Slovenski predsednik Borut Pahor, ki se je sestal s srbskim kolegom Aleksandrom Vučićem, je dejal, da bi si želel, da bi države, ki želijo vstopiti v Evropsko unijo, podprle sankcije unije Zahoda zoper Rusijo, poroča srbski Bliz. To bi namreč pomenilo potrditev verodostojnosti njihove politike, prav tako pa bi pospešilo odločitev Bruslja za vključitev držav Zahodnega Balkana, je dejal Pahor.
Vendar pa se Vučić s tem ne strinja. "Nihče nas še ni obvestil, da smo tik pred pridobitvijo članstva v EU," je dejal ter ostro nadaljeval, da Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, Slovenija pa da jo je. "Postavite se v naš položaj. Kako naj ljudem razložim, da uvajamo sankcije proti Rusiji, proti Sloveniji pa ne? Lahko bi navedel tudi katero drugo državo, Ameriko, Nemčijo, Francijo ... Zakaj podpirajo ozemeljsko celovitost Ukrajine, ne pa tudi Srbije," je dejal srbski predsednik.
Ob tem je Pahorja prosil za pomoč na Zahodnem Balkanu na področju elektrike. Dejal je, da je ključno vprašanje povezava med težkimi energetskimi razmerami prihajajoče jeseni in zime ter vsemi dodatnimi političnimi težavami, ki bi se lahko pojavile v regiji. Pahorju je postavil vprašanje, ali je na dnevnem redu organa EU, da bi bil tudi Zahodni Balkan del finančne podpore in (vsaj delnega) uvoza električne energije. "Prepričan sem, da lahko računamo na podporo naših slovenskih prijateljev," je dejal ter izpostavil, da ne pričakujejo toliko pomoči, kot jo bodo prejele države članice, a da bo vsakršna pomoč pomembna za zanesljivost oskrbe z električno energijo in finančno stabilnost ne le Srbije, temveč tudi drugih držav, ki so na slabšem, kot so oni.
Vučić je Pahorja gostil v okviru priprav na prihajajoči vrh procesa Brdo-Brioni, ki bo 12. septembra na Brdu pri Kranju. To bo tudi priložnost za pregled aktualnih razmer na Zahodnem Balkanu ter poziv članicam in institucijam Evropske unije k pospešitvi procesa širitve. Pahor pa je po srečanju izpostavil, da podpira "Odprti Balkan". Zavzel se je tudi za to, da se za Srbijo, Črno goro in Severno Makedonijo pospešijo pristopna pogajanja ter da BiH do konca leta dobi status kandidatke za članstvo.
Obisk bo sicer potekal ob povišanih tonih Beograda zaradi izjave Pahorja, ki je v ponedeljek na Blejskem strateškem forumu (BSF) Srbijo pozval, naj opusti idejo t. i. srbskega sveta in se prične aktivneje približevati EU. Srbski notranji minister Aleksandar Vulin je izjavil, da zaradi "srbskega sveta" ni umrl nihče, zaradi slovenske "samoodločbe za odcepitev" pa se je začela državljanska vojna. Dodal je, da Pahor ne vidi grožnje miru v poskusih ukinitve Republike Srbske in spreminjanju daytonskega sporazuma, kot tudi ne vidi nevarnosti v kosanju Srbije, medtem pa vidi problem v ideji srbskega sveta, piše STA.
Kot je dejal Pahor po srečanju, naj bi do do konca leta znova zagnali Berlinski proces za države Zahodnega Balkana, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Ni skrivnost, da kot prijatelj te regije podpira pobudo Odprti Balkan, je dejal in čestital Vučiću ter voditeljem članic za napredek pri tej pobudi.
To je ena redkih konstruktivnih pobud za povezovanje in sodelovanje v regiji, je dejal slovenski predsednik. Kot poroča Tanjug, pa je pri tem poudaril, da pobuda Odprti Balkan ni alternativa evropskim integracijam, ampak je "veliki prijatelj širitve, ki ta proces dopolnjuje".
KOMENTARJI (848)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.