa nemč, in austroog. nista bili kos, tudi zaradi odhoda izdaje - italije k nasprotnikom, 2015, zaradi obljubljenega dela ozemlja od austroogrske (slo primorska, dalmacija). Skratka carska nemč. in austroog. sta dobili, kar sta iskali, razpad obeh cesarstev.
patogen
17. 11. 2024 19.41
-16
Še glej dokumentarce. ter občutek ogroženosti od rusije, ki postaja vse močnejša - Rusijo je Nemčija imela za drugorazredno silo, vse sile je vrgla na začetku vojne na zahod. Ko so Rusi začeli etnično čistiti vzhodno Prusijo so Nemci na hitro poslali enote na vzhod, sleila je bitka pri Tannenbergu in katastrofalen poraz Rusijie. Vzhodna fronta je bila v prvi vojni drugorazedna. konča vojno proti japonski na vzhodu - Kdo? Nemčija jo je končala že 50 let prej. Rusija pa 1905 s porazom. samostojnost oz. zvezo slovanski držav - do leta 1918 samo v okviru trializma, slovanskega dela Avstro ogrske. tudi srbiji, ki je lobirala za združitev južnih slov. držav iz austroog - Daleč od resnice. Srbija se je ozemeljsko širila po Vukovem načelu Srbi vsi in svuda. Daj še kakšno knjigo vzemi v roke, ne samo jutub dokumentarce.
Fargo
17. 11. 2024 20.16
+3
Rusije ne gre podcenjevati, zgodovinska dejstva pač. Nem. cesar Viljam I., se je močno bal vojne na dveh frontah istočasno, proti Franciji in Rusiji, zato je okoli leta 1870 sklenil dogovor med rus, nemč. in austroog., tako imenovana liga treh cesarstev, od koder je rusija kmalu izstopila.
nikhrast
17. 11. 2024 17.05
-17
Ni čudno da se na zahodu bolj proslavlja konec WWI, to je The Great War, kot WWII.
nikhrast
17. 11. 2024 17.02
-12
Vsako leto se v Severni Ameriki dobro spominjamo 11. november, še dela prosti dan smo imeli. Pa ceremonije na ta dan, polaganje vencev , skoraj v vsakem mestu pa spomeniki in cenotaph padlim v vseh vojnah po letu 1900, Boar War, WWI, WWII, Korean War, Bosnia..., Remembrence Day.
Na pol ovca
17. 11. 2024 16.06
+1
Čista laž to je bil zgol POVOD a od naših medijev že dolgo ni za pričakovati dejstev tako da nič novega
patogen
17. 11. 2024 19.43
-6
Dejstva so, da Srbiji ni bilo dopuščena aneksija Bosne, pa velikih delov Hrvaške po načelu Srbi vsi in povsod.
Pamir
17. 11. 2024 15.49
+9
Princip in zavezniki so sprožil samostojnost Slovenije.Po porazu AO Slovenija dobi svoje ozemlje, ime Slovenija, univerzo, in slovenščina postane uradni jezik.Slava jim.
Observatore kita
17. 11. 2024 16.08
-3
Pamir
17. 11. 2024 16.17
+2
patogen
17. 11. 2024 19.45
-2
Srboljube, Srbi so uvedli cirilico na ozemlju Slovenije. Visela je na vseh bivših Avstrijskih želežniških postajah. Troedino pleme, ki se bo utopilo v Srbijo. Na koncu se je pokazalo, da je rbija stlačila prveč plena v goltanec. Kot j dejal Francoski premier Clemenceau 1919. Srbija je mrhovinar antantnih sil.
NobenVečNePleše
17. 11. 2024 15.36
-8
Balkanizem in komunizem sta najvecji strup in prekletstvo, kar je prizadel naso lepo malo Slovenijo. Brez tega tumorja bi bili danes Slovenci veliko bolj ponosni, bolj povezani, bolj uspesni itd. tako smo pa dobil en kup izdajalcev-lewacev, ki bi se danes zdrahovali, sterne mesali, nas delili, unicevali itd. Juga se odlicno rima iz kuga, balkanec pa odlicno iz kriminalec. Dejte se ze mal zamislit kam vse to pelje.
bla bla bla3
17. 11. 2024 15.44
+6
Pamir
17. 11. 2024 15.53
+2
Burekar janšaj balkanec kriminalec tvoj pastir.
Observatore kita
17. 11. 2024 16.09
-4
bla bla bla3
17. 11. 2024 16.11
+1
pimpek, 1 si za vmoćt najd, pol bova debatirala :D
peresni
17. 11. 2024 16.13
+4
Ivan Kostanjšek
17. 11. 2024 15.31
+6
…ampak je pa ta Gavrilo dobro ciljal.
Ivan Kostanjšek
17. 11. 2024 15.32
+4
Včasih 10 metkov ni dovolj, tukaj je pa bil za vsakega en.
Pamir
17. 11. 2024 15.24
+13
Avstroogrska je bila katastrofa za Slovence, velika brezposenost in lakota, zbežala je skoraj četrtina prebivalstva.Slovenščina prepovedana, Slovenec pa plačan četrtino kot je bil plačan Avstrijec.
NobenVečNePleše
17. 11. 2024 15.30
-9
Juga veliko hujsa. Veliko bolje bi bilo ce bi se naprej ostal pod njo, kot bili hlapci balkancom pa morilskim partizanskim rojakom.
Ivan Kostanjšek
17. 11. 2024 15.33
+0
…to so ti natvezili kje? Marija Terezija je ustanovila prvo univerzo in uvedla obvezno šolstvo - v slovenskem jeziku. Tudi železnico, ki je veliko pripomogla k razvoju, je zgradila.
Pamir
17. 11. 2024 15.47
+7
Kje je bila univerza kjer se je poučevalo v slovenščini v avstroogrski? v javnih ustanovah samo nemščina.
Pamir
17. 11. 2024 15.55
+5
V Jugi ni bilo lakote, ti si ostal pod tvojim jufka pastirjem.Rad si pod njim.
patogen
17. 11. 2024 20.04
-3
V jugi so kmetje skrivali živino v gmajnah, pa pod hlevi v zemlji, da so preživeli...
peresni
17. 11. 2024 14.02
+4
Če bi janšistična filozojija vsaj malo temeljila na osnovi kulture, sposobnosti, poštenosti in olike bi bili lahko že 30 let na oblasti. Zakaj se lahko zavihtite na oblast samo s prevaro? Vprašajte v Avstrijo za nadvet..ker za vas je samo pomoč od zunaj zmagovalna opcija ...oni vas še namreč niso izkusili in spoznali...ali še slabše ..so taki kot vi. Janšistična vladavina ni in ne bi nikoli bila boljša kot trenutna srbska ali hrvaška...oni so celo napredni za vas.
patogen
17. 11. 2024 20.05
-2
Peresnim, spet tolčeš mimo. Ni janše na oblasti, pač pa je vladavina na Hrvaškem in Srbiji boljša od vašega pernatega Robija...
Apostol1
17. 11. 2024 13.06
+7
"Usodni strel Gavrila Principa je bil zgolj povod za vojno in ne vzrok. Vzrok je bil svetovni imperializem velikih sil, ki so se borile za prevlado in čakale na pravi trenutek. "..........Kaj bo vzrok za začetek III. svetovne vojne , do katere iskreno upam , da ne bo prišlo. Bo to morda neuspeli atentat na Trumpa .Verjetnost je ogromna , ker je ta neuspeli atentat ogromno doprinesel , da je ponovno Trump predsednik ZDA države,velesile z ogromnim jedrskim potencialom . Sam Trump pa vemo , da je povsem primerljiv po govorih in nastopaštvu s Hitlerjem. No upajmo samo to , da ne bo še po dejanjih, čeprav to kar obeta sedaj migrantom , ni dosti drugačen scenarij kot tisti s katerim so začeli v Nemčiji preganjat Žide in vse kar naj ne bi bilo po miselnosti Hitlerja arijsko neoporečno. Skratka , tudi danes velike sile , ki se borijo za prevlado samo čakajo na ustrezen trenutek. Zda in Izrael sta to začela že dolgo pred Rusko Ukrajinsko vojno.
patogen
17. 11. 2024 13.11
-13
Po tvoji teoriji imperializem svetovnih sil, v tem primeru Rusije, vzrok za III vojno.....
patogen
17. 11. 2024 11.37
-6
Leta 1928 je imel slovenski kmet še 80% standarda avstrijskega, leta 1972 le še 20%.
bla bla bla3
17. 11. 2024 12.52
+6
dons pa će pozna use možne finte/cake, ma lahko 100 % , saj mu zakon to dovoljuje :D
peresni
17. 11. 2024 13.52
-2
NobenVečNePleše
17. 11. 2024 15.32
-7
Ej ti kosovo je srbija. Cimprej nej albanci prevzamejo se ostali del srbije, bo bolje za vas srbe ce se to zgodi, vas cas je potekel.
bla bla bla3
17. 11. 2024 15.42
+0
Kollerik
17. 11. 2024 17.10
+1
Se ja zahvališ Avstrijcem za vojne zločine 41-45. Tudi zaradi porušene domovine je imel slovenskih kmet manj. Avstrijci so jo mnogo predobro odnesli
patogen
17. 11. 2024 19.47
-1
Primerjava med avstrijskimi in komunističnimi vojnimi zločini je smešna.
Kollerik
18. 11. 2024 19.14
+1
Castrum
17. 11. 2024 11.01
+0
Srbija in srbizem je Slovenijo nazadovalo za 50 let. Hvala bogu leta 1991, da gremo naprej!
bla bla bla3
17. 11. 2024 12.16
+1
manga
17. 11. 2024 12.42
+5
Srečno naprej,Srbe ne moti naša samostojnost,očino pa nas moti srbska brezbrižnost...
peresni
17. 11. 2024 13.52
+0
Leta 1945 smo šli iz srednjega veka ...v vseh pogledih.
NobenVečNePleše
17. 11. 2024 16.17
-1
Srbi so najprej napadli NAS takoj po naši osamosvojitvi ovčke lažnjive
Kollerik
17. 11. 2024 17.11
+1
manga
17. 11. 2024 18.50
-1
Castrum
17. 11. 2024 10.39
+4
Dejstvo je, da je največji padec standrd Slovenija doživela pod vladavino Srbije 1918-1991
Pamir
17. 11. 2024 15.26
+1
V AO je bil najnižji standard,lakota.Vladal je Slovenec Hrvat Tito.
Castrum
17. 11. 2024 10.36
-2
Konec AO, začetek srbske diktature, ki je popeljalo Slovenijo v titovo diktaturo in posledično v vse večjo razliko v standardu med Avstrijo in Slovenijo. Šele po osamosvojitvi smo se spet približali.
bla bla bla3
17. 11. 2024 10.38
+0
traktor_95
17. 11. 2024 10.41
-1
Pa normalno, tamo je bila vrlina, da se pokrade, potem si pravi dasa. Tudi danes je isto
bla bla bla3
17. 11. 2024 10.42
+3
traktor_95
17. 11. 2024 10.45
-5
bla bla bla3
17. 11. 2024 10.49
+3
traktor_95
17. 11. 2024 10.51
+1
Castrum
17. 11. 2024 11.00
-2
A veš kdo sp potrčkoti? Potrčkoti ste Srbi, Hrvati, Bosanci, Kosovarji....in ostali, ki morate za to da dostojno živite, iti delati v Slovenijo, Avstrijo, Nemčijo, Švico. Niti toliko bvam te vaše države ne omogočijo, da živite dostojno življenje. Gastarbajtarji de Luxe!
bla bla bla3
17. 11. 2024 12.17
+5
@Castrum, kva se ti uniš, ti s itak za makaronarje
Arguss
17. 11. 2024 13.03
+1
Poden od te umetne tvorbe Jugokradljive.Amen.
peresni
17. 11. 2024 13.54
+0
Avstrija je svobodna država ..meje so odprte. Trgovci z novci imate prosto.pot tja
manga
17. 11. 2024 10.32
+2
Po vsem spodaj prebranem si Slovenija išče novega gospodarja ? Hrvati se močno oborožujejo čeprav jim to ne bo pomagalo.
traktor_95
17. 11. 2024 10.39
-4
Uf manga serbo pomaga. Znamo kaj pomeni z vami, če nimamo neko dobro oružje. In kako so vas pune hlače, ko znate, da nije najbolje u napad.
manga
17. 11. 2024 12.44
+1
Preberi pesem J.Dučića Pesem o Hrvatima in se oglasi.
peresni
17. 11. 2024 16.15
-1
Janšisti iščejo gospodarja ...to jim je v genih.
Colgate
17. 11. 2024 10.19
+7
Danes bi si Bosanci obliznili prste, da bi bili del Avstrije. Tako pa živijo v eni izmed najrejnejših držav Evrope.
deltoro80
17. 11. 2024 10.27
+4
Mi isto Slovencelni,mi bi si tut obliznil prste,saj v Sloveniji živi 250.000 ljudi pod pragom revščine
bla bla bla3
17. 11. 2024 10.28
-2
vi ste bili del, sam njeni potrćkoti/hlapćki :D
matt82
17. 11. 2024 10.12
+2
Pod avstrijci je bil razvoj, pod jugoslavijo pa zatiranje in nazadovanje.
medŠihtom
17. 11. 2024 10.19
+0
nazadovanje napram sosedskim državam še vedno traja, kjer so rusi al pa srbjanci tam je krivica laž in nazadovanje.
bla bla bla3
17. 11. 2024 10.19
+1
so pa vaši po osamosvojitvi kar hitro use pazprodali
Observatore kita
17. 11. 2024 10.30
+2
Kocovo vaši niso nič imeli pa še nič so razprodali 😉
bla bla bla3
17. 11. 2024 10.32
+1
Rothschild1
17. 11. 2024 09.53
+3
V Yugi je bil zlocinec Gavrilo narodni junak. Ucitelji so ga v solah povzdigovali v narodnega heroja …. Vse to pove o zlagani in zlocinski naravi komunistov
patogen
17. 11. 2024 09.58
-5
Juga je obdržala srbsko varianto zgodovinovpisja. O zatiranih in borcih za svobodo ter pravico do 2/3 Balkana.
BomberIzNordstrima
17. 11. 2024 10.00
+2
Dejansko je nezavedno pomagal bosancem, hrvatom in marsikomu. Plan je bil, da se tudi počasi Srbija postavi pod streho AO. Itak bi se pa enkrat razpadla ta država zaradi vojn z vsemi okrog. In takrat bi Srbija, novonastala bila veliko večja! Haha so se zasral.
patogen
17. 11. 2024 10.09
-3
Ne, zashral so se s Kraljevino SHS. Srbija je bila podpisnik Londonske konference 1915, ki je vzela 1/3 današnje Slovenije, dala pa Bosno in Dalmacijo ter Srem ter Bačko, Srbiji. Vojvodino si je pa sama vzela. Kasneje so vse to izgubili, Ker so si stlačili preveč plena z Jugoslavijo v goltanec.
BomberIzNordstrima
17. 11. 2024 10.18
+1
Patogen, glavni razlog zakaj so Srbi se kasneje strinjal z Idejo Hrvatov in Slovencev za skupno državo je bilo, da so meli tako katastrofalno uničeno državo in pobito ljudstvo, da je Kralj videl prednost v skupni državi in večjo varnost zase. To je bil začetek napake, ki so jo naredili Srbi. Še danes sem prepričan, če bi bli bolj vljudni, zviti in se delali fine kot naprimer Romuni, danes bi bla Republika Srbija ene 2x večja. Tud delno ker je bil Tito šef 1945-80 in so naredili Avnoj meje, še ena poteza proti Srbom. A največja napaka je bila sploh da so šli na nož z AO in v tako brutano izgubo ljudstva
patogen
17. 11. 2024 10.29
-3
Ne bo držalo. Srbi so videli Slovenijo in Hrvaško ko svoji koloniji. Plan je bil, da se jih pod pojmom jugoslovanstvo srbizira. Ne bo se Srbija uopila v Jugoslaviji, pač pa se bo Jugoslavija utopila v Srbijo, je dejal njihov Ministr Pašić.
traktor_95
17. 11. 2024 10.53
+0
Bomber in Patogen 2 stručnjaka za srbiju, haha