Ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da je bil jutranji napad na osrednje ukrajinsko mesto Dnipro izveden z "novo konvencionalno raketo srednjega dosega". "V odgovor na uporabo ameriškega in britanskega orožja dolgega dosega 21. novembra letos so ruske oborožene sile izvedle kombiniran napad na enega od objektov ukrajinskega vojaško-industrijskega kompleksa," pravi Putin.
"V bojnih razmerah je bil izveden preizkus enega najnovejših ruskih raketnih sistemov srednjega dosega. V tem primeru z nejedrsko hiperzvočno različico balistične rakete," pravi in dodaja, da je bil "test uspešen".
"Imamo pravico do uporabe našega orožja proti vojaškim objektom tistih držav, ki dovoljujejo uporabo svojega orožja v naših objektih," je prepričan Putin.
Govoril je potem, ko je obrambno ministrstvo v Moskvi sporočilo, da je Ukrajina na Rusijo izstrelila rakete dolgega dosega, ki so jih izdelale ZDA, in Storm Shadows, ki jih je dobavila Velika Britanija.
"Pripravljeni smo na kakršen koli razvoj dogodkov. Če kdo še dvomi o tem, naj ne. Vedno bo odziv," je še bil jasen ruski voditelj.
Nadalje je zatrdil, da zahodne države ne bodo mogle prestreči ruskih raket, kot je na novo razvit danes uporabljen Orešnik. "Trenutno ni nobenih načinov za boj proti temu orožju."
Predsednik Putin je v nagovoru narodu dejal, da je regionalni konflikt v Ukrajini, kot ga je poimenoval, po napadih na rusko regijo Brjansk in Kursk z ameriškimi in britanskimi raketami dolgega dosega dobil elemente globalne narave.
Zahodne rakete pa po njegovih besedah ne bodo vplivale na izid ruske posebne operacije – izraz, ki ga še vedno uporablja za rusko vojno v Ukrajini.
Ameriko je obtožil uničenja sistema globalne varnosti.
Združeni medtem pravijo, da je potrditev Vladimirja Putina, da je Rusija v jutranjem napadu na Dnipro uporabila raketo srednjega dosega, "zaskrbljujoča". "To je še en zaskrbljujoč razvoj dogodkov. Vse to gre v napačno smer," je po poročanju tiskovne agencije AFP dejal tiskovni predstavnik ZN Stéphane Dujarric.
Gre za dodatno eskalacijo vojne, potem ko so zahodne države – ZDA, Velika Britanija in Francija – Ukrajini dovolile napasti cilje znotraj Rusije z raketami dolgega dosega, kot so ATACMS, Storm Shadow in Scalp. Ruski predsednik Vladimir Putin je septembra napovedal, da bi takšno dovoljenje pomenilo neposredno sodelovanje zahodnih držav v vojni proti Rusiji, ta pa da se bo temu primerno odzvala. Nemčija je že pred tem odklonila dobavo raket Taurus, kancler Olaf Scholz pa je to argumentiral s tem, da bi to pomenilo neposredno vpletenost Nemčije v vojno, česar si v Berlinu ne želijo.
Rusija je nato sprejela novo jedrsko doktrino, v skladu s katero sedaj dovoljuje uporabo jedrskega orožja tudi proti nejedrski sil, če tej pri ogrožanju ruskih nacionalnih interesov odkrito pomagajo druge jedrske sile. Uporaba medcelinske balistične rakete (sicer brez jedrske bojne glave) bi lahko bila signal v tej smeri.