"Kremelj in njegovi pooblaščenci so nakazali ta sredstva v prizadevanju za oblikovanje zunanjepolitičnega okolja v korist Moskve," je zapisano v dokumentu. "Združene države bodo uporabile uradne kanale za zvezo s ciljnimi državami za izmenjavo še vedno zaupnih informacij o ruskih dejavnostih, usmerjenih v njihova politična okolja."
Dokument je bil v ponedeljek poslan ameriškim veleposlaništvom po vsem svetu. Ned Price, tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva, je na torkovi tiskovni konferenci potrdil, da so ugotovitve o Rusiji rezultat dela ameriških obveščevalnih agencij. Dodal je, da je rusko vmešavanje v volitve "napad na suverenost," podobno kot ruska vojna proti Ukrajini. "Da bi se borili proti temu, moramo na več načinov opozoriti na to," je dejal.
Depeše oz. dokument in objava ugotovitev obveščevalnih služb so dejanja Bidnove administracije, ki si prizadeva razkriti obseg ruskega vmešavanja v svetovne politične procese in volitve. S tem poskuša obvestiti tudi druge države, da pomagajo v boju proti vdorom tujih sil v njihove notranjepolitične procese. Z odkrivanjem želi administracija krepiti demokratično odpornost po svetu.
Dokument je imenoval dva moška, Jevgenija Prigožina in Aleksandra Babakova, tesna Putinova sodelavca, da sta bila vpletena v navedene kampanje. Aprila je ministrstvo za pravosodje Babakova, ki je tudi ruski poslanec, in dva druga ruska državljana obtožilo zarote za kršenje ameriških sankcij in zarote za goljufijo pri izdaji vizumov, medtem ko so vodili "mednarodno tujo mrežo za vpliv in dezinformacije za spodbujanje interesov Rusije."
Rusi plačujejo z gotovino, kriptovalutami, elektronskimi prenosi sredstev in razkošnimi darili, piše v dokumentu. Denar premikajo prek številnih institucij, da bi zaščitili izvor financiranja. Te institucije vključujejo fundacije, možganske truste, organizirane kriminalne skupine, politična svetovalna podjetja, navidezna podjetja in ruska državna podjetja.
V eni od azijskih držav je ruski veleposlanik dal milijone dolarjev v gotovini predsedniškemu kandidatu, piše v dokumentu. Ameriške agencije so tudi ugotovile, da je Rusija v zadnjih letih uporabljala lažne pogodbe in navidezna podjetja v več evropskih državah za dajanje denarja političnim strankam.
Služba ob tem ne razkriva, za katere države naj bi šlo. Vir v administraciji pa navaja, da naj bi Rusija med drugim 500.000 dolarjev namenila v podporo albanski desnosredinski Demokratski stranki na volitvah leta 2017, finančno pa podprla tudi stranke ali kandidate v BiH, Črni gori in na Madagaskarju.
Velike količine denarja naj bi pristale tudi v Ekvadorju, navedbe neimenovanega vira povzema francoska tiskovna agencija AFP.
"Ruske prikrite metode političnega financiranja so še posebej razširjene v nekaterih delih sveta," piše v dokumentu. "Rusija se je zanašala na državna podjetja in velika podjetja, da so prikrito prenašala sredstva po številnih regijah, vključno s Srednjo Ameriko, Azijo, Bližnjim vzhodom in Severno Afriko, ter na možganske truste in fundacije, ki so še posebej dejavne po Evropi."
Ministrstvo je pozvalo vlade, naj se zaščitijo pred prikritim političnim financiranjem "ne samo s strani Rusije, ampak tudi s strani Kitajske in drugih držav, ki bi to utegnile narediti."
Ameriške obveščevalne službe so že v lanskem poročilu ugotovile, da se je Rusija leta 2016 vmešavala v predsedniške volitve v korist Donalda Trumpa, republikanskega kandidata, ki je premagal Hillary Clinton, demokratsko kandidatko. Njihove metode so vključevale uporabo kibernetskih operacij za širjenje spletnih dezinformacij. Ugotovljeno je bilo tudi, da je ruski predsednik Vladimir Putin podprl kampanjo, ki je poskušala škodovati kandidaturi Josepha Bidna.
Ameriški dokument vznemirja Italijo
Dokument je povzročil vznemirjenje v Italiji. Več politikov je pred parlamentarnimi volitvami 25. septembra danes zahtevalo razjasnitev okoliščin, nekateri pa so že zanikali, da bi prejeli denar od Rusije.
Vodji postfašističnih Bratov Italije Giorgia Meloni in desne Lige Matteo Salvini sta tako danes zatrdila, da nista nikoli prejela denarja od Moskve. "Vse oblike našega financiranja je možno preveriti," je za Radio 24 dejala Meloni, ki se ji glede na javnomnenjske raziskave po volitvah obeta premierski položaj. "Prepričana sem, da Bratje Italije ne prejemajo denarja iz tujine," je dodala.
"Rusije nikoli nisem prosil za denar niti ga nikoli nisem vzel, pa naj gre za rublje, evre, dinarje ali dolarje," pa je za radio RTL 102,5 dejal Salvini. Dejal je, da gre za lažne novice, in izrazil začudenje, da so se pojavile tik pred volitvami. "Preiskave glede tega so odprte že več let in nikoli niso odkrile ničesar, ker tudi ni ničesar najti," je še dejal Salvini.
Vodja Lige je bil v preteklosti tesno povezan z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, a je tudi obsodil rusko invazijo na Ukrajino. Letos je Italijo vznemirila novica, da je rusko veleposlaništvo Salviniju plačali letalsko vozovnico za Moskvo, kamor naj bi šel na mirovno misijo. Obisk so odpovedali, veleposlaništvu pa vrnili denar. Pred kratkim je Salvini razburil z izjavami, da sankcije, ki jih je Zahod uvedel proti Rusiji, ne delujejo, Evropa pa je posledično na kolenih.
Predsednik odbora za nadzor obveščevalnih služb v italijanskem parlamentu (Copasir) Adolfo Urso je za italijansko televizijo Rai dejal, da po za zdaj znanih podatkih ne kaže, da bi bila Italija povezana z ameriškim poročilom.
Vodja levosredinske Demokratske stranke Enrico Letta je pozval k preglednosti in razjasnitvi primera. Po njegovem bi morala vlada pred volitvami razkriti vse, kar ve o ruskem vplivu. Zunanji minister Luigi Di Maio iz sredinske stranke Državljanska zaveza pa je pozval k preiskavi parlamentarne komisije o morebitnem ruskem vmešavanju v politiko.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.