"Ko govorimo o tem, kaj se dogaja v Ukrajini, govorimo o tem, da to ni več hibridna vojna, ampak skoraj prava," je dejal Lavrov na novinarski konferenci z južnoafriško zunanjo ministrico Naledi Pandor v Pretorii, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Ob tem je ponovil obtožbe, da Zahod že dolgo pripravlja vojno proti Rusiji v Ukrajini in poskuša uničiti vse, kar je rusko, od jezika do kulture.
Lavrov je bil kritičen do Zahoda, ki je Ukrajini poslal orožje v milijardni vrednosti. Kot je dejal, je Rusija že večkrat ponovila, da je odprta za mirovne pogovore, a da jih Ukrajina zavrača. Opozoril je, da dlje ko bo konflikt trajal, težje bo doseči rešitev.
Južna Afrika nevtralna glede vojne v Ukrajini, z Rusijo in Kitajsko načrtuje vojaške vaje
Južna Afrika, ki je skupaj z Rusijo, Kitajsko, Indijo in Brazilijo del skupine gospodarstev v vzponu (Brics), je do vojne v Ukrajini zavzela nevtralno stališče in se je lani vzdržala glasovanja o resoluciji Združenih narodov o obsodbi konflikta v Ukrajini.
Kljub temu je država ena najpomembnejših zaveznic Rusije v Afriki in ima tradicionalno tesne vezi z Moskvo, tudi zato, ker je takratna Sovjetska zveza podpirala boj proti apartheidu.
Južna Afrika načrtuje tudi skupne vojaške vaje z rusko in kitajsko mornarico ob pristaniškem mestu Durban v drugi polovici februarja. Pomorske vaje sovpadajo z obletnico začetka ruske agresije proti Ukrajini 24. februarja.
Južnoafriška zunanja ministrica Pandor je sicer zavrnila kritike na račun skupnih vojaških vaj rekoč, da gre pri teh vajah "s prijatelji" za "naraven potek odnosov".
Obisk Lavrova v Južni Afriki je del priprav na rusko-afriški vrh, predviden za julij. Od sredine lanskega leta je Lavrov že obiskal Egipt, DR Kongo, Ugando in Etiopijo. Ti obiski po poročanju dpa kažejo tudi na to, da Moskva tekmuje za vpliv v Afriki s Kitajsko in ZDA. Prejšnji teden je namreč novi kitajski zunanji minister Qin Gang opravil prvo potovanje v Afriko, ameriška finančna ministrica Janet Yellen pa se mudi na turneji po Senegalu, Zambiji in Južni Afriki.
Rusija Estonijo obtožila rusofobije in gojenja sovražnosti
"Odgovornost za razvoj takšnih razmer med Rusijo in Estonijo je v celoti na estonski strani. Še naprej se bomo odzivali na sovražne poteze estonskih oblasti," je sporočilo ministrstvo.
Ob tem je opozorilo, da je Talin rusofobijo in gojenje sovražnosti do Moskve povzdignil na raven državne politike in dodalo, da je bil estonski veleposlanik Margus Laidre o odločitvi ministrstva že obveščen, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Estonija se je odzvala z izgonom ruskega veleposlanika
Kmalu za tem pa se je na izgon veleposlanika odzvalo estonsko zunanje ministrstvo, ki je na Twitterju zapisalo, da se bodo ravnali v skladu z načelom paritete v odnosih z Rusijo. To pomeni, da bo ruski veleposlanik Vladimir Lipajev Estonijo zapustil istega dne kot Laidra Rusijo, in sicer 7. februarja, so dodali.
To je prvič, da je Rusija izgnala veleposlanika članice Evropske unije, odkar je 24. februarja pričela z invazijo na Ukrajino. Do izgona prihaja po tem, ko se je Estonija 11. januarja odločila, da bo do konca meseca drastično zmanjšala število osebja na ruskem veleposlaništvu v Talinu.
Za zmanjšanje osebja so se estonske oblasti odločile, da bi dosegle "enakopravnost diplomatskega osebja obeh držav". S tem si prizadevajo, da bi bilo število delovnih mest na ruskem veleposlaništvu v Talinu in na estonskem predstavništvu v Moskvi enako.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.