Španija je novega premierja dobila po julijskih volitvah, ki niso dale jasnega zmagovalca. Največ glasov je sicer prejela konservativna Ljudska stranka (PP), a ne dovolj za oblikovanje vlade. Vodilni kandidat stranke Alberto Nunez Feijoo tako v parlamentu ni dobil zadostne podpore za premierski položaj.
Sanchezovi socialisti (PSOE) so dosegli drugi najboljši izid, da bi si zagotovili večino, pa so sklenili dogovore z levim zavezništvom Sumar, baskovsko stranko PNV, Katalonsko republikansko levico (ERC), stranko Skupaj za Katalonijo (Junts) ter nekaterimi drugimi regionalnimi strankami.
Ključna je bila podpora stranke Junts, ki pa je v zameno zahtevala amnestijo sodno preganjanih katalonskih politikov in aktivistov, zlasti zaradi vpletenosti v poskus odcepitve Katalonije. Sanchez je na to pristal in si s tem nakopal kritike ter jezo velikega dela španske javnosti. V zadnjih tednih so v mestih po državi potekali množični protesti.
Predstavniki PP so Sanchezu med drugim očitali, da je prodal Španijo, da bi ostal na oblasti, kupoval glasove v parlamentu z zagotavljanjem nekaznovanosti in popustil izsiljevanju separatistov.
Sanchez je v sredo v razpravi pred glasovanjem poudaril nujnost dialoga s katalonskimi separatisti in odpuščanja, da bi zacelili rane po neuspelem poskusu odcepitve Katalonije leta 2017. Predlog zakona o amnestiji, ki naj bi zajel več sto ljudi, je bil že v ponedeljek vložen v parlament.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.