Levinja Sara, ki je bila v svojem kratkem življenju zlorabljena in tepena, se je končno znašla v varnem domu, obkrožena z ljudmi, ki so zanjo lepo skrbeli. A tudi ta varnost ni trajala dolgo. Njeni rešitelji, skupina za pravice živali, namreč biva v majhnem stanovanju v Bejrutu, ki vsekakor ni primerno mesto za levinjo.
In po dveh mesecih, ko je poleg posledic zlorabe trpela še zaradi nenehnega hrupa eksplozij, se je štiri mesece in pol stara levinja končno odpravila v zavetišče za divje živali. Sara je že peti levček, ki ga je lokalna reševalna skupina Animals Lebanon evakuirala iz Libanona, odkar sta Hezbolah in Izrael začela medsebojne napade.
Saro so prvič odkrili julija na družbenih omrežjih, na videoposnetkih, ki jih je objavljal njen lastnik iz Baalbeka, pa je bilo videti, da za levinjo ni prav dobro poskrbljeno, poroča AP. Po libanonski zakonodaji je tudi prepovedano imeti divje in eksotične živali, levjega mladiča pa je moški uporabljal "le za razkazovanja", je dejal izvršni direktor organizacije, Jason Mier.
Sredi septembra je organizacija levinjo končno dobila, potem ko so vložili tožbo pri policiji in sodstvu. Policija je lastnika levinje zaslišala in odločila, da se levinji pri njemu ne godi dobro, zato se ji je moral odpovedati.
In kmalu za tem, ko je bila levinja na varnem, je Izrael začel ofenzivo proti libanonski skupini Hezbolah in Baalbek je bil močno bombardiran. Mier in njegova ekipa so zato Saro odpeljali iz tega starodavnega mesta in jo premestili v stanovanje v živahnem komercialnem okrožju Hamra v Bejrutu. Nato so se napadi zvrstili tudi v libanonski prestolnici, ravno ko bi morala levinja oktobra odleteti v Južnoafriško republiko. Mednarodne družbe so ustavile vse lete, saj so izraelska letala napadala tudi območja v bližini letališča.
Sara se ni zavedala dogajanja okoli sebe, zato se ji je v stanovanju v Bejrutu dejansko godilo prav dobro. Vsak dan je dobila krožnik surovega mesa in uspešno pridobivala kilograme. Vendar aktivisti niso vedeli, kako bi jo lahko spravili iz Libanona. Organizacija je zato začela zbirati donacije podpornikov in skupin za pravice po vsem svetu, da so Saro naložili na manjšo jahto in jo odpeljali najprej na Ciper. Od tam je odletela v Združene arabske emirate, njeno dolgo potovanje pa se je končalo v Cape Townu. Tam je našla svoj dom v zavetišču, kjer naj bi jo sprva nekaj dni spremljali zaradi morebitnih bolezni, vendar bi lahko kmalu spoznala še druge leve in levinje.
"Potem bo vključena v skupino dveh levov, ki smo ju poslali iz Libanona, in tam bo preživela preostanek svojega življenja," je poudaril Mier.
Mier in njegova žena sta bila sicer ob njenem odhodu precej žalostna, Sara se je namreč vključila v njuno življenje kot domači ljubljenček, a kot pravita, se zavedata, da je to zanjo najboljša možnost.
Organizacija Animals Lebanon je sicer že pred spopadom preprečevala trgovino z živalmi in eksotičnimi hišnimi ljubljenčki ter rešila več kot dva ducata velikih mačk pred "zaporom v razkošnih domovih" in jih poslala v zavetišča za divje živali. Od začetka vojne pa rešujejo tudi hišne živali, ki so ostale ujete v stanovanjih, ko je več sto tisoč Libanoncev zapustilo svoje domovanje, živalice pa pustilo za seboj, ker so bili v to prisiljeni ali pa niso imeli časa poskrbeti za njih. "Veliko jih je še vedno v naši oskrbi, saj so lastniki teh živali razseljeni," je dejal Mier. "Ne moremo pričakovati, da bo oseba sprejela svojo žival nazaj, če živi na ulici ali pa v zavetišču."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.