Jermenovke se običajno nahajajo na globini med 200 in 900 metri. Doslej so jih v le redkih primerih videli tudi ljudje, a ko je bila riba že mrtva, saj jo je najverjetneje po močnem neurju na obalo naplavilo morje.
Ta mesec sta jo ob mehiški obali opazila Robert Hayes in njegova žena. Nenavadno ribo sta najprej opazovala, nato pa jo še posnela. Jermenovke imajo podobno kot jegulje vitko telo in razprta usta.
Po podatkih Floridskega naravoslovnega muzeja so jermenovke običajno dolge tri metre, rekorderka je sicer presegla deset metrov. Ta, ki so jo posneli ob mehiški obali, je bila občutno krajša. Washington Post poroča, da je bila riba videti poškodovana, zato so jo menda odnesli k morskemu biologu.
Jermenovke živijo globoko v morju, kjer ni svetlobe. Ta območja sicer veljajo tudi za enega najmanj raziskovanih ekosistemov na planetu.
'Znanilke pogube'
Jermenovk se je zaradi skrivnostnosti prijel tudi sloves mitološkega bitja. Poimenovali so jo "riba sodnega dne", saj so verjeli, da riba napoveduje naravne nesreče. V japonski mitologiji jermenovke veljajo za znanilke pogube, velikokrat se pojavljajo tudi v azijskih pravljicah.
Pred dobrim desetletjem se je pojavila še teorija, da ribe napovedujejo potrese, potem ko se je na japonskih plažah pred potresom pojavilo 20 teh rib. Pred šestimi leti raziskovalci sicer niso ugotovili nobene povezave med pojavi jermenovk in potresi, še piše Guardian.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.