Kot je poročal Bloomberg, ZDA že nekaj časa opazujejo povečano aktivnost ruske vojske na zahodni meji Ruske federacije. Posnetki podjetja Maxar razkrivajo večje količine vojaške opreme pri mestu Jelnja, ki je od beloruske meje oddaljeno slabih sto kilometrov, od ukrajinske pa 250. Analitiki pri družbi Janes so zapisali, da so na posnetku tudi elementi 1. gardijske tankovske armade, ene najelitnejših ruskih tankovskih armad, ki je specializirana za prebojne napade in delovanje v zaledju.
Prav tako je mogoče opaziti več logističnih enot, oklepnikov BMP, samovoznih topov 2S19 Msta-S in seveda tankov T-80U, ki sestavljajo večino 1. gardske tankovske armade. Nekatere njene enote so bile aktivne že leta 2015 v Ukrajini. Razporeditev te enote "nakazuje jasno odstopanje od standardnega vzorca usposabljanja 1. gardijske tankovske armade", ki se običajno odvija v okolici Moskve, so še zapisali pri Janesu.
Ukrajinsko ministrstvo za obrambo je v torek sporočilo, da je "v bližini meje in na začasno okupiranih ozemljih" ter pri Črnem morju približno 90.000 ruskih vojakov. Dodali so še, da je Rusija vzpostavila prakso "kopičenja vojaških enot zaradi ohranjanja napetosti v regiji in političnega pritiska na sosednje države".
Britanski uradnik, ki je anonimno govoril za Foreign Policy, je dejal, da so ruski vojaški premiki "skrb vzbujajoči" in "nekoristni", Velika Britanija in ZDA pa imajo o razmerah podobna stališča. Opozoril je, da Velika Britanija še ne deli ameriškega pogleda na te zadeve, a da jih podrobno spremlja.
Podobne premike ruske vojske so zaznali že aprila, takrat pa se je ta umaknila na svoja običajna območja delovanja. V resnici je kakršna koli invazija praktično nemogoča – Rusija verjetno le razkazuje svoje mišice in želi povedati, da ni brezzobi tiger.
Odnosi z Rusijo so se poslabšali pred dokončanjem novega plinovoda Rusija-Nemčija, znanega kot Severni tok 2, čemur ostro nasprotujeta Ukrajina in Poljska, ki ju ta trasa obide, prav tako gradnji nasprotujejo ZDA. Vse slabši odnosi med Brusljem in Belorusijo, ki so dosegli vrhunec s pošiljanjem migrantov na evropske meje, so še eden od razlogov, zakaj je Rusija verjetno začela premikati vojsko. Ta taktika je znana še iz sovjetskih časov, ko je sovjetska vojska izvajala premike proti Zahodu, kadar koli so potekala pogajanja ali se je reševal kakšen incident.
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.