Joe Biden potuje z letalom Air Force one, Rishi Sunak ima floto letal in helikopterjev RAF, Vladimir Putin pa naj bi se po Rusiji premikal v svoji "tanku podobni" limuzini. Najljubše prevozno sredstvo severnokorejskega voditelja Kim Džong Una pa je kar vlak, tako kot je bilo najljubše tudi nekdanjemu ameriškemu predsedniku Abrahamu Lincolnu.
Kim Džong Un se je v svojem vlaku danes pripeljal čez rusko mejo, popoldne pa naj bi se sestal z ruskim predsednikom. Kim sicer le redko zapusti varno zavetje svoje države, danes gre za prvo potovanje zunaj Severne Koreje, odkar je morala država zaradi pandemije covida-19 zapreti svoje meje. Nazadnje se je sestal z ruskim voditeljem aprila 2019 na vzhodu Rusije.
Kim pa je 20-urno vožnjo iz severnokorejske prestolnice Pjongjang v Rusijo preživel v razkošno okrašenem vlaku, ki se sicer pomika zelo počasi, skoraj s polžjo hitrostjo, navaja Guardian. Zakaj se na pot ne odpravi z letalom, ni jasno. Na vrh z Donaldom Trumpom v Singapur leta 2018 je odšel z letalom, istega leta pa tudi na srečanje s kitajskim voditeljem Ši Džinpingom v kitajsko mesto Dalian.
Vendar očitno tudi vlak ni slaba ideja, vsaj tak, kakršnega si lasti Kim. Spalnica in sejna soba, opremljena s stensko razsvetljavo in oblogami iz temnega lesa ter rdečkasto rožnatimi usnjenimi fotelji, se slišita prav udobno. Isti vlak, ki ga je danes odpeljal do Rusije, ga je odpeljal tudi na srečanje s Trumpom v Hanoi, vendar je ta pot trajala bistveno dlje. Prešli so 4500 kilometrov Kitajske, potovanje pa je trajalo kar dva dni in pol.
Notranjost vlaka so sicer imeli priložnost videti le redki, med njimi ruski uradnik Konstantin Pulikovski, ki je s Kimovim očetom potoval po Rusiji. V svoji knjigi Orient Express je opisal ponudbo hrane na vlaku. Po knjigi sodeč, so lahko potniki izbirali med raznovrstnimi jedmi, tudi iz Koreje, Japonske in Francije, vinska karta pa naj bi vključevala najbolj priznana svetovna vina.
Ni sicer znano, ali je tudi Kim Džong Un obdržal tovrstne jedi, sam naj bi bil najbolj navdušen nad švicarskim sirom, šampanjcem Cristal in konjakom Hennesy.
Kako je poskrbljeno za varnost?
Zaščito za vrsto severnokorejskih voditeljev, ki naj bi bili sicer precej paranoični glede svoje osebne varnosti, zagotavljajo oklepne plošče, nameščene pod vagoni, ki se uporabljajo kot bivalni prostori in prostori za sestanke, piše Guardian. Po podatkih iz članka v južnokorejskem časopisu Chosun Ilbo iz leta 2009 ima vlak 90 vagonov in običajno potuje skupaj z dvema drugima vlakoma. Eden spredaj skrbi za varnostne preglede, drugi, zadaj, pa je namenjen telesnim stražarjem in drugemu osebju.
Po navedbah tega časopisa, ki se sklicuje na informacije južnokorejskih in ameriških obveščevalnih služb ter pričevanja severnokorejskih prebežnikov, je pred samo potjo na vse postaje poslanih približno 100 agentov, ki preiskujejo postaje za morebitne bombe ali atentatorje. Ko se Kimov vlak približa kateri od postaj, pa celo izklopijo elektriko na drugih tirih, da se za tisti trenutek ustavi vožnja vseh drugih vlakov na tem območju.
Časopis prav tako poroča, da je bilo v Severni Koreji zgrajenih 20 železniških postaj samo za voditeljevo osebno uporabo.
Vendar zaradi velikosti in dodatne teže povprečna hitrost vlaka ne presega 60 kilometrov na uro, kot piše Guardian, pa to Kimu daje precej veliko časa, da se odloči, kaj želi iztržiti na sestankih.
Ljubezen družine Kim do potovanj z vlakom
Vse se je začelo s Kim il Sungom, ustanoviteljem Severne Koreje, ko mu je sovjetski voditelj Josip Stalin podaril železniški vagon. Kim il Sung se je navdušil nad potovanji z vlakom in je državo skoraj vedno zapustil z vlakom, le redko v kakšnem drugem prevoznem sredstvu. Tradicijo je nadaljeval njegov sin, Kim Džong Il, ki se je bal letenja, saj je mislil, da ga bodo njegovi sovražniki sestrelili. Ironično, Kim Džong Il je umrl zaradi odpovedi srca in to ravno, ko je bil na vlaku.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.