Santorini vsako leto privabi 3,4 milijona turistov, medtem ko je na magičnem grškem otoku prijavljenih 20.000 stalnih prebivalcev. Kot poroča CNN, se v visoki sezoni na otok zgrne okoli 17.000 potnikov s križark in trajektov.
Dobesedno zapodijo se proti najbolj priljubljenima točkama na otoku – glavnemu mestu Firi in slikoviti Oii. In prizori spektakularnih sončnih zahodov (in zatrpanih kotičkov, ki jih zasedejo številni obiskovalci) preplavljajo družbene medije. Čeprav je na najbolj znamenitih točkah težko najti prosto mesto ali narediti fotografijo brez čakanja ali ljudi v kadru, pa tamkajšnji turistični delavci opozarjajo, da je realnost povsem drugačna od prizorov na družbenih omrežjih.
Ko se sonce potopi v vabljivo grško morje, se množice razkropijo in nabito polne uličice postanejo ulice duhov, opozarjajo. Župan Santorinija Nikos Zorzos je že predlagal omejitev števila dnevnih potnikov na križarkah, ki želijo na dnevni ogled otoka, na 8000 na dan. To potezo je podprl premier Kyriakos Mitsotakis, ki je za Bloomberg povedal, da so takšen ukrep predvideli za naslednje leto.
Sloves prenaseljenosti odbija številne turiste, ki bi ostali dlje
Na enem izmed najbolj romantičnih otokov, znanem po sočnih češnjevih paradižnikih in nizkih vinskih trtah, po mnenju nekaterih ne gre le za preveliko število turistov, ampak predvsem njihovo neustrezno razporeditev. Gianluca Chimenti, organizator potovanj in prebivalec Santorinija, je za CNN povedal, da je otok v resnici prazen: "To je najslabša sezona doslej." Julij in avgust na Santoriniju pomenita višek sezone, vendar so mestna središča mrtva že po 21. uri, restavracije in hoteli pa še zdaleč niso zasedeni, opisuje letošnjo slabo turistično bero. Kot pravi, cenijo tudi potnike s križark, a pomembni so predvsem tisti, ki na otoku ostanejo dlje časa, poudarja. Hoteli so trenutno bolj ali manj pod 30-odstotno zasedenostjo običajne sezone, trdi in dodaja, da so tudi lokalna podjetja na otoku deležna podobnega udarca. Kot poudarja, medtem ko bo letos najznamenitejši otok v Kikladih za en dan obiskalo veliko turistov, obstaja še več drugih, ki jih prenaseljen sloves otoka odbija in ga zato ne obravnavajo kot destinacijo za daljše bivanje.
V Benetkah po dvomesečnem zamiku prepoved velikih turističnih skupin
Kot smo poročali, se z množičnim turizmom borijo tudi druga znamenita mesta. Med njimi so Benetke, ki so z avgustom prepovedale turistične skupine z več kot 25 ljudmi in uporabo zvočnikov med ogledi. Začetek veljavnosti ukrepa, katerega cilj je omejiti množični turizem, so oblasti sprva napovedale za začetek junija, a so ga nato prestavile za dva meseca. Mestni svet je konec lanskega leta sprejeti ukrep utemeljil z željo po omejitvi množičnega turizma in z njim povezanih negativnih učinkov na mesto. Nova pravila, ki vključujejo tudi prepoved ustavljanja skupin turistov na ozkih ulicah, mostovih in v prehodih, bodo veljala za mestno središče ter otoke Murano, Burano in Torcello. Za kršitelje je predvidena globa v višini od 25 do 500 evrov. Letošnjo pomlad so beneške oblasti dnevnim obiskovalcem poskusno zaračunavale tudi vstopnino. V 29-dnevnem poizkusnem obdobju je mesto z njo zaslužilo 2,4 milijona evrov. Množični turizem Benetkam povzroča težave že nekaj časa. Zgodovinsko središče ima manj kot 50.000 stalnih prebivalcev, na vrhuncu sezone pa je ob nekaterih dnevih v njem več kot dvakrat toliko turistov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.