Igralka Yulia Peresild (37) in filmski režiser Klim Šipenko (38) sta se na 12-dnevno misijo na ISS odpravila z vesoljskim veteranom Antonom Škaplerovim.
Zgodbo filma z naslovom The Challenge, ki so jo sicer skupaj s podatki o proračunu skrivali, je razkrila ruska vesoljska agencija Roscosmos. Na zaslonu bomo lahko spremljali kirurga, ki ga bodo na ISS poslali, da bi rešil kozmonavta. Vlogo v filmu ima tudi Škaplerov in še dva ruska astronavta, poroča The Guardian.
"Meni se zdi vesolje privlačno, vabljivo in brez meja," je dejala Peresildova, ki je bila izbrana med 3.000 kandidatkami za vlogo. Nekaj ur pred vzletom je trojica prišla na izstrelitveno ploščo v popolni vesoljski opremi in pomahala množici, medtem ko se je vkrcala na vesoljsko plovilo. V skladu s tradicijo, ki so jo versko upoštevali kozmonavti, si je posadka v nedeljo pred vzletom ogledala klasični sovjetski film Belo sonce puščave (White Sun of the Desert).
Šipenko in Peresildova naj bi se na Zemljo v kapsuli skupaj s kozmonavtom Olegom Novitskim, ki je bil na ISS zadnjih šest mesecev, vrnila 17. oktobra. "Ne le, da moramo posneti film, na Zemljo se moramo vrniti živi," je dejal Škaplerov.
Če bo misija uspešna, bodo snemanje prvega filma v orbiti lahko dodali na seznam številnih podvigov ruske vesoljske industrije. Med drugim so Sovjeti izstrelili prvi satelit Sputnik in v orbito poslali prvo žival, psa po imenu Laika, pa tudi prvega človeka Jurija Gagarina in prvo žensko Valentino Tereškovo.
Toda v primerjavi s sovjetsko dobo Rusija v zadnjih letih ni imela posebnih prebojev in inovacij. Tamkajšnja vesoljska industrija si prizadeva zagotoviti državno financiranje, Kremelj pa je dal prednost vojaškim izdatkom. Državna vesoljska agencija je še vedno odvisna od sovjetsko zasnovane tehnologije, zaradi česar se je v preteklosti soočila z več težavami, vključno s korupcijskimi škandali in neuspešnimi izstrelitvami raket.
Tudi med svetovno vesoljsko konkurenco Rusija zaostaja, saj se sooča s hudo konkurenco ZDA in Kitajske, Peking pa v tej industriji kaže vse večje ambicije. Še eno klofuto je ruski Roscosmos prejel lani, ko je na ISS astronavte uspešno prepeljal ameriški SpaceX. Rusijo je to namreč stalo monopola za potovanja na orbitalno postajo.
Politični analitik Konstantin Kalačev meni, da je vesoljski film zgolj promocija in hkrati odvračanje pozornosti od težav, s katerimi se sooča Roscosmos. "To naj bi navdihnilo Ruse, pokazalo, kako kul smo, vendar mislim, da so Rusi popolnoma izgubili zanimanje za vesoljsko industrijo," je dejal Kalačev.
V prizadevanju, da bi popestrila svojo podobo in porazdelila svoje prihodke, je Rusija letos razkrila, da bo obnovila svoj program vesoljskega turizma in na ISS začela voziti avanturiste. Po desetletju premora bo Rusija decembra na ISS poslala dva japonska turista, med drugim milijarderja Yusakuja Maezaweja, s tem pa se bo zaključilo leto, ki bo v spominu ostalo kot mejnik za amaterska potovanja v vesolje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.