Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes sporočil, da je obiskal frontno črto v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine. Na družbenih omrežjih je objavil videoposnetek srečanja s poveljniki in vojaki v neimenovanem kraju v regiji, kjer od začetka ruske invazije potekajo hudi spopadi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Regija Doneck. Obiskali smo bojne skupine, ki branijo Ukrajino v okviru doneške operativno-taktične skupine," je Zelenski sporočil na Telegramu in objavil videoposnetek srečanja.
"Pomembna poročila, problematična vprašanja, oskrba, ki jo je treba povečati, vzpostavitev pomožnega sistema upravljanja za zagotavljanje oskrbe brigad, povečanje motivacije naših bojevnikov," je zapisal o vsebini pogovorov.
Zelenski se je s pripadniki bojnih skupin na fronti sešel dan po tem, ko je razrešil obrambnega ministra Oleksija Reznikova in na ta položaj predlagal Rustema Umerova. Kijev je sicer v minulih dneh poročal o več taktičnih uspehih v protiofenzivi proti ruskim silam na vzhodu Ukrajine.
Putin obtožil Ukrajino poskusov napadov na plinovoda v Črnem morju
"Poskušajo napasti plinovoda TurkStream in Blue Stream, po katerih plin iz Rusije prihaja v Turčijo," je na skupni novinarski konferenci s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom v Sočiju dejal Putin. Pojasnil je, da plinovode sicer ščitijo ruske ladje, vendar so tudi te nenehno tarče ukrajinskih napadov.
Po navedbah ruskega predsednika Ukrajina napade med drugim izvaja z brezpilotnimi letalniki, ki jih izstreljuje iz svojih črnomorskih pristanišč. Kot je danes ob robu srečanja med Putinom in Erdoganom dejal ruski obrambni minister Sergej Šojgu, so ukrajinski napadi z brezpilotnimi letalniki eden od razlogov, zakaj je Rusija julija odstopila od sporazuma o izvozu žita prek Črnega morja.
Po besedah Šojguja je prvotni žitni dogovor, ki sta ga sprti strani sprejeli ob posredovanju Turčije in Združenih narodov, predvideval, da se ukrajinska pristanišča ne bodo uporabljala za napade na rusko infrastrukturo, vendar je Kijev to kršil, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ob tem je Putin ukrajinsko protiofenzivo označil za neuspešno, s čimer se je odzval na nedavne navedbe Kijeva, da so ukrajinske sile konec tedna prebile prvo in najmočnejšo rusko obrambno črto na jugu države. Obenem naj bi ukrajinska vojska zabeležila vojaške uspehe tudi v bližini Bahmuta v vzhodni regiji Doneck.
"Kar se tiče ustavitve protiofenzive, ne gre za to, da bi se ustavila. Propadla je," je dejal Putin. Dodal je, da se tako vsaj zdi v tem trenutku, a da upa, da bo tako tudi v prihodnje.
Erdogan je danes po pogovorih s Putinom dejal, da je Ankara skupaj z ZN pripravila nove predloge za oživitev sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine. Putin pa je ponovil, da je Rusija pripravljena oživiti sporazum, ko bodo odpravljene omejitve za izvoz ruskega žita, gnojil in kmetijske tehnologije.
'Ruski napadi na Ukrajino niso direktno ogrožali Romunije'
Ukrajinska zračna obramba je čez noč sestrelila vsaj 17 brezpilotnih letalnikov, vendar pa so nekateri zadeli svoje cilje, je na Telegramu zapisal guverner regije Odesa Oleg Kiper. Nad regijo naj bi poletelo vsaj 32 ruskih dronov, piše Skynews. V večurnem napadu na pristanišče Izmail, ki je eno glavnih izvoznih poti za ukrajinske kmetijske proizvode na Donavi, po besedah Kiperja ni bilo žrtev ali ranjenih, je pa nastala gmotna škoda. Prebivalci so morali več ur ostati v zakloniščih.
"V več naseljih okrožja Izmail so bila poškodovana skladišča in proizvodni obrati, kmetijski stroji in oprema industrijskih podjetij," je povedal Kiper. Izbruhnilo je tudi več požarov zaradi padajočih razbitin, vendar pa so požare nato pogasili. Ukrajinska vojska je sporočila, da je Rusija v obsežnem nočnem napadu uporabila brezpilotne letalnike šahed iranske izdelave in da je bil napad "usmerjen na civilno infrastrukturo na območju Donave".
Ukrajina: Droni padli v Romunijo. Ta navedbe zanika
Kot so nato dopoldne sporočili z ukrajinskega obrambnega ministrstva, naj bi eden izmed dronov, ki jih je Rusija uporabila v napadu na obrečna mesta, padel na ozemlje sosedje Romunije, kjer se je tudi razstrelil. "To je le še en dokaz, da rusko nasilje ne predstavlja grožnje le ukrajinski varnosti, ampak tudi sosednjim državam, vključno s članicami zveze Nato," je prek Telegrama še sporočil tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Oleg Nikolenko.
K zapisu je dodal tudi fotografijo, na kateri je vidna eksplozija na drugem bregu Donave, romunskem bregu. Po poročanju Reutersa naj bi na romunsko ozemlje padla dva ruska drona iranske izdelave.
Na ukrajinske navedbe se je Romunija že odzvala. Njihovo obrambno ministrstvo je sporočilo, da trditve ne držijo, izjavo povzema Skynews.
Tiskovni predstavnik romunskega ministrstva je še dodal, da bodo več informacij glede domnevnega incidenta podali kasneje.
V javnosti se je pojavil "izgubljeni" ruski general Sergej Surovikin
Ruski general, ki se v javnosti ni pojavil vse od junija, ko je vodja Wagnerja Jevgenij Prigožin izvedel upor, se je očitno znova prikazal, poroča Guardian.
Sergej Surovikin naj bi bil namreč viden skupaj z ženo med sprehodom po ulicah ruske prestolnice Moskve. Rusija je sicer prejšnji mesec generala razrešila z mesta. Surovikin je bil glasen zagovornik in podpornik Prigožina, zato so se pojavila ugibanja, da je morda vedel za načrte o uporu, in jih morebiti celo podpiral.
Ko ga tako dolgo ni bilo v javnosti, so se pojavile govorice o tem kje se nahaja, nekateri se trdili, da je v hišnem priporu ali da so ga celo zaprli v zloglasni zapor Lefortovo.
Putin in Erdogan na srečanju tudi o ukrajinskem žitu
Nekaj ur po napadu z droni sta se v ruskem črnomorskem letovišču Soči sešla ruski in turški predsednik Vladimir Putin in Recep Tayyip Erdogan. Erdogan je po pogovorih s Putinom dejal, da je Ankara skupaj z Združenimi narodi pripravila nove predloge za oživitev sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine. Putin pa je ponovil, da je Rusija pripravljena oživiti sporazum, ko bodo odpravljene omejitve njenega izvoza.
Ukrajinski obrambni minister Reznikov podpisal odstopno izjavo
Aleksej Reznikov, obrambi minister Ukrajine, je na družbenem omrežju X sporočil, da je predstavniku ukrajinskega parlamenta podal podpisano odstopno izjavo. "V čast mi je bilo služiti ukrajinskim ljudem in vojski teh preteklih 22 mesecev," je zapisal v objavi.
Ukrajinski mediji sicer ugibajo, da bi lahko Reznikov svojo politično kariero nadaljeval kot ukrajinski ambasador v Veliki Britaniji. "Najprej načrtujem zagon več projektov, s katerimi bi podprl obrambne sile kot navadni državljan," je povedal. Na ugibanja o veleposlaniškem mestu pa se ni odzval, tudi poroča Guardian.
Da Volodimir Zelenski išče zamenjavo za obrambnega ministra Alekseja Reznikova, je znano že od 10. avgusta. Ugibalo se je, da bi mesto lahko zasedla minister za infrastrukturo Oleksandar Kubrakov ali pa minister za strateško industrijo Oleksandar Kamišin. Poslanec Rada Aleksej Gončarenko je kasneje sporočil, da sta oba kandidata položaj zavrnila.
Gre za največjo menjavo v ukrajinski obrambi od začetka vojne.
V Črnem morju Rusija čez noč uničila štiri čolne
Rusija je zatrdila, da je v Črnem morju uničila štiri ukrajinske vojaške čolne, ki so prevažali vojake. Ti naj bi bili na poti proti obali polotoka Krim. Nad južno pokrajino Odesa pa naj bi ukrajinske sile ponoči sestrelile 17 ruskih brezpilotnih letalnikov. Ruski napad, ki naj bi bil usmerjen na ukrajinsko pristanišče Izmail, ni terjal žrtev, trajal naj bi več kot tri ure. Putin se bo sestal z Erdoganom.
Kot je na Telegramu zapisalo rusko obrambno ministrstvo, je njihovo letalstvo uničilo štiri v ZDA izdelane hitre vojaške čolne tipa Willard Sea Force z vojaki ukrajinskih oboroženih sil. Potovali naj bi v smeri polotoka Tarkankut na zahodu Krima, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija. Podobno je Rusija že 30. avgusta navajala, da so njene sile uničile štiri ukrajinske vojaške čolne, ki naj bi prevažali do 50 vojakov v Črnem morju.
Je pa ruska stran davi poročala tudi o novem ukrajinskem napadu z brezpilotniki v bližini Krima. Njihova vojska naj bi jih uničila nad Črnim morjem, navedbe ruskega ministrstva za obrambo še povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Krim je tarča ukrajinskih napadov vse od začetka ruske agresije nad državo februarja lani, v zadnjem času pa so se ti še okrepili. Nazadnje je bil tarča v soboto, ko je Rusija po lastnih navedbah uničila tri drone, ki naj bi bili usmerjeni proti mostu, ki povezuje polotok z rusko celino.
Kijev je že večkrat napovedal, da namerava vrniti Krim pod svojo oblast. 24. avgusta je poročal, da so njegove sile v posebni operaciji in v znak obeležitve dneva neodvisnosti na zasedenem polotoku izobesile ukrajinsko zastavo.
Kot je sicer ukrajinska vojska sporočila prek Telegrama, naj bi tudi oni v Črnem morju sestrelili ruski patruljni čoln KS-701. Ob tem so delili tudi posnetek. V napadu naj bi umrlo šest ruskih vojakov. Čoln naj bi se v času napada nahajal na jugozahodnem delu Črnega morja.