Ruski študent Mihail Novoselov je obtičal na tranzitnem območju frankfurtskega mednarodnega letališča – letov nazaj v Rusijo trenutno ni predvidenih. 23-letnik je priletel v Nemčijo, da bi začel s semestrom na berlinski univerzi Humboldt. 17. aprila, le nekaj dni pred začetkom novega semestra, je priletel iz Moskve v Frankfurt na posebnem čarterskem evakuacijskem letu skupaj s 133 ruskimi državljani, ki pa imajo v Nemčiji urejeno stalno prebivališče.
Ob prihodu v Frankfurt mu tako za razliko od drugih potnikov tega leta niso dovolili vstopa v državo, saj ni imel "nujnih razlogov za vstop v državo", njegovo zgodbo pripoveduje Deusche Welle. Mihail sicer študira sociologijo v sibirskem Tomsku, to pa je njegova "zadnja priložnost" za študij v tujini, saj bo kmalu diplomiral, je povedal za DW.
Vstop v Nemčijo so mu preprečili že pred približno mesecem dni, ko je prispel v Berlin, a so ga na carini zavrnili, saj ni mogel dokazati, da ima tu urejeno prebivališče. Sam pravi, da ima zagotovljeno sobo v študentskem domu ter da je na pogodbi, sklenjeni z univerzo, manjkal le še njegov podpis. A to ni bilo dovolj, moral se je vrniti v Moskvo, kjer je preživel mesec dni, nato pa po srečnem naključju izvedel za poseben let v Frankfurt, s katerim so evakuirali ruske državljane s stalnim prebivališčem v Nemčiji – in odločil se je, da bo znova poskusil.
Pravi, da je bil pred nakupom letalske karte v stiku z nemškim veleposlaništvom, kjer so mu zagotovili, da je njegova urejena viza vse, kar potrebuje za vstop v Nemčijo. Ob prihodu na letališče pa je bila zgodba popolnoma drugačna.
Nemška zvezna policija prepoved vstopa utemeljuje z besedami, da Mihailovo bivanje predstavlja "veliko nevarnost temeljnim interesom družbe" ter javnemu zdravju.
Kdaj se bo lahko vrnil v domovino, ne ve nihče
Po prvotnem šoku Mihail ni imel druge izbire, kot da se začne privajati na življenje na letališču. Pri tem mu je pomagal uslužbenec Lufthanse, ki mu je med drugim prinesel zložljivo posteljo. Drugi uslužbenci letališču pa mu v teh dneh prinašajo hrano. "Vprašali so me celo, kakšno hrano imam rad, če imam kakšne alergije," pripoveduje Mihail. Uredili so tudi, da se lahko stušira – še vedno pa čaka na svojo prtljago.
Večino časa preživi sam, sprehaja se po letališču, ki je v teh časih neobičajno prazno in zapuščeno. Naletel je tudi na skupino treh Bolgarov, ki so jim nemške oblasti prav tako prepovedale vstop v državo. Nekajkrat dnevno se mora javiti policiji. Nemške oblasti držijo tudi njegov potni list, v zameno so mu dali zgolj tranzitno dovolilnico.
Je tudi v stalnem stiku s svojimi prijatelji in družino v domovini, preko WhatsApp skupine pa tudi s skupino v Nemčiji živečih Rusov.
Predvsem pa Mihail sedaj zgolj čaka na vrnitev v Rusijo. A z izjemno redkimi leti v teh dneh nihče ne ve, kdaj se bo to zgodilo. Poskušali naj bi mu urediti let v beloruski Minsk, je povedal za DW, od koder bi moral sam najti pot domov. "Ne vem, kako se bom lahko ob prihodu tja samoizoliral, ne vem niti, kako naj potem pridem v Rusijo – njene meje so sedaj zaprte."
Kljub vsemu pa Mihail še vedno ni obupal nad idejo, da bo nekoč lahko študiral v Nemčiji. Prek spleta si tako na primer poskuša urediti stalno prebivališče v Nemčiji, saj je prepričan, da bi bilo to dovolj, da bi mu dovolili vstop v državo. Poudarja tudi, da ne sam ne predstavlja nevarnosti za družbo in javno zdravje, saj je bil testiral za koronavirus, izvidi pa so bili negativni. "Lahko se tudi samoizoliram za dva tedna v študentskem domu."
Priznava, da je vedel, da veliko tvega, ko se je vkcal na letalo za Nemčijo, a pravi, da je to storil iz obupa. "Ne vem, če bom še kdaj imel takšno priložnost. Moja viza bo potekla, trenutno pa ne izdajajo novih."
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.