Sveženj sankcij EU proti Rusiji vključuje sankcije za posameznike, tudi ruske poslance, in pravne osebe, ki spodkopavajo suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine, nanašajo se na gospodarske odnose med Luganskom in Doneckom ter EU ter na zmožnost dostopa ruskih oblasti do evropskih finančnih trgov, je povzel visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell po neformalnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Parizu.
Ruskega predsednika Vladimirja Putina po njegovih besedah ni na kazenskem seznamu. Vselej je vprašanje, kako stopnjevati odziv, vselej je treba premisliti o pravem ravnotežju in potrebi po rezervi, je pojasnil.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozdravila odločitev o sankcijah in napovedala, da ga bodo hitro dorekli. Sankcije naj bi bile po neuradnih napovedih uveljavljene najpozneje v 48 urah.
Kot sta že dopoldne v skupni izjavi napovedala von der Leynova in predsednik Evropskega sveta Charles Michel, sveženj vključuje sankcije proti posameznikom in podjetjem, vpletenim v priznanje neodvisnosti proruskih separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine. Pri sankcijah te vrste gre vselej za zamrznitev premoženja in prepoved potovanja v unijo.
Sankcije vključujejo tudi ruske banke, ki financirajo rusko vojsko in prispevajo k destabilizaciji. Poleg tega se prepoveduje trgovina med Luganskom in Doneckom ter EU, kot v primeru Krima po njegovi priključitvi Rusiji leta 2014, je povedala predsednica komisije. Sankcije po njenih besedah tudi omejujejo zmožnost dostopa ruskih oblasti na evropske kapitalske in finančne trge."Kremlju bomo karseda otežili izvajanje agresivne politike," je poudarila.
Sveženj po besedah Borella vključuje tudi odločitev Nemčije, da ustavi projekt Severnega toka 2. Predsednica komisije, sicer Nemka, je izpostavila, da je odločitev nemške vlade vsekakor pravilna. "Severni tok 2 je treba oceniti v luči varnosti energetske dobave celotni Evropi, ker ta kriza kaže, da je Evropa še vedno preveč odvisna od ruskega plina. Diverzificirati je treba dobavitelje in množično vlagati v obnovljive vire," je povedala.
Današnje ukrepanje unije je po besedah von der Leynove odziv na rusko agresivno obnašanje. Če bo Rusija še naprej zaostrovala krizo, ki jo je ustvarila, je unija po njenih besedah pripravljena na nadaljnje enotno in hitro ukrepanje.
Sankcijam unije proti Rusiji se je pridružila tudi Norveška, ki sicer ni članica EU. "Razmere v Ukrajini so dramatične. Pomembno je, da se odločno odzovemo na to, kar se je zgodilo včeraj," je v Oslu dejal norveški premier Jonas Gahr Store, preden je odpotoval na pogovore v Bruselj. Povedal je še, da bo Norveška v drugi polovici marca gostila vajo Nata, kot je bilo načrtovano. Na njej naj bi sodelovalo približno 35.000 vojakov iz 28 držav. Kot je pojasnil, so Rusijo o vajah obvestili ter jo pozvali, naj nanje v skladu z običajno prakso pošlje opazovalce.
Biden naznanil nove sankcije: To je začetek ruske invazije na Ukrajino
Ameriški predsednik Joe Biden je sicer kmalu zatem, ko je Putin priznal neodvisnost separatističnih ukrajinskih pokrajin Doneck in Lugansk, uvedel sankcije proti vsem, ki bodo tam opravljali kakršne koli transakcije. "Podpisal sem izvršni ukaz, da bi Rusiji preprečil, da z ostrim kršenjem mednarodnega prava profitira. Nadaljujemo pogovore z zavezniki, partnerji in Ukrajino o nadaljnjih korakih," je zapisal na Twitterju in priložil fotografijo podpisovanja.
Bela hiša pa je izdala sporočilo za javnost: "Prepovedano je vlaganje v ukrajinski regiji pod nazivom Doneck in Lugansk," so poudarili. Bidnove sankcije prepovedujejo nove investicije v separatističnih regijah, uvajajo prepoved izvoza v ZDA iz omenjenih regij, pa tudi izvoza iz ZDA, prepoved vseh vrst finančnih transakcij in zamrznitev premoženja omenjenih regij in posameznikov iz omenjenih regij v ZDA, kot bo določilo ministrstvo za finance ZDA. Uvaja se še prepoved vstopa v ZDA osebam, ki jih bosta izbrala State Department in ministrstvo za domovinsko varnost.
Pozneje je Biden v nagovoru iz Bele hiše napovedal sankcije proti dvema ruskima finančnima ustanovama - Ruski državni razvojni korporaciji (VEB) in vojaški banki - ter sankcije na ruski državni dolg. Slednje pomeni blokado ruskega dostopa do mednarodnih finančnih trgov in to, da Rusija ne bo več mogla izdajati oziroma financirati svojega dolga. Sankcije bodo ZDA uvedle tudi proti pripadnikom ruske elite in njihovim družinam. Pri tem Biden ni omenil, ali bodo sankcije uvedli tudi proti Putinu. "Kot sem obljubil, plinovod Severni tok 2 ne gre naprej," je dejal in dodal, da imajo ZDA pripravljenih še več ukrepov.
"Če bo (Putin) nadaljeval, smo pripravljeni nadaljevati s sankcijami. Kdo v božjem imenu mu je dal pravico, da razglaša nove države? To je brezobzirna kršitev mednarodnega prava," je dejal ameriški predsednik. Sam verjame, da Putin postavlja "temelje", da bi šel veliko dlje in s silo zavzel še več ukrajinskega ozemlja. "To je začetek ruske invazije na Ukrajino," je ocenil.
"Pred več kot mesecem sem mu povedal naravnost v obraz, da bomo ukrepali v trenutku, ko se pomakne v Ukrajino. To je brez vsakega dvoma sedaj storil. Prvi sveženj sankcij je odgovor na to, kar se je zgodilo včeraj," je še dejal in napovedal napotitev dodatnega števila ameriških vojakov v Estonijo, Latvijo in Litvo. "Naj bom jasen – to so obrambne poteze z naše strani. Ne nameravamo se boriti z Rusijo, vendar obljubljamo, da se bomo držali zavez in branili vsak centimeter ozemlja zveze Nato."
Kljub novim sankcijam in obsodbam ruskega početja je Biden na koncu nastopa, po katerem ni sprejemal vprašanj, pustil odprto možnost za nadaljevanje diplomacije. Konec tedna je predvideno srečanje ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova in državnega sekretarja Antonyja Blinkna, po katerem je načelna možnost tudi za vrh Biden-Putin."Še je čas za odvrnitev najhujšega scenarija. ZDA so skupaj z zavezniki odprte za diplomacijo, če bo resna. Rusijo bomo sodili po dejanjih, ne besedah. Karkoli bo storila naprej, bomo odgovorili z enotnostjo, jasnostjo in prepričanjem," je dejal.
Ponovno je priznal, da bodo ceno plačali tudi ameriški potrošniki v obliki višjih cen energije. "Moja vlada uporablja vsa sredstva, ki so ji na razpolago, da zaščiti podjetja in potrošnike pred višjimi cenami. Ukrepal bom tako, da bo bolečina sankcij usmerjena v rusko ekonomijo, ne našo."
Britanci nad banke in oligarhe
Uvedbo sankcij je "zaradi grobe kršitve mednarodnega prava" napovedal tudi britanski premier Boris Johnson. Sankcije Velike Britanije zajemajo pet ruskih bank in tri bogate posameznike. Navedel je, da je vse premoženje, ki ga imajo na Otoku, zamrznjeno, prepovedano jim je poslovanje na Otoku, posameznikom pa je tudi prepovedan vstop v državo, piše Guardian.
Kot navaja Sky News, gre za brata Igorja in Borisa Rotenberga ter Genadija Timčenka. Brata Rotenberg sta lastnika skupine SGM, ki je specializirana za gradnjo velikih infrastrukturnih sistemov za transport nafte in plina. Oba sta blizu Putinu. Timčenko pa velja za enega vplivnejših ljudi v Rusiji in je že od leta 2014 pod ameriškimi sankcijami.
Seznam sankcij je objavljen na uradni spletni strani britanske vlade, piše Reuters." Ampak bo to najbrž šele prvi sveženj, saj mislimo, da bo Rusija nadaljevala svoje iracionalno vedenje," je dejal Johnson.
Johnson je po kriznem srečanju na Downing Streetu zgodaj zjutraj napovedal, da bodo britanski povračilni ukrepi usmerjeni v "ruske gospodarske interese, ki podpirajo ruski vojni stroj". "Rusijo bodo (gospodarske sankcije) zelo močno prizadele in v primeru invazije bomo naredili veliko več," je napovedal Johnson, ki je odločitev Putina o priznanju neodvisnosti dveh samooklicanih separatističnih republik na vzhodu Ukrajine označil za uvod v veliko ofenzivo.
Britanska vlada je zavzela ostro stališče do Moskve v krizi zaradi Ukrajine, hkrati pa je deležna obtožb, da si je leta zatiskala oči pred izvorom ruskega denarja, ki priteka v London. Ruski oligarhi imajo pomembno premoženje in nepremičnine v prestižnih soseskah britanske prestolnice, ki jo imenujejo tudi "Londongrad".
KOMENTARJI (1897)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.