Med žrtvami napada naj bi bila tudi Univerza v Vermontu in njen zdravstveni oddelki v Vermontu in New Yorku, medicinski center Sky Lakes v Michinganu in Wisconsinu ter St. Lawrence Health System v New Yorku, je poročal NBC News. Julija so napade zabeležili tudi v Veliki Britaniji. Preiskovalci naj bi pri tem odkrili, da za napadi stojijo ruski kibernetski napadalci.
Britanski center za kibernetsko varnost (NCSC) je ugotovil, da gre za hekersko skupino ATP29 oz. Cozy Bear (Prijetni medved), ki naj bi bila orodje v rokah ruskih obveščevalnih služb in predhodno vpletena v krajo intelektualne lastnine iz Velike Britanije, ZDA in Kanade, predvsem na področju raziskav covida-19. NCSC je sicer pred meseci objavil poročilo o aktivnostih ruskih hekerskih skupin.
Skupine delujejo tako, da poskušajo na vse načine trkati na "digitalna vrata" ter iščejo posamezne pomanjkljivosti v varovanju. Tako so pošiljali na tisoče sporočil, v katerih so verjetno dobili dostop do številnih sistemov, mnogi niso bili cilj vdora. A kljub temu bi lahko dobili digitalne identitete, ki bi jim omogočale dostope za bodoče varnostno-obveščevalne operacije.
Septembra so iz kliničnega centra v Düsseldorf sporočili, da so zabeležili prvo smrt zaradi kibernetskega napada. Hekerji naj bi namreč napadli bolnišnico s t. i. izsiljevalskim virusom, s katerim so onemogočili delovanje 30 strežnikov bolnišnice. To je povzročilo sesutje sistema in prisililo bolnišnico, da je odpovedala sprejemanje nujnih bolnikov, vključno z žensko v kritičnem stanju, ki je na koncu umrla zaradi prepozne obravnave.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.