Na stotine mačk in psov teče naokoli, se lovijo in igrajo v Ernestovem zavetišču za živali v Siriji. Vse živali, ki danes bivajo v tem zavetišču, so dobro hranjene in pod oskrbo veterinarja, poroča Al Jazeera. Muhammad Wattar, ki vodi zavetišče, je ponosen, da lahko svojim živalcam vse to tudi zagotavlja.
Zavetišče stoji na obrobju mesta Idlib, njegova ekipa pa je bila ena izmed tistih, ki so po potresih, ki so lani prizadeli Sirijo in Turčijo, iz ruševin reševali tudi kosmatince in druge pozabljene živali. 6. februarja lani je Wattar mobiliziral ekipo, ki se je podala na pomoč živalim. Delavci so delali tudi po 16 ur na dan, da bi prišli do ljubljenčkov, ki so jih pod seboj pokopale porušene stavbe.
"Sprva ljudje niso bili zainteresirani za reševanje živali. Prioriteta so bili namreč ljudje. A kasneje so začeli spodbujati tudi naša prizadevanja," je dejal vodja zavetišča. In kasneje je tudi povpraševanje po posvojitvah štirinožnih prijateljev skokovito poraslo. Ni jasno, kaj je privedlo do spremembe, a več ljudi je mediju izpostavilo tudi splošno prepričanje, da lahko živali svoje lastnike opozorijo na bližajočo se nevarnost.
Karkoli je razlog za številčnejše posvojitve, je Wattar vesel nad povečanim zanimanjem. Kot je dejal, se je število ljudi, ki želijo posvojiti mačko, v zadnjih mesecih potrojilo. "To je odlično, saj veliko živali potrebuje dom," pravi.
Trenutno jih v Ernestovem raju živi okoli 2300, zaposleni v zavetišču pa jih hranijo in skrbijo tudi za njihovo zdravstveno stanje. "Številne živali so bile v potresu poškodovane," pravi vodja ekipe. Nekateri psi so bili v času potresa privezani in se tako niso mogli rešiti sami. Tako je bilo tudi s psičko Poppy, na katero je padla stena, zaradi česar je zdaj deloma hroma.
Kosmatinci, ki rešujejo življenja, osvajajo srca ljudi
Muhammad Halabi, ki živi južno od Idliba, je za medij potrdil prepričanje, da živali začutijo bližajočo se naravno katastrofo. Pravi namreč, da lahko že po reakcijah svojih štirih mačk pove, kako močan je popotresni sunek: "Ko se zgodi navaden popotresni sunek, ga čutijo, vendar se ne prestrašijo tako močno. Če je sunek močan, pa se poženejo, se skrijejo ali pa celo trčijo v steno in glasno mijavkajo."
Tako ga je kosmatinka Sally zbudila tudi pred dobrim letom dni. Mucka je namreč vztrajno praskala po njegovi odeji. "Opazil sem, da se tla tresejo, a mislil sem, da se mi samo vrti. Potem pa sem ugotovil, da gre za potres," je povedal 34-letnik. "Pobral sem mačko in odhitel iz hiše," se spominja.
Ariha, kjer bica Halabi, sicer ni bilo eno od območij, ki jih je potres močno prizadel. A stavbe v mestu so kljub temu krhke in poškodovane zaradi številnih bombnih napadov. Prebivalci se tako bojijo, da bi se lahko domovi zrušili že ob prvem potresu.
Po 6. februarju se je uporaba aplikacij za opozarjanje na potrese v regiji močno razširila. A številnim uporabnikom se to še vedno ne zdi dovolj. Ker so potresi katastrofe, ki se zgodijo z le nekaj sekundami vnaprejšnjega obvestila, znanstveniki pa zaenkrat še vedno ne morejo napovedati njihove resnosti, ljudje pri napovedih bolj zaupajo živalim. Številni Halabijevi prijatelji so tako po lanskih potresih postali lastniki živali, večina se je odločila za mačke in ptiče.
In seveda se svet še vedno spomni tudi turškega reševalca, ki je izpod ruševin potegnil nebogljenega belega mucka s črnim smrčkom. Posnetek hvaležnosti kosmatinca do moškega, ki ga je rešil, je namreč hitro osvojil spletna srca.
Reševalec Ali Cakas je mucka našel devet dni po tragediji. Odločil se je, da mu nadene ime Enkas, kar v prevodu pomeni Ruševine. Rešenček pa je v trenutku postal znak upanja sredi ogromne tragedije. A zgodba se tam ni zaključila. Ali se je namreč odločil, da mucka odpelje domov in ga posvoji. Enkas je tako postal maskota gasilske enote Mardin.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.