Odločitev pomeni, da bodo uporabniki v državi odrezani od Metinih storitev, kar vključuje tudi aplikaciji Facebook in Instagram.
Tako se je Meta pridružila seznamu, na katerem so v družbi tujih terorističnih organizacij tudi ruske opozicijske stranke.
Facebook in Instagram sta bila sicer v Rusiji od marca že prepovedana zaradi "rusofobije". Takrat je Meta namreč spremenila pravila in dovolila objave, ki so pozivale k nasilju proti ruskim vojakom, ki pa so dovoljeni le v Ukrajini, pozivi pa ne smejo biti uperjeni proti ruskim državljanom.
Uradni predstavnik podjetja Meta je za BBC odločitev utemeljil z besedami, da "zaradi invazije na Ukrajino začasno odstopajo od svojih običajnih pravil in prizadetim v vojni omogočajo, da izražajo burna čustva do oboroženih sil, ki napadajo Ukrajino".
Meta se je na odločitev prepovedi pritožila in ostro zavrnila obtožbe, da spodbuja protirusko nastrojenost, vendar je moskovsko sodišče apel zavrglo.
Prepoved takrat ni veljala za WhatsApp, ki je prav tako v lasti podjetja.
Ljudje so do sedaj do družbenih omrežij kljub prepovedi dostopali, a se bo to lahko spremenilo
Zaradi razširjene uporabe aplikacij za vzpostavitev navideznih zasebnih omrežij (VPN) pa prepoved dostopa do platforme dejansko do sedaj ni preprečila ljudem, da bi do prepovedanih omrežij dostopali.
Nova uradna oznaka "teroristična" pa bi to lahko spremenila. Uporaba platform bi lahko tudi prek navideznih zasebnih omrežij postala kaznivo dejanje.
Ali oznaka vključuje tudi aplikacijo WhatsApp?
Prav tako je nejasno, ali oznaka vključuje tudi aplikacijo WhatsApp. Prepoved te najbolj priljubljene aplikacije za sporočanje v Rusiji bi državljane res odrezala od preostalega sveta. V Rusiji so omejili tudi Twitter.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.