
Ruska vojska je izstrelila več opozorilnih strelov na britanski rušilec HMS Defender, ki je, po njihovem mnenju, vstopil v ruske teritorialne vode v Črnem morju ob obali rta Fiolent, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Greza sporno območje Krimskega polotoka, ki ga mednarodna skupnost večinoma ne priznava kot del Ruske federacije, ampak ukrajinski teritorij. Tega je Rusija z vojaškimi operacijami, ki so mednarodno obsojene, zajela leta 2014.
"Rušilec je bil vnaprej opozorjen, da bo v primeru kršitve ruske državne meje uporabljeno orožje. Opozorila ni upošteval," so sporočili z ministrstva. Kot so za Interfax še dejali, naj bi rušilec ob 11.52 vstopil v ruske teritorialne vode v bližini rta Fiolent in naj bi se gibal tri kilometre znotraj spornega območja. Ruska patruljna ladja je ob 12.06 izstrelila več opozorilnih strelov, prav tako ob 12.08. Nekaj minut kasneje, ob 12.19, je letalo Su-24M na plovni poti HMS Defenderja odvrglo bombe (štiri bombe FAB-250), so sporočili z ministrstva. Britanski rušilec je ob 12.23 zapustil ukrajinsko območje, ki ga je okupirala Rusija.
Kot še piše Interfax, je Moskva na zagovor poklicala veleposlanico Velike Britanije Deborah Bronnert.
Britansko ministrstvo za obrambo je incident zanikalo. "Ladja Kraljeve mornarice je izvajala prehod skozi ukrajinske teritorialne vode v skladu z mednarodnim pravom. Kot kaže, so Rusi izvajali strelsko vajo v Črnem morju in so ladje predhodno opozorili na svoje dejavnosti. Noben strel ni bil usmerjen v HMS Defender in se ne strinjamo, da so ladji na pot padle bombe."
Ladja HMS Defender je bila v Črnem morju na rednih strelskih vajah z ukrajinsko mornarico.

Na krovu ladje HMS Defender je tudi britanski obrambni dopisnik za BBC Jonathan Beale. "Posadka se je že nahajala na bojnih položajih, ko se je ladja približevala Krimu, orožni sistemi na ladji pa so bili naloženi. Šlo je za potezo, katere namen je bil opozoriti Rusijo. Namen bojne ladje je bil zapluti znotraj meje 19 kilometrov teritorialnih voda Krima, kapitan pa je vztrajal, da išče le varen prehod po mednarodno priznanem ladijskem pasu."
Kot je sporočil Beale, sta dve ruski ladji obalne straže poskušali HMS Defender prisiliti, da spremeni smer, eno rusko plovilo pa se ji je približalo na okrog 100 metrov. "Po radiu so bila izdana vedno bolj ostra opozorila, vključno s tem, da bodo streljali, v kolikor HMS Defender ne spremeni smeri. "Res smo slišali nekaj strelov v daljavi, vendar naj bi bili precej zunaj dosega. Nad ladjo je po ocenah kapitana Vincentan Owena preletelo več kot 20 vojaških letal."
Rusija je kasneje pozvala Veliko Britanijo, da razišče po njenih navedbah nevarna dejanja britanske vojaške ladje. Rusko obrambno ministrstvo je ocenilo, da dogodek v Črnem morju pomeni "veliko kršitev konvencije Združenih narodov" ter London pozvalo, naj izvede "temeljito raziskavo dejanj posadke". Rusko zunanje ministrstvo pa je napovedalo, da bodo zaradi incidenta na pogovor poklicali britanskega veleposlanika v Moskvi.
KOMENTARJI (526)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.