Tujina

Resnična znanstvena fantastika: nagrajevanje 'dobrih' in kaznovanje 'slabih' državljanov

Peking, 26. 12. 2021 12.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
308

Če sta se vam je Orwellovo distopično delo 1984 še nedavno zdelo le grozljiva znanstvena fantastika, se mu resničnost ponekod vse hitreje približuje. Kitajska komunistična partija že leta ustvarja sistem t. i. socialnih kreditov oz. sistem moralnega razvrščanja. Državljani tako za dobro vedenje pridobivajo točke, za slabo pa točke izgubijo. Na ta način kitajske oblasti nagrajujejo 'dobre' državljane, 'slabe' pa kaznujejo. Rang, v katerega se glede na število socialnih kreditov posameznik uvršča, pa določa kakovost njegovega življenja, tudi možnost zaposlitve ali izobrazbe.

Kitajski sistem "socialnih kreditov" je bil prvič uveden leta 2014 in je pomemben sestavni del sistema socialističnega tržnega gospodarstva ter socialnega upravljanja. Letvico določajo kitajska skupina za gospodarsko načrtovanje, Nacionalna komisija za razvoj in reforme (NDRC), Ljudska banka Kitajske in kitajski sodni sistem, poroča Insider.

Sistem se lahko uporabi tako za posameznike kot tudi za podjetja in vladne organizacije. Zasebni sektor za svoje zaposlene medtem uporablja lasten in neuraden sistem točkovanja.

Rang, v katerega se glede na število socialnih kreditov posameznik uvršča, določa kakovost njegovega življenja.
Rang, v katerega se glede na število socialnih kreditov posameznik uvršča, določa kakovost njegovega življenja. FOTO: Dreamstime

Pilotno so program že pred leti preizkusili na več milijonih ljudeh. Za zdaj je še prostovoljen in deluje le na določenih območjih države, vendar pa oblasti načrtujejo, da bo sistem sčasoma postal obvezen in poenoten po vsej državi. Vsaka oseba bi tako dobila svojo unikatno kodo, ki bi jo nato uporabljala za beleženje ocene socialnih kreditov.

Kazni za 'slabe' državljane: omejevanje luksuznih dobrin, javno sramotenje in slabša izobrazba

Število kreditov bi bilo tako odvisno od posameznikovega vedenja. Kako natančno bi določali pridobivanje in izgubljanje kreditov, sicer ni znano, vendar pa primeri za pomik na lestvici navzdol vključujejo neustrezno vožnjo, kajenje na prepovedanih območjih in tudi deljenje lažnih novic, zlasti o terorističnih napadih ali varnosti na letališčih. Z izgubo točk bi bili državljani lahko kaznovani še v primeru prekomernega igranja videoiger ali zapravljanja denarja za nepomembne stvari.

Kazni za padec na moralni lestvici bi lahko obsegale omejevanje potovanj, vključno s prepovedjo poletov, ali omejevanje drugih luksuznih dobrin. Po podatkih Nacionalnega centra za informacije o javnih kreditnih točkah so oblasti do konca leta 2018 že prepovedale nakup kart za več milijonov letov.

Vlada bi lahko na podlagi izgube točk osebe kaznovala tudi z zmanjšanjem hitrosti internetne povezave, onemogočila bi jim nakup vozovnic za potovanja z vlaki ali prenočitev v katerem izmed boljših hotelov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kazni bi lahko imele tudi številne druge moralne in družbene razsežnosti. Sedemnajstim ljudem, ki so leta 2017 zavrnili služenje vojaškega roka, so zaradi tega onemogočili vpis na visokošolsko izobraževanje, prijavo na srednjo šolo ali nadaljevanje študija. Posledice pa bi se lahko prenesle tudi na posameznikove otroke. Pred tremi leti je namreč kitajska univerza zavrnila vpis študenta, ker je imel njegov oče zaradi neodplačanega posojila slabo kreditno oceno.

Osebam s slabo oceno bi lahko ob tem odvzeli tudi psa. Mesto Jinan, ki leži na vzhodu Kitajske, je leta 2017 začelo uveljavljati sistem socialnih kreditov za lastnike psov, po katerem lahko lastnikom hišnih ljubljenčkov odštejejo točke, če psa sprehajajo brez povodca ali če motijo javni mir. Lastnikom, ki so izgubili vse točke, so pse zasegli, osebe pa so morale opraviti test o predpisih za lastnike hišnih ljubljenčkov.

Še ena taktika tega sistema je razkrivanje informacij in javno sramotenje. Vladno obvestilo iz leta 2016 podjetja spodbuja, naj pred zaposlitvijo oseb preverijo črno listo. Preden bodo osebe dodane na seznam, jih bo sicer sodišče obvestilo, posamezniki pa se bodo lahko v roku 10 dni po prejemu obvestila na odločitev sodišča pritožili.

Sistem bi 'dobre' državljane nagradil

Medtem pa bi sistem poskrbel, da bi posamezniki, ki bi imeli dobro oceno socialnih kreditov in bi se na moralni lestvici vzpenjali, dobili nagrado. Tako kot so se že pojavili primeri kaznovanja za izgubo točk, so se pojavili tudi takšni, ki so bili za svoje zgledno vedenje nagrajeni. Leta 2015 se je tako pojavil primer ženske, ki je zaradi svoje dobre ocene hotel rezervirala brez plačila.

Družbeni nadzor
Družbeni nadzor FOTO: Dreametime

Državljani z dobrimi socialnimi krediti bi lahko ob tem dobili tudi popuste pri računih za energijo, stvari bi lahko najemali brez depozitov, pri bankah pa bi lahko dobili boljše obrestne mere. Ena največjih spletnih strani za zmenke na Kitajskem naj bi medtem že promovirala profile 'dobrih državljanov'.

Številni so kitajski model že primerjali z Orwellovim distopičnim delom 1984, v katerem država nadzoruje vse vidike javnega življenja. A čeprav je sistem požel številne svetovne kritike, so ga nekateri prebivalci tudi pohvalili. Kot pravijo, zaradi modela namreč postajajo boljši ljudje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (308)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Joža_Gulikoža
28. 12. 2021 17.12
+1
Cimprej vse pozgat, se skrit v jame in začet znova. Tole presega vse meje
Aleša Muršec
27. 12. 2021 12.06
Zanimivo, koliko komentatorjev ima mazohistične težnje. Ubogljivi, vodljivi, pohlevni, represije željni ubogi posamezniki z nizko samopodobo. Patetično.
tornadotex
27. 12. 2021 11.40
-3
Tudi pri nas bi morali uvesti take točke,pike,bonuse...Tistemu, ki se mu pes podela na tla, mu živalco odvzeti, pa bo mir...
Skunk Works
27. 12. 2021 08.01
+6
"Ko je na omejenem prostoru presežena kritična točka, se skupaj s številčno rastjo zmanjšuje tudi svoboda. To velja tako za ljudi znotraj omejenega planetarnega ekosistem, kot tudi za mulekule plina v zaprti posodi. Ko gre za ljudi, ni pomembno vprašanje, koliko jih lahko preživi v sistemu, temveč, kakšno življenje si lahko privoščijo preživeli." – Pardot Kynes, prvi planetolog Arrakisa. Lepo vam je Frank Herbert v Peščenem planetu že pred 60 leti tole napisal. In samo neumni in nerazgledani se danes čudijo kitajskim družbenim točkam, vedno manj znosnim krajem za življenje na planetu, pošastnim podnebnim spremembam, vedno manj zdravi in vedno bolj zastrupljeni hrani, vedno več omejitvam, vedno več oviram, kovid pasošem, kontrolam in vsemogočim oviram v vsakdanjem življenju, vedno več psihološkim in duševnim boleznim, ter vedno bolj črni prihodnosti vaših otrok in vnukov, ko jih spravljate na svet, kot da se bo raj nadaljeval v nedogled. .....«skupaj s številčno rastjo, se zmanjšuje tudi svoboda«..zelo zelo pomenljivo....
Wolfy123
27. 12. 2021 08.00
+2
Mogoce bi se nasi komunajzli lahko zgledovali po njih. Pri nas se ze od leta 45 nagrajuje slabe, dobre pa kaznuje
ICE WATCH
26. 12. 2021 21.52
-2
Koga brigajo zapotegnjenci
Koce62
26. 12. 2021 21.50
-4
Tako, kot je napisano, se mi zdi sistem točkovanja, zelo dober. hehe
štrekeljc
26. 12. 2021 21.25
+9
Pa saj je pri nas v bistvu tudi že tako, le ne na to visokem tehnološkem nivoju. Zakaj mislite, da HujSSovi snemajo bicikliste in druge protestnike? Zakaj spremljajo te objave?
petka5
26. 12. 2021 21.17
+9
Kako ironicno je, da tak članek napise portal in novinarji, ki sami podpirate tako znanstveno fantastiko tudi pri nas... ker namrec deljenje bonbonckov in svobode gibanja, ce se clovek cepi z neucinkovitim cepivom in tako uboga oblast, ni popolnoma nic drugacno od deljenja tock na kitajskem
Dr. Dy
26. 12. 2021 20.58
+6
Ta samo evropska korona kriz je pa preizkus do kam smo se evropejci pripravljeni upognit za kvazi varnost. Zdej ko so videli da se z lahkoto upognemo do tal je ta scenarij za nas samo se 10-15 let stran. Se ze vedelijo. Pravice smo pa vsi skupaj prodali za nic.
Dr. Dy
26. 12. 2021 20.51
+10
Druzbeni nadzor? Se komu zdi da se je tudi pri nas kaj podobnega zacelo?
slo_veter
27. 12. 2021 09.05
+2
yokerxdinterfan
26. 12. 2021 20.47
+3
to so pa mokre sanje mnogih slovencev, da jih ima država spet malo bolj na povodcu
tistion
26. 12. 2021 20.47
-10
Glede Covida antivaxerji ne verjamejo medijem, praktičbo so vsi članki podkupljena laž... Ko pa berejo članek ki jim paše na jezik kot tale, pa jim verjamejo. Smešno je kako se ti teoretiki sprenevedajo... 1x verjamejo, 1x ne, danes corone ni, jutri jo prožijo z 5G ali pa chemtrails, danes so mediji podkupljeni iz strani vlade, ju3 pišejo resnico...
štrekeljc
26. 12. 2021 21.45
+6
Upor proti popolni kontroli je bistvo antivaxserstva!
KarenSoccerMom
26. 12. 2021 20.39
+7
Če (ko) to pride k nam in ne bo kam pobegniti pred tem, naredim častni samomor, ker to ni življenje, ki ga želim živeti niti, zase pa vem, da se pokoriti ne bom zmogel.
Boombaar
26. 12. 2021 20.49
+3
Kitajski vojaki bi lahko imeli samodestruktivne čelade. Njihov režimski dnevnik je objavil januarja in umaknil objavo. Če je res, se nebi čudil
User1280007
26. 12. 2021 20.54
+1
Napaka, preveč si nostalgičen. Tako kot vsak socialni sistem (preberi wiki definicijo pojma sistem) je tudi ta narejen za množico. Ne moreš fajtat s sistemom, ker te njegovi zobje počasi poglodajo. Kot vsak drugi bo tudi ta imel neizmerno št. lukenj, ki bodo na voljo iznajdljivim, ki vsak "sistem" vzamejo kot trenutno stanje okolice.
marston
26. 12. 2021 20.35
+7
podobno je tudi pri nas v podjetjih, pa v strankah, kjer vsi le kimajo. covid je orodje, da elita uvede orvelov sistem po celem svetu. sužnji bomo brez lastne volje. kdor ne bo ubogal, bo "antivaxer".
Boombaar
26. 12. 2021 20.24
+5
Kitajska, dežela vzhajajočega režima
DonotquestionOBEY
26. 12. 2021 20.16
+7
Sam to me je zanimal s kako noto bote končal ta članek - z dobro seveda - socialni sistem nas dela BOLJŠE ljudi - ne bolj poslušne ampak boljše na splošno. Prečkaš cesto pri rdeči luči na prazni cesti ko se ti nujno mudi na šiht - pa ne morš več kupit avtobusne al pa letalske karte...prepozno plačaš 1 obrok pa 5 let ne dobiš kredita...rečeš neki proti kitajski vladi na socialnem mediju al pa te en od "kolegov" prijavi, da izboljša svojo oceno, pa te po možnosti tud zbrišejo zavedno....ja tak sistem nas dela boljše ljudi
marston
26. 12. 2021 20.37
+2
ro je bilo v bivši jugi...nič novega. samo prej je bilo za domovino, sedaj pa za naše lastno zdravje
Dr. Dy
26. 12. 2021 20.54
+3
Marson dej se pomiri malo... sej je dans isto neki reces proti vladi in rezimu in si ze brez sluzbe in te nadlegujejo
marston
26. 12. 2021 20.59
saj pravim, da je, v vseh ureditve je podoben sistem, da nagradijo podpornike
rajko povše
26. 12. 2021 20.09
+9
Kolektivni samomor
SEJBOBOL
26. 12. 2021 20.08
+6
A po tem sistemu a bi še kdo ostal v tej naši vladi ??
number46
26. 12. 2021 19.56
+13
Pri nas pa kaznujejo dobre in nagrajujejo ubogljive. Ubistvu isto 😂🤣