Prestolnica Bosne in Hercegovine se je znašla na samem vrhu lestvice najbolj onesnaženih mest na svetu. Lestvica sicer zajema le 120 glavnih mest in nekaterih regionalnih centrov.
Po podatkih švicarskega tehnološkega podjetja IQAir si je zrak v Sarajevu 'prislužil' oznako "zelo nezdrav", saj je ob 9. uri koncentracija trdnih delcev premera 2,5 (PM2.5) znašala 212. To pomeni, da je torej kar 27,3-krat presegla mejno koncentracijo, ki jo je postavila Svetovna zdravstvena organizacija.
Sarajevčani tako vdihavajo še slabši zrak kot prebivalci Delhija (Indija) in Lahoreja (Pakistan).
Sarajevo ima zaradi svoje kotlinske lege in slabše prevetrenosti v zimski ogrevalni sezoni tradicionalno težave z onesnaženim zrakom. Stanje se nekoliko izboljša šele, ko pade sneg, dež ali ko zapiha močnejši veter.
Nevladna organizacija Eko akcija je že včeraj opozorila na možne resne posledice na zdravje prebivalstva, piše Radio Sarajevo. Ljudem svetujejo, da se med bivanjem na prostem izogibajo vsakršnim naporom. Najbolj ranljivim kategorijam prebivalstva, kot so nosečnice, starejši in otroci ter kronični bolniki, pa svetujejo, da se zadržujejo v zaprtih prostorih.
Vlada Kantona Sarajevo je zaradi onesnaženosti zraka sprejela nekatere ukrepe. Med drugim so prepovedali promet določenih tovornih motornih vozil na glavni sarajevski prometnici, gradbena dela na prostem ter uvedli določene omejitve pri ogrevanju s fosilnimi gorivi, poroča N1 BiH.
Ljubljana se je na isti lestvici znašla na 50. mestu. Ob 9. uri je koncentracija trdnih delcev premera 2,5 v naši prestolnici znašala 62, IQAir pa je kakovost zraka označil za "srednjo".
Najčistejši zrak imajo ta hip v Aucklandu na Novi Zelandiji, med evropskimi državami se z najčistejšim zrakom ponaša Birmingham (Združeno kraljestvo), ki je na četrtem mestu.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.