72-letni Nizozemec se je z različico omikron, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pred časom označila za eno bolj zaskrbljujočih, okužil februarja 2022. Moški je imel sicer že pred okužbo krvno bolezen, zaradi katere ni imel močnega imunskega odziva na več cepiv proti covidu-19, poroča Times Magazine.

Medtem ko večina ljudi lahko okužbo koronavirusom premaga v le nekaj tednih, pa dotičnemu Nizozemcu ni pomagalo nič. Zdravniki so hitro ugotovili, da je virus postal odporen tudi na zdravilo Sotrovimab, ki ga uporabljajo za zdravljenje covida-19. Raziskovalci so pri moškemu izvedli podrobno analizo vzorcev, zbranih iz več kot 20 brisov nosu in grla, ter odkrili.
Znanstveniki iz Centra za eksperimentalno in molekularno medicino Univerze v Amsterdamu so ob tem povedali tudi, da je covid v telesu 72-letnika razvil več kot 50 mutacij. Nekateri vzorci so nakazovali, da je virus razvil večjo sposobnost, da se je uprl imunski obrambi v telesu moškega. "Primer kaže na tveganje okužbe s covidom-19 pri imunsko oslabljenih posameznikih," so zapisali avtorji raziskave ter izpostavili pomen nadaljnjega genomskega nadzora razvoja koronavirusa pri takšni osebah.
Po mnenju raziskovalcev je 20-mesečna okužba s SARS-CoV-2 najdaljša znana okužba. V prihodnjem tednu bodo primer predstavili na medicinskem srečanju v Barceloni. Čeprav ni znano, da bi se mutirani virus z moškega prenesel tudi na druge ljudi, pa strokovnjaki opozarjajo, da dolgotrajne okužbe omogočajo pandemičnemu virusu kopičenje genetskih sprememb, kar pa lahko povzroči nove skrb vzbujajoče različice.
Bolnik je jeseni 2023, po 613 dneh okužbe, umrl v bolnišnici zaradi oslabljenega imunskega sistema in osnovne bolezni krvi.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.