Kot je sporočil Inditex, v Rusiji zapira 502 trgovini, od tega 86 Zarinih. Pod okrilje trgovca poleg Zare sodijo še znamke Zara Home, Bershka, Oysho, Stradivarius, Pull&Bear, Massimo Duti and Uterque. Inditex je v Rusiji začasno ustavil tudi prodajo prek spletne trgovine.
Razlog za začasno ustavitev poslovanja v Rusiji je ruski napad na Ukrajino, ki se je začel 24. februarja. "Glede na trenutne okoliščine Inditex ne more zagotoviti neprekinjenega poslovanja in poslovnih pogojev v Ruski federaciji," so zapisali v sporočilu za javnost. Ob tem so navedli, da Rusija predstavlja približno 8,5 odstotka prihodkov skupine.
Da začasno ustavlja poslovanje v Rusiji, je napovedal tudi švedski trgovec Hennes & Mauritz (H&M). Iz trgovca so ob tem sporočili, da so "globoko zaskrbljeni zaradi tragičnih dogodkov v Ukrajini" in da podpirajo "vse ljudi, ki trpijo". Tako Inditex kot H&M sodita med največje trgovce s poceni modo na svetu.
Japonski trgovec Fast Retailing, ki ima med drugim v lasti trgovine z oblačili Uniqlo, pa medtem vztraja pri svoji odločitvi, da še naprej posluje v Rusiji. Predsednik skupine Fast Retailing Tadashi Yanai je dejal, da konflikt ne sme prikrajšati ljudi v Rusiji za oblačila, ki so osnovna človekova potreba. "Oblačila so življenjska potreba. Ljudje v Rusiji imajo enako pravico do življenja kot mi," je dejal Yanai. Fast Retailing ima v Rusiji 49 trgovin blagovne znamke Uniqlo. Predstavnik skupine je pojasnil, da bo družba še naprej nadzorovala situacijo, a da trenutno ni načrtov za ustavitev poslovanja.
Seznam podjetij, ki se umikajo oziroma omejujejo svoje poslovanje v Rusiji, potem ko je ta napadla Ukrajino in so države proti njej uvedle sankcije, se tako še naprej širi. Med drugim je v nedeljo ameriški Netflix sporočil, da v Rusiji ne bo več predvajal svojih vsebin. Odhod iz Rusije sta napovedali tudi dve veliki računovodski podjetji KPMG in PricewaterhouseCoopers.
Ruska dejanja so med drugim ostro obsodili tudi pri francoskih prestižnih znamkah LVMH (Christian Dior, Givenchy in Bulgari), Hermes, Kering ter Chanel. K sankcijam so jih spodbudile ukrajinske trgovine s prestižnimi modnimi znamkami. Za Ukrajino so se zavzeli tudi pri Disneyju, saj so zaustavili prikazovanje svojih filmov v ruskih kinematografih, in pri Ikei, ki ni le zaprla ruske poslovalnice, ampak tudi prekinila nabavo materialov iz Rusije in Belorusije. Dejanja Rusije so obsodili tudi pri športnem velikanu Nike ter zaustavili tako fizično kot tudi spletno prodajo. In čeprav Apple v Rusiji nima uradne trgovine, je tudi to podjetje prekinilo prodajo svojih naprav po drugih trgovskih ponudnikih. Podobno je storil tudi njegov velik konkurent, Samsung.
Svoje stališče glede vojne so jasno izrazili tudi pri Googlu, ki je blokiral proruske medije. Ruskim prebivalcem so onemogočili tudi uporabo aplikacij Google Pay in Google Play. Podobno so storili tudi pri podjetju Meta (Facebook), ki je Evropejcem onemogočilo dostop do proruskih medijev. Za enako potezo so se nato odločili tudi pri TikToku, ki je v novi vojni postal osrednje družbeno omrežje za deljenje tako pravih kot tudi lažnih informacij. Spletnim orodjem sta se pridružila tudi PayPal in Microsoft.
Posebne sankcije so v tem času sprejela tudi podjetja s fosilnimi gorivi (BP, Equinor, Exxon in Shell) ter avtomobilska in letalska podjetja (Boeing, Airbus, Daimler Truck, Ford Motor Company, Harley-Davidson, Mercedes-Benz, Renault, Toyota, Volkswagen in Volvo).
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.