ZDA trenutno nimajo možnosti, da bi se zoperstavile takšnemu orožju in branile svoje satelite, je za The New York Times dejal nekdanji ameriški uradnik. V ZDA se zdaj sprašujejo, ali se Rusija pripravlja na opustitev Pogodbe o vesolju, ki sta jo velesili podpisali januarja 1967, za njima pa še več kot 100 drugih držav. Ta predvideva namestitev in uporabo jedrskega orožja v Zemljini orbiti. Pogodba o vesolju je bila ena prvih večjih pogodb o nadzoru orožja, sklenjenih med Združenimi državami in Sovjetsko zvezo, in ena zadnjih še veljavnih, potem ko so ZDA in največja naslednica SZ začele odstopati od drugih hladnovojnih dogovorov.
Če bi Rusija izstopila iz omenjene pogodbe in dopustila, da pogodba o novem START, ki omejuje strateško jedrsko orožje, poteče februarja 2026, se zdi verjetno, da bi to lahko sprožilo novo oboroževalno tekmo, kakršne ni bilo od najbolj napetih obdobij hladne vojne, navaja NYT. "Prekinitev vesoljske pogodbe bi lahko odprla vrata drugim državam, da v vesolju namestijo jedrsko orožje," je dejal Steven Andreasen, jedrski strokovnjak iz Minneapolisa. "Ko imate orbitalno jedrsko orožje, ga lahko uporabite za več kot le uničevanje satelitov."
Ruska vojska je v zadnjih mesecih izstrelila večje število satelitov, ki jih je v orbito poneslo plovilo Sojuz 2.1v. O tem je obveščalo rusko obrambno ministrstvo, ki pa ni razkrivalo natančnih podrobnosti in je zgolj zapisalo, da krepi ruske zmogljivosti v orbiti. Neimenovani ameriški uradniki so sicer pojasnili, da se ne zdi, da je Rusija tik pred namestitvijo orožja za uničevanje satelitov v vesolju, da pa obstaja "omejeno časovno okno, da se prepreči njegova namestitev," je poročal ABC News.
V času hladne vojne so tudi Združene države eksperimentirale z različicami tehnologije, vendar jih nikoli niso uradno uporabile. Rusija sicer že desetletja razvija svoje vesoljske zmogljivosti. Ameriški vojaški uradniki so za NYT opozorili, da se tako Rusija kot Kitajska nagibata k večji militarizaciji vesolja. Rusija naj bi po ameriških obveščevalnih podatkih še naprej razvijala tehnologijo za protisatelitsko bojevanje, vendar se je doslej vzdrževala pri polni uporabi svojih zmogljivosti. Tudi za Politico je eden izmed ameriških uradnikov dejal, da so ZDA že več kot leto dni zaskrbljene zaradi ruskih dejavnosti v razvijanju orožja, proti kateremu za zdaj ni obrambe. Namestitev jedrskega orožja v vesolje bi pomenila velik napredek ruskih tehnoloških zmogljivosti in povzročila stopnjevanje geopolitičnih napetosti, pa navaja NYT.
V zadnjih letih so zaskrbljenost v Washingtonu in pri njegovih zahodnih zaveznikih povzročili tudi ruski preizkusi uničevanja satelitov z raketami, izstreljenimi z Zemlje. Leta 2021 je Rusija izvedla preizkus lansiranja protisatelitske rakete proti enemu izmed lastnih satelitov in ga razstrelila na več kot 1500 kosov, navaja Politico. Rusija naj bi poleg tega imela tudi sposobnost motenja delovanja ameriških satelitov. Ameriška administracija je bila zaskrbljena tudi zaradi ruske hiperzvočne manevrirne rakete 3M22 cirkon, ki lahko leti s hitrostjo 8 do 9 machov in je zasnovana za napade na kopenske in pomorske cilje. Hiperzvočno raketo so začeli uporabljati lani, Ukrajina pa je pred dnevi poročala, da naj bi jo Rusija prvič uporabila za napad na ukrajinsko ozemlje.
Izjave predsednika obveščevalnega odbora predstavniškega doma Mika Turnerja so sicer naletele na nezadovoljstvo v Beli hiši, ki očitno ni bila pripravljena na javno razkritje informacij v tem trenutku. Republikanec Turner sicer velja za zaveznika Bele hiše glede pomoči Ukrajini. "Zahtevam, da predsednik Biden omogoči razkritje vseh podatkov v zvezi s to grožnjo, tako da lahko kongres, administracija in naši zavezniki odkrito razpravljajo o ukrepih, potrebnih za odziv," je dejal. Uradniki so sicer za ameriške medije dejali, da v tem trenutku ne gre za neposredno grožnjo ameriški nacionalni varnosti.
Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan je na novinarsko vprašanje, ali lahko ameriškim državljanom pove, da ni razloga za skrb, odgovoril, da ni mogoče odgovoriti z jasnim 'da'. "Američani razumejo, da obstaja vrsta groženj in izzivov v svetu, s katerimi se spopadamo vsak dan, in te grožnje in izzivi segajo od terorizma do državnih akterjev," je dejal gospod Sullivan. "Z njimi se moramo boriti na način, da zagotovimo varnost Američanov. Prepričan sem, da bo predsednik Biden z odločitvami, ki jih sprejema, zagotovil varnost ."
Pritisk na predstavniški dom, da potrdi milijarde za Ukrajino?
V ZDA sicer poteka hud politični spor glede tega, ali naj Združene države namenijo dodatna finančna in vojaška sredstva za boj proti ruski invaziji v Ukrajini. K pomoči Ukrajini je nagnjena večina demokratov, pa tudi nekateri republikanci, saj ruski napad na Ukrajino vidijo kot grožnjo ameriški nacionalni varnosti. Toda večina republikanskih članov predstavniškega doma, vključno s predsednikom Mikom Johnsonom, zavrača pozive za potrditev 60-milijardnega paketa pomoči Kijevu. Tega je sicer potrdil senat, v predstavniškem domu pa ima precej več nasprotnikov. Prav tako mu ostro nasprotuje najverjetnejši Bidnov protikandidat na jesenskih predsedniških volitvah Donald Trump.
Zato nekateri uradniki, ki so spregovorili za ameriške medije, menijo, da je Turner, ki je nedavno obiskal Kijev, izkoristil nove obveščevalne podatke, da bi ustvaril pritisk in spodbudil predstavniški dom, naj sprejme zahtevo za dodatno financiranje Ukrajine.
O tem, da je razkritje informacij povezano s paketom pomoči Ukrajini, ugiba tudi Politico.
KOMENTARJI (456)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.