Twitterjev profil Ukrainehouse, ki se predstavlja kot nevladna organizacija, je že od začetka konflikta močno vpet v dogajanje v Ukrajini po začetku ruske invazije. Ob kopici objav, ob katerih nekateri uporabniki opozarjajo na lažno poročanje, je pozornost pritegnila fotografija s pripisom: "Ruski okupatorski vojaki, ki pijejo pivo, potem ko so zažgali vas. Evropska civilizacija izginja v plamenih. #ustaviteputina #ustaviterusijo #stojimozukrajino #putinhitler."

Morda kakšen podoben prizor res obstaja, vendar tega vsekakor ne prikazuje fotografija. Na njej se namreč nahaja eden najbolj prepoznavnih jugoslovanskih in srbskih igralcev Dragan Bjelogrlić. Gre za prizor iz legendarnega filma Srđana Dragojevića Lepe vasi lepo gorijo (Lepa sela lepo gore), ki je izšel leta 1996 in prikazuje absurdnost bratomorne morije iz prve polovice devetdesetih let. Scena prikazuje srbske vojake, ki "občudujejo" svoje delo, potem ko so zažgali muslimansko vas.
Objava je sicer preživela manj kot en dan. Potem ko so sekcijo v komentarjih preplavili uporabniki z obtožbami, da gre za zavajanje, so avtorji objavo izbrisali.
V preteklih dneh so sicer družbena omrežja in tudi osrednje medije, ob verodostojnih, hkrati preplavile tudi številne zgodbe, ki bodisi vzbujajo bes bodisi empatijo, so pa popolnoma ali vsaj delno izmišljene. Heroji lažnih novic so tako postali "umrli" junaki Kačjega otoka, za katere se je kasneje izkazalo, da so se vdali, domnevni "Duh Kijeva", skrivnostni pilot, ki naj bi sestrelil več kot sedem ruskih lovcev, neznana junaška babica, ki naj bi pristopila do ruskega vojaka, mu dala v roko sončnična semena in mu dejala, naj jih spravi v žep, da bodo iz njega po njegovi smrti lahko zrasle sončnice ter številne druge zgodbe aktualne vojne mitologije.

KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.