Družbeno omrežje Twitter je preplavil posnetek, ki kaže mesto Vugledar, na njega pa, po posnetku sodeč, pada "ognjeni dež". Dejansko gre za strelivo z zažigalnim učinkom, ki je namenjeno izključno vojaški uporabi. Izstrelek namreč vsebuje kemično zmes, ki se hitro vname.
Orožje je namenjeno predvsem zažiganju predmetov ali povzročanju opeklin pri ljudeh. Takšno strelivo lahko povzroči tudi znatno oteženo dihanje in poškodbo dihal zaradi kemičnih sestavin, ki jih vsebuje.
Poškodbe, ki nastanejo kot posledica streliva z zažigalnim učinkom so hude, pogosto pa tudi usodne. Žrtve, ki preživijo, trpijo zaradi poškodb, ki jih je težko zdraviti in povzročajo dolgotrajne fizične in psihične posledice, navajajo Združeni narodi. Po poročilu organizacije Human Rights Watch iz leta 2020 zažigalno orožje "povzroča mučne opekline, včasih do kosti, in lahko povzroči poškodbe dihal, okužbe, šok in odpoved organov".
Zažigalno strelivo lahko povzroči intenzivno, lokalizirano toploto, ki sproži gorenje bližnjih vnetljivih materialov in drugih predmetov. V zažigalnemu strelivu najdemo termit, mešanico kovinskega prahu in kovinskega oksida, če pride v stik s telesom, pa naj bi ga celo stopilo do kosti. Gre za eno izmed najbolj krutih orožij, ki se uporabljajo v sodobnih oboroženih spopadih.
Proruske separatistične sile so že julija in avgusta 2014 v vsaj dveh mestih v vzhodni Ukrajini, Ilovajsku in Lugansku, uporabile zažigalno orožje, zlasti rakete 9M22S Grad. Zažgale so več hiš in ogrozile mnoge civiliste.
Ampak uporaba takšnega orožja je po Protokolu III Konvencije o prepovedi ali omejitvi določenih konvencionalnih orožij prepoveduje uporabo zažigalnega orožja v regijah, kjer se nahaja civilno prebivalstvo.
To pa naj ne bi bilo edino prepovedano orožje, ki ga je Rusija uporabila v Ukrajini
Rusija naj bi v svoji več kot leto trajajoči invaziji uporabila tudi termobarično orožje. Gre za sporno orožje, ki je veliko bolj uničujoče od konvencionalnih eksplozivov. Tudi ukrajinska veleposlanica v ZDA Oksana Markarova je potrdila, da Rusija uporablja to vrsto orožja v invaziji.
Zaradi uničujočega učinka in uporabnosti proti silam, ki so v bunkerjih, so se termobarične bombe uporabljale predvsem v mestih. Termobarično orožje posrka ves kisik v okolici eksplozije, žrtvam pa posledično eksplodirajo pljuča in drugi notranji organi.
Termobarična bomba naj bi uničila oporišče ukrajinske vojske v mestu Ohtirka na severovzhodu države, pri čemer je umrlo 70 vojakov, je lani na svojem kanalu Telegram sporočil upravni načelnik regije Sumy Dmytro Zhyvytskyy.
Rusija je bila že prej obtožena, da je termobarično orožje uporabila v Čečeniji, Afganistanu in med mejnim sporom s Kitajsko leta 1969.