Novorojenka je edina preživela članica ožje družine, poroča BBC. Kot je pojasnil zdravnik, ki jo je oskrbel, je deklica v bolnišnici in je zdaj v stabilnem stanju. Ženska je rodila kmalu po tem, ko se je zgodila katastrofa, v kateri so umrli tudi dekličin oče, štirje bratje in sestre in teta.
Njen stric Khalil al-Suwadi je pojasnil, da so vsi sorodniki, ko so izvedeli, da se je zaradi potresa sesula stavba, v kateri je živela družina, ki je bila v pričakovanju otroka, takoj pohiteli na območje in začeli kopati med ruševinami.
In medtem ko so se prebijali skoznje, so zaslišali jok. Naposled jim je le uspelo in naleteli so na pretresljiv prizor. Našli so mamo z novorojenko, ki sta bili še vedno povezani s popkovino. Slednjo so prerezali in pohiteli v bolnišnico.
Pediater Hani Maarouf je pojasnil, da je dojenčica prispela v bolnišnico v slabem stanju, z "več modricami in raztrganinami po vsem telesu". Zaradi hudega mraza je prišla tudi s podhladitvijo. Morali smo jo ogreti in jo oskrbeti," je dodal. Slikali so jo, kako leži v inkubatorju, medtem ko je potekal skupni pogreb njene matere Afrae, očeta Abdullaha in njenih štirih bratov ter sester.
Zahtevne razmere v Siriji
Razmere po ponedeljkovih uničujočih potresih na turško-sirskem mejnem območju so izjemno zahtevne, še zlasti za med vojno razseljene ljudi na severu Sirije. Pomoč zaradi težkih okoliščin le počasi prihaja do tistih, ki jo potrebujejo, stisko pa povečuje še mraz.
Reševalci na prizadetem območju na severu Sirije se spopadajo s težkimi razmerami in pomanjkanjem opreme, medtem ko iščejo preživele v potresu.
Na območju živi več milijonov zaradi državljanske vojne notranje razseljenih ljudi. Nadzor nad območjem je razdeljen med vladnimi silami, silami pod vodstvom Kurdov in drugimi uporniškimi skupinami, ki ostajajo v sporu.
Reševalci ocenjujejo, da je pod ruševinami še vedno pokopanih na stotine družin. Po navedbah enot civilne zaščite Bele čelade, ki so dejavne na območjih pod nadzorom upornikov, se je iskanje ponoči odvijalo zelo počasi zaradi neurja in pomanjkanja opreme. V tvitu so opozorili, da se "čas izteka", in pozvali humanitarne organizacije ter mednarodne institucije, naj pomagajo.
Po poročanju sirskega observatorija za človekove pravice so tudi zdravniki preobremenjeni in ne morejo pomagati vsem poškodovanim. Vodja te nevladne organizacije s sedežem v Angliji Rami Abdel Rahman je dejal, da reševalci tako na območjih pod nadzorom vlade kot tudi upornikov nimajo ustrezne opreme za reševanje iz ruševin.
Nekatera prizadeta območja so tudi oddaljena in težko dostopna. Med drugim primanjkuje zasilnih bivališč, odej in toplih oblačil za žrtve potresa. V Siriji, ki jo zadnje desetletje pretresa državljanska vojna, živi približno 6,8 milijona notranje razseljenih oseb, poroča dpa.
Po podatkih ZN je potres v Siriji prizadel predvsem ljudi, ki so že tako živeli brez zaščite v katastrofalnih razmerah. Številne razseljene osebe, ki so pred potresom živele v propadajočih nastanitvah, so morale prenočiti na prostem v snegu in nizkih temperaturah, je za dpa povedala tiskovna predstavnica agencije ZN za begunce (UNHCR). Zaradi številnih popotresnih sunkov so se ljudje bali ostati v svojih domovih, je dodala po poročanju STA.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.