Nebenzija je moral poteze svoje države osamljen braniti najprej v GS ZN, ki zasedanje nadaljuje danes pred predvidoma sredino potrditvijo resolucije, nato pa še v VS ZN. Nekaj držav, kot je Brazilija, je skušalo malce uravnotežiti odgovornost za spopade v Ukrajini, nihče pa ni zagovarjal napada ene članice ZN na drugo, še manj pa grožnje ruskega predsednika Vladimirja Putina z uporabo jedrskega orožja. Ukrajinski veleposlanik Sergij Kislica mu je celo nediplomatsko priporočil, naj za samomor raje vzame pištolo, tako kot "možakar v berlinskem bunkerju maja 1945".
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa je pozval k takojšnji zaustavitvi spopadov v Ukrajini.
Besedilo resolucije je sicer napisano v umirjenem tonu, da bi se mu lahko pridružilo čim več držav. Za sprejem je potrebna dvotretjinska večina. Čeprav Rusija zaradi nje ne bo opustila vojne, bo sprejem resolucije po oceni poznavalcev potrdil osamljenost Rusije. Nebenzija je novinarjem seveda zatrdil, da se ne počuti niti najmanj osamljenega. Rusiji delajo družbo Sirija, Venezuela, Kuba in še kakšna podobna država. Kitajska se zanjo ni opredelila. Nebenzija je vztrajal, da ne gre za vojno, ampak omejeno vojaško operacijo, ki je namenjena zaščiti prebivalcev Donbasa in odstranitvi nacistov z oblasti v Ukrajini. Ni pa pojasnil, zakaj ruska vojska napada ukrajinska mesta daleč od Donbasa.
Prav tako je izrazil ogorčenje, da ni nihče kazal občutljivosti za prebivalce regij Lugansk in Doneck, ki menda preživljajo genocid. Vztrajal je, da Rusija v Ukrajini brani ustanovno listino ZN, sicer pa le uveljavlja pravico do samoobrambe v skladu z njo. Množica veleposlanikov je nasprotno trdila, da ruski napad na Ukrajino ni bil izzvan in ni upravičen ter da predstavlja jasno kršitev mednarodnega prava in ustanovne listine ZN. Med njimi je bil tudi veleposlanik Slovenije Boštjan Malovrh, ki je skupaj z drugimi zahteval takojšen umik ruske vojske iz Ukrajine.
V 77-letni zgodovini ZN je bilo to šele enajsto izredno zasedanje GS ZN, doslej pa se ni nobena stalna članica VS ZN znašla pod takšnim udarom, kot se je Rusija. V VS ZN so predstavniki agencij ZN poročali o humanitarnem položaju v Ukrajini. Visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi je napovedal, da bo vojna ustvarila štiri milijone beguncev. Ukrajino je do ponedeljka zapustilo že več kot pol milijona ljudi.
ZDA so pred zasedanjem sporočile, da bodo zaradi skrbi za nacionalno varnost iz ZN izgnale 12 ruskih diplomatov, so v ponedeljek potrdili ameriški in ruski diplomati. Ameriška misija pri ZN je ruske diplomate opisala kot "obveščevalne operativce", ki so se "vključevali v vohunske dejavnosti, ki so škodljive za našo nacionalno varnost". "Ta akcija je bila v razvoju že nekaj mesecev," je dejala tiskovna predstavnica ameriške misije Olivia Dalton. Ruski veleposlanik pri ZN, Vasilij Nebenzija, je novinarjem povedal, da so diplomate prosili, naj odidejo do 7. marca. Dejal je, da se bo Rusija na to potezo odzvala, "ker je to diplomatska praksa".
Nebenzija je nato na začetku zasedanja Varnostnega sveta ZN o humanitarnih razmerah v Ukrajini izpostavil to vprašanje ter potezo ZDA opisal kot "sovražno" in kršitev njenih zavez kot gostiteljice ZN v New Yorku. Namestnik ameriškega veleposlanika pri ZN, Richard Mills, je odgovoril: "Ti diplomati, ki so bili pozvani, naj zapustijo Združene države, so bili vključeni v dejavnosti, ki niso bile v skladu z njihovimi odgovornostmi in obveznostmi kot diplomati." Dejal je, da so jih prosili, naj odidejo, "da ne bi škodili nacionalni varnosti države gostiteljice", in dodal, da je bila odločitev v celoti sprejeta v skladu s sporazumom o sedežu ZN.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.