Nekaj minut po 21. uri zvečer je območje Santorinija močno streslo. Območje v Egejskem morju je takrat zabeležilo najmočnejši potres v zadnjih dneh, ki je imel po podatkih Evropsko-mediteranskega seizmološkega centra magnitudo 5,1.
Na spletu so se oglasili številni lokalni prebivalci, ki so potres čutili tudi na drugih grških otokih, tresljaji pa so dosegli tudi grško prestolnico. Številni so dejali, da je bil potres kratek, a močan.
Območje med Santorinijem in Amorgosom je v zadnjih devetih dneh prizadelo več kot 6400 potresov (najmočnejšega pred včerajšnjim so zabeležili v torek, ko je dosegel magnitudo 5), kar je vznemirilo tako znanstvenike kot prebivalce. Priljubljeni modro-beli otok je v pretekih dneh zapustilo že več kot 10.000 ljudi.
Po podatkih Nacionalne in Kapodistrske univerze v Atenah (NKUA) ima seizmična dejavnost značilnosti potresnega roja, saj noben posamezen sunek ni bil bistveno večji od drugih, da bi ga lahko opredelili za glavno potresno aktivnost, ki bi bil obkrožena s predpotresnimi in popotresnimi sunki.
NKUA napoveduje, da sta v prihodnje možna dva scenarija - aktivnost bi se lahko postopoma umirila, pri čemer bi se sicer lahko manjši sunki pojavljali še več mesecev, ali pa seizmečnemu roju sledi večji potres, kateremu bi sledili tipični popotresni sunki.
Predsednik Grške organizacije za načrtovanje in zaščito pred potresi (OASP) Efthymis Lekkas je po poročanju grškega portala Ekathimerini zaradi nenehne potresne dejavnosti v izdal tudi opozorilo o povečani nevarnosti zemeljskih plazov na Santoriniju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.