"Razvoj cepiva je prestal prvo stopnjo. Gre za rekombinantno cepivo, ki ni razvito iz živega virusa, ampak proteinov, ki imajo epitope oz. centre, na katere se veže virus," je povedala Veronika Skorcova.
Rekombinantna cepiva so sicer izdelana iz proteinov mikroorganizmov, pridobljenih s tehnologijo rekombinantne DNK, nastalo po vgradnji gena mikroorganizma v kvasovke, ki rastejo v fermentacijskih posodah na gojiščih, iz katerih končno pridobivajo cepivo z biokemičnim čiščenjem, pojasnjuje medicinski slovar.
Po oceni vodje FMBA bodo testiranja sklenili v juliju. Potem bodo začeli raziskavo, ki je nujna za registracijo cepiva. Če bo šlo vse po načrtih, bodo imeli čez 11 mesecev učinkovito cepivo, je dodala.
V Rusiji so prejšnji teden začeli testirati tudi prototip cepiva, ki ga razvija laboratorij pri državnem inštitutu za biotehnologijo Vektor. V okviru te študije upajo, da bodo lahko junija predstavili najmanj eno cepivo.
V Rusiji so doslej potrdili 438 primerov covida-19, 17 ljudi pa je ozdravelo.
Evropa začenja s testiranjem eksperimentalnega zdravljenja, Kitajska s testiranjem cepiva
V sedmih evropskih državah so začeli klinično testiranje štirih eksperimentalnih zdravljenj bolezni covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus. V testiranje je vključenih okoli 3200 ljudi.
Klinični testi vključujejo kombinacijo zdravil remdesivir, lopinavir in ritonavir, pri čemer zadnjega dozirajo z inteferonom beta in hidroksiklorokinom ali brez njiju, so sporočili iz francoske agencije za raziskave v zdravstvu Inserm.
V študijo je vključenih približno 3200 bolnikov iz Belgije, Francije, Luksemburga, Nemčije, Nizozemske, Španije in Velike Britanije, ki so bili hospitalizirani zaradi covida-19.
Medtem se nadaljuje tudi bitka s časom za cepivo proti novemu koronavirusu. Že prejšnji teden so s testiranjem med drugim začeli v ZDA, zdaj se testiranje začenja tudi na Kitajskem.
Tam v prvi fazi kliničnega testiranja sodeluje 108 prostovoljcev, potem ko so oblasti zeleno luč testiranju prižgale minuli torek. Prostovoljci, ki so že začeli prejemati cepivo, so stari od 18 do 60 let. Razdeljeni so v tri skupine in bodo prejeli različne odmerke. Vsi prihajajo iz mesta Vuhan, kjer se je novi koronavirus konec lanskega leta prvič pojavil.
Protivirusno zdravilo remdesivir, ki ga izdeluje ameriška farmacevtska družba Gilead Sciences, je medtem že v zadnji fazi kliničnega testiranja v Aziji. Zdravniki na Kitajskem so poročali, da je zdravilo dokazano učinkovito v boju proti bolezni covid-19.
Vseeno pa to žal ne pomeni, da nam bo lahko že kmalu pomagalo v boju proti pandemiji, do dokončne odobritve cepiva namreč tudi v najboljšem primeru traja vsaj 18 mesecev.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.