Parlamentarna skupščina SE, ki se je v ponedeljek sestala na izrednem zasedanju, je od sveta ministrov organizacije zahtevala, naj Rusijo izključi zaradi agresije nad Ukrajino. Danes pa so Rusijo uradno izključili iz SE v okviru postopka, začetega v skladu z osmim členom statuta organizacije.
Rusija, ki se je SE pridružila 28. februarja 1996, je sicer generalnega sekretarja 15. marca obvestila o svojem izstopu iz organizacije, saj je ocenila, da institucija postaja platforma za zahodni narcizem in subverzivno delovanje proti Moskvi. Moskva tako meni, da države Nata in EU spodkopavajo organizacijo, ki je zasnovana za zaščito človekovih pravic, pravne države in demokracije.
Evropsko sodišče za človekove pravice pa je sporočilo, da začasno ustavlja obravnavo vseh primerov, povezanih z Rusijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Sodišče se je odločilo, da začasno ustavi obravnavo vseh primerov proti Rusiji, dokler ne preuči pravnih posledic te resolucije za delo sodišča," je zapisalo v izjavi, ki se nanaša na resolucijo, s katero je Moskva zapustila vseevropski organ za človekove pravice.
Ukrajina je sicer k izključitvi Rusije pozvala v ponedeljek z obsodbo, da Rusija po invaziji na sosednjo državo ne more biti več članica organizacije.
Svet Evrope, ki bdi nad spoštovanjem človekovih pravic v 47 članicah, je že 15. februarja prvič izdal skupno izjavo o Ukrajini, v kateri so članice pozvale k takojšnji umiritvi zaostrovanj in nadaljevanju dialoga.
Ko je ruska vojska 24. februarja napadla Ukrajino, je generalna sekretarka Marija Pejčinović Burić to ostro obsodila in ruske oblasti pozvala, naj brezpogojno prekinejo invazijo, se vrnejo k diplomaciji in prednostno zaščitijo življenja civilistov.