Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je pred tem opozoril, da brez ustreznih varnostnih jamstev obstajajo številna tveganja pri izvozu žita prek Črnega morja. S tem naj bi se odzval na izjave ukrajinskih oblasti, ki trdijo, da so pripravljene nadaljevati z izvozom žita kljub ruskemu odstopu od sporazuma.
Zavrnil je številne kritike na račun ruskega odstopa in poudaril, da je Moskva sodelovanje večkrat podaljšala kljub neupoštevanju ruskih pogojev. Prav tako je Kijev obtožil, da transportne poti v Črnem morju pogosto uporablja tudi za vojne namene.
Potrdil je, da bo Rusija spoštovala obljubo predsednika Vladimirja Putina in brezplačno dobavljala žito afriškim državam, ki ga najbolj potrebujejo. "Smo v stiku z afriškimi partnerji, a na našo skupno žalost govorimo o precej majhnih količinah," je opozoril Peskov. Naznanil je, da bodo prihodnji teden o tem razpravljali na rusko-afriškem vrhu v Sankt Peterburgu.
Kljub vsemu je še dodal, da v Rusiji cenijo delo generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa. Po njegovih besedah je namreč Guterres skušal evropske države prepričati, naj upoštevajo ruske pogoje za podaljšanje sporazuma, a je bil pri tem neuspešen.
Rusija je v ponedeljek do nadaljnjega odstopila od sporazuma o izvozu žita. Kot je pojasnila, je pripravljena obnoviti sodelovanje, takoj ko bodo izpolnjeni zahtevani pogoji. Ti med drugim vključujejo odpravo ovir za izvoz ruskega žita in gnojil ter ponovno vzpostavitev ruskega izvoza amonijaka.
Članice skupine G20 obsodile Rusijo zaradi odstopa od sporazuma o žitu
Več članic skupine G20 je na dvodnevnem vrhu v Gandhinagarju obsodilo Rusijo, ker je odstopila od črnomorskega sporazuma o žitu, je povedal indijski finančni minister.
"Več članic je obsodilo to dejanje, češ da se to ne bi smelo zgoditi. Prehod preko Črnega morja ne bi smel biti ustavljen ali prekinjen," je novinarjem povedala finančna ministrica Nirmala Sitharaman. Vendar pa finančni ministri držav skupine G20 niso našli skupnega jezika glede vojne v Ukrajini, je dejala Sitharamanova. Večina zahodnih držav, vključno z Združenimi državami Amerike, Združenim kraljestvom, Nemčijo in Francijo, si je prizadevala za odločno obsodbo Rusije in vojne v Ukrajini, medtem ko sta Rusija in Kitajska nasprotovali vsakršni tovrstni potezi, je dodal indijski vladni uradnik.
Indija je glede vojne v Ukrajini zavzela nevtralno stališče, ni hotela kriviti Rusije in je pozvala k diplomatski rešitvi, hkrati pa je povečala nakupe poceni ruske nafte.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.