FSB je po poročanju BBC-ja sporočil, da je "ustavil nezakonite dejavnosti", saj da je novinar Evan Gershkovich, ameriški državljan, "deloval po navodilih ZDA" in "zbiral informacije, ki predstavljajo "državno skrivnost o dejavnostih ruskega obrambnega podjetja".
Nekaj ur kasneje ga je varnostna služba odpeljala na okrožno sodišče Lefortovo v Moskvi, kjer so ga obtožili vohunjenja in mu odredili dvomesečni pripor. Njegov odvetnik je povedal, da ga niso spustili v sodno dvorano. Sodišče je bilo pred tem zaradi domnevne grožnje z bombo evakuirano, tako da v stavbi ni bilo zaposlenih in obiskovalcev, poroča ruska državna agencija Ria.
Kasneje so Gershkovicha pospremili iz stavbe in takole odpeljali:
Iz Kremlja so sporočili, da ve zadeva v pristojnosti FSB, ki je že podala izjavo. "Edino, kar lahko dodam, je, da so ga - kolikor vemo - ujeli pri dejanju," je dejal tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
Glede na navedbe organizacije Novinarji brez meje je Gershkovich preiskoval vojaško najemniško skupino Wagner. FSB je v izjavi potrdil, da je imel akreditacijo zunanjega ministrstva, ko je delal v Jekaterinburgu.
Strokovnjak za odnose z javnostmi Jaroslav Širšikov je prek Telegrama dejal, da je ponoči prejel telefonski klic od zaposlenega pri Wall Street Journalu, ki ni mogel vzpostaviti stika z Gershkovichem. "Gershkovich je bil na spletu nazadnje dosegljiv včeraj ob približno 15. uri. Dogovoril se je za intervju z menoj." Širšikov je zapisal še, da je bil Gershkovich morda pridržan dan prej, ko naj bi varnostniki vstopili v lokalno restavracijo in neznanega moškega s puloverjem čez glavo odpeljali v minibus.
Jekaterinburški novinar Dmitrij Kolezev, ki zdaj živi v tujini, je za The Moscow Times povedal, da verjame, da je bil Gershkovich pridržan zaradi poročanja. "Predvidevam, da je bil razlog Evanovo novinarsko delo," je dejal. V svojem zadnjem članku ta teden je sicer pisal o propadajočem ruskem gospodarstvu in o tem, da se mora Kremelj soočiti z "naraščajočimi vojaškimi izdatki", medtem ko ohranja socialne izdatke.
Wall Street Journal je obtožbe o vohunjenju odločno zavrnil in sporočil, da je globoko zaskrbljen za novinarjevo varnost. Dodali so še, da so v mislih z njim in z njegovo družino. "Wall Street Journal odločno zanika obtožbe FSB in zahteva takojšnjo izpustitev našega zaupanja vrednega in predanega novinarja Evana Gershkovicha."
Za vohunjenje je v Rusiji sicer zagrožena zaporna kazen do 20 let.
Medtem ko je večina neodvisnih novinarjev, ki delujejo v Rusiji, po sprejetju drakonskih zakonov o cenzuri lani pobegnila iz države, so številni tuji novinarji še naprej ostali in delajo v državi, poroča Moscow Times. 32-letni Gershkovich je pred tem delal kot novinar za agencijo France-Presse in The Moscow Times.
ZDA pozivajo Američane k odhodu iz Rusije
ZDA so priprtje novinarja obsodile. Washington je v stiku tako z njegovo družino kot časnikom Wall Street Journal, State Department pa se je za konzularno pomoč obrnil tudi na rusko stran.
"Najostreje obsojamo priprtje gospoda Gershkovicha," je sporočila tiskovna predstavnica Bele hiše Jean-Pierre Psaki in menila, da je ciljni pregon ameriških državljanov nesprejemljiv. Poudarila je, da bi Američani morali upoštevati svarilo vlade pred potovanji v Rusijo. "Ameriški državljani, ki prebivajo ali potujejo v Rusijo, bi morali nemudoma oditi," je dodala.
Tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost John Kirby je v tej luči izpostavil prav novinarje, ki sicer po njegovih besedah morajo tudi tvegati. "To spoštujemo, a ne vpliva na našo zaskrbljenost za Američane, ki so še vedno v Rusiji," je sporočil in dodal, da so o priprtju obvestili tudi predsednika Joeja Bidna.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken pa je v izjavi priprtje povezal z zatiranjem medijev v Rusiji. "Najostreje obsojamo nenehne poskuse Kremlja, da ustrahuje, zatira in kaznuje novinarje in glasove civilne družbe," je zapisal.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.