"Ruski preiskovalni odbor je sprožil kazenski postopek proti tožilcu Mednarodnega kazenskega sodišča Karimu Khanu in več sodnikom Mednarodnega kazenskega sodišča," je sporočil preiskovalni odbor in izdajo naloga za aretacijo Putina označil za nezakonito.
ICC je nalog za aretacijo Putina izdal v petek zaradi suma, da je ruski voditelj odgovoren za nezakonite deportacije ukrajinskih otrok z okupiranih območij. Zaradi podobnih obtožb je izdalo nalog tudi za Marijo Lvovo-Belovo, komisarko ruskega predsednika za pravice otrok.
Moskva je v odzivu poudarila, da nalog nima nikakršnega pomena in da je pravno neveljaven. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je izpostavil, da Rusija skupaj z več drugimi državami ne priznava pristojnosti tega sodišča, zato so vse tovrstne odločitve za Rusijo s pravnega vidika nične in neveljavne.
ICC sicer trenutno ne more ukrepati proti ruskemu vodstvu, vključno s predsednikom Putinom, saj niti Rusija niti Ukrajina nista podpisnici rimskega statuta, ki je pravna podlaga sodišča. Zato za zdaj ni jasno, kako namerava sodišče uveljaviti nalog za aretacijo.
Glavni tožilec ICC Khan pozval k vztrajnosti glede preiskav zločinov v Ukrajini
Karim Khan je države danes pozval, naj vztrajajo, da bi dosegli pravico v okviru preiskav domnevnih vojnih zločinov v Ukrajini. Rusijo je pozval, naj ugrabljene ukrajinske otroke vrne v njihovo domovino, preiskavo sodišča v zvezi s tem pa označil za apolitično in neodvisno.
"Vsi skupaj moramo biti dovolj vzdržljivi, da bomo dosegli pravico," je dejal Khan in konflikt v Ukrajini označil za "trenutek prebuditve" sistema Mednarodnega kazenskega sodišča, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Khan je Rusijo pozval, naj ugrabljene ukrajinske otroke vrne v njihovo domovino. Zavrnil je argumente, češ da je šlo v primeru tisoče ukrajinskih otrok, ki so bili poslani v Rusijo, za "humanitarno" evakuacijo.
"Dokazi bodo morda govorili drugačno zgodbo," je dejal Khan v Londonu, kjer so se danes zbrali pravosodni ministri iz več deset držav, da bi razpravljali o povečanju podpore preiskavam ICC v zvezi z vojno v Ukrajini.
Ukrajinski generalni tožilec Andrij Kostin je na srečanju, ki sta ga skupaj gostila Združeno kraljestvo in Nizozemska, ruske vojake obtožil "grozodejstev" in "brezobzirnih" napadov na civiliste, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Rusija je po besedah Kostina ugrabila na tisoče ukrajinskih otrok iz sirotišnic in zavetišč. Dejstvo, da so ruske oblasti poenostavile posvojitve in otroke sprejele za ruske državljane po hitrem postopku, je jasen dokaz načrta za "prekinitev vezi z Ukrajino in spremembo njihove ukrajinske dediščine". Njegov urad je doslej sprožil preiskave 72.000 primerov domnevnih vojnih zločinov, je še dejal ukrajinski generalni tožilec.
Velika Britanija je medtem že napovedala dodatna sredstva v višini skoraj 400.000 funtov (457.000 evrov) za psihološko pomoč pričam in žrtvam kaznivih dejanj ali za najem dodatnih britanskih strokovnjakov za okrepitev dela ICC.
Po navedbah britanskega ministrstva za pravosodje naj bi tudi druge države na konferenci obljubile praktično in finančno podporo sodišču. Na dogodku so potekala tudi srečanja na temo zbiranja dokazov in usklajevanja za napredovanje preiskav, so po poročanju AFP še sporočili v Londonu.
Fajonova: Seveda pozdravljam to odločitev Mednarodnega kazenska sodišča
Na nalog za aretacijo ruskega predsednika, ki ga je ICC izdal v četrtek, se je odzvala tudi Slovenija. "Seveda pozdravljam to odločitev Mednarodnega kazenska sodišča, tudi predsednik vlade Golob je enako sporočil," je v oddaji 24UR ZVEČER povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je Slovenija v preteklosti že večkrat ostro obsodila ruske vojne zločine, med drugim je bila med 43 državami, ki so bile pobudnice za začetek kazenskega pregona.
Da je bilo iz Ukrajine v Rusijo odpeljanih že več otrok, je pred nekaj dnevi v poročilu potrdila tudi Komisija sveta Združenih narodov za človekove pravice. Neuradno naj bi šlo za 16.000 otrok, ki so jih namestili k ruskim rejniškim družinam in jim vsilili rusko državljanstvo, je povzela Fajonova.
Pravi tudi, da gre v Ukrajini za zločine proti človeštvu, genocid. Mnenje deli ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, ki je sistematično preseljevanje Ukrajincev označil za verjetno največjo prisilno deportacijo v sodobni zgodovini, dejanja pa prav tako enačil z genocidnim zločinom.
Odločitev pozdravili tudi v Ukrajini, ZDA
Ukrajina se je na novico o nalogu odzvala z besedami, da gre za zgodovinsko odločitev.
Predsednik ZDA Joe Biden je v petek odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča označil kot upravičeno. V pogovoru z novinarji v Beli hiši je izpostavil močno sporočilno vrednost takšnega dejanja, pri tem pa izpostavil, da ZDA niso članica sodišča. Ob tem je izrazil tudi prepričanje, da je jasno, da je ruski predsednik v Ukrajini zagrešil vojne zločine.
Tudi nemški kancler Olaf Scholz je pozdravil nalog za aretacijo Putina. Scholz je ob tem opozoril, da nihče ni nad zakonom, in dejal, da je ICC prava institucija za preiskavo vojnih zločinov.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.