Na torkovem glasovanju, ki je trajalo več kot dve uri, je osem mestnih nadzornikov glasovalo za uvedbo, trije so bili proti. Zagovorniki 'robotov ubijalcev' so ob tem izpostavili, da je predlog v skladu z državno zakonodajo, nasprotniki pa, da bi nova oborožitev vodila v militarizacijo policije, ki je že tako preveč agresivna do nekaterih družbenih manjšin, piše AP.
Nadzornik Rafael Mandelman, ki je glasoval za uvedbo, je izpostavil, da mu retorika, ki robote označuje za nevarne in nezanesljive, ni všeč. Nasprotnike dodatne oborožitve je označil za nasprotnike policije. "Menim, da obstajajo večje dileme, večja vprašanja pri tem, kaj je napredno in kaj ne. Taka mnenja so slaba za napredovanje policije, za nadzorni svet in za demokracijo," je dejal v izjavi po sprejetju.
Shamann Walton, ki je eden izmed treh nadzornikov, ki so glasovali proti, pa je zagovarjal pravice manjšin. "Prebivalci nas neprestano prosijo, naj ukrenemo kaj v zvezi z vse večjim oboroževanjem policije in njihove negativne interakcije s temnopoltimi in drugimi manjšinami," je utemeljil odločitev. Tudi mestni javni tožilec se z dodatnim orožjem ne strinja. V pismu, ki ga je poslal odboru, je potezo celo označil za kontradiktorno mestnim vrednotam, saj "omogoča ubijanje članov skupnosti".
Uporaba dovoljena le nekaterim in v skrajnih okoliščinah
Glavna nadzornica odbora Connie Chan, ki je predlog posredovala celotnemu odboru, je dejala, da pomisleke razume in da je bila razprava zelo razgreta in težka. Predstavila je tudi odločitve policije, ki je dejala, da to ne pomeni vnaprejšnje oborožitve robotov s pištolami. "Tehnologija bo opremljena z eksplozivnimi naboji, ki bi onesposobili ali zmedli nasilnega, oboroženega ali nevarnega osumljenca, ko bodo ogrožena človeška življenja," je dejala v izjavi. Na policiji so obenem poudarili, da bi robote uporabili le v skrajnih okoliščinah, torej za rešitev človeških življenj.
Prav tako so sporočili, da bodo njihovi policisti robote lahko aktivirali le po uporabi vseh alternativ in v primeru, da bi se te izkazale za neuspešne. Dovoljenja za uporabo bodo prejeli le visoko usposobljeni policisti.

Mestna policija San Francisca sicer pri svojem delu že uporablja več kot deset robotov, ki pomagajo pri deaktivaciji eksplozivov ali boljši vidljivosti. Kupili so jih med letoma 2010 in 2017. Kot zatrjujejo, jih do sedaj še nikoli niso uporabili v 'zle namene'. S sprejemom novega zakona v Kaliforniji pa so morali določila nekoliko spremeniti.
Mestni policisti že več let prejemajo vojaško orožje za namene varovanja mesta, med njimi so tudi metalci granat, bajoneti in oklepna vozila. 'Roboti ubijalci' pa naj ne bi pripadali premeščeni vojaški opremi, ampak naj bi bili kupljeni z zveznim denarjem.
Prvega 'robota ubijalca' na ameriški tleh je tamkajšnja policija uporabila leta 2016 v Dallasu. Oboroženi napadalec je pred onesposobitvijo ubil pet policistov. Robote so prejšnje leto poskušali uvesti tudi v Oaklandu, a se je nato mestni svet odločil, da je nestrinjanje javnosti preveliko.
A vojaška opremljenost sanfranciške policije ni edini kamen spotike med organi pregona in civilnim prebivalstvom. Septembra je namreč nadzorni svet sprejel sklep, ki policiji v nekaterih primerih dovoljuje dostop do zasebnih varnostnih kamer v realnem času.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.