Skupina več kot 100 republikanskih strokovnjakov za nacionalno varnost zahteva od strankarskih članov kongresa, da 'pritisnejo' na Donalda Trumpa, naj vendarle prizna poraz. V pismu, s katerim razpolaga The Washington Post, nekdanji uradniki tako opozarjajo, da njegovo "zavračanje priznanja izida volitev in urejen prehod predstavljata vrsto groženj ameriškemu demokratičnemu procesu in nacionalni varnosti".
Pismo z današnjim datumom so podpisali nekdanji ameriški minister za domovinsko varnost Tom Ridge, nekdanji direktor obveščevalne agencije CIA in Agencije za nacionalno varnost (NSA) Michael Hayden, nekdanji obrambni minister Chuck Hagel, nekdanji nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti John Negroponte in več drugih visokih uradnikov iz preteklih predsedniških administracij.
Republikanci bi morali "odločno nasprotovati predsednikovim nevarnim in nezakonitim prizadevanjem za ustrahovanje državnih volilnih funkcionarjev in izkrivljanje volilnega procesa," so med drugim zapisali. Predsednikova prizadevanja predstavljajo tudi "velika tveganja za našo nacionalno varnost, in to v času, ko se ZDA soočajo s svetovno pandemijo in z resnimi grožnjami nasprotnikov, terorističnih skupin in drugih sil," so še dodali.
Vodja senatne večine republikanec Mitch McConnell medtem sicer vztraja pri svoji izjavi iz prejšnjega tedna, da gredo ZDA po vsakih volitvah skozi podoben proces in besede niso pomembne. Vse naj bi se zgodilo ob pravem času in 20. januarja 2021 bo prisegla naslednja vlada.
Poziv strankarskim kolegom v kongresu sledi nedavnemu Trumpovemu naprezanju in vrsti vloženih tožb, s katerimi skuša razveljaviti rezultate minulih volitev. Podpisani strokovnjaki s tem prav tako trkajo na vest (pa tudi zdravo pamet) republikanskim kongresnikom, naj tudi sami vendarle priznajo njegov poraz in spoznajo, da ni bilo v zvezi z glasovnicami nobenih prevar, ter da je Trump preprosto pač izgubil. Koliko si bodo 'dali reči', je sicer vprašanje, saj naj bi že načrtovali imenovanje novih elektorjev, ki bi preglasili voljo volivcev, predsednikovi odvetniki pa se medtem na vse pretege z neutemeljenimi teorijami zarot trudijo spodkopavati prehod novoizvoljenega predsednika ZDA Joeja Bidna pred njegovo januarsko inavguracijo.
Večina republikancev na zvezni ravni sicer še vedno molči, ker stranka Trumpove volivce potrebuje za drugi krog senatnih volitev v Georgii, ki bo 5. januarja. Nekaj jih je sicer javno že povedalo, da ni dvoma o zmagovalcu.
Trump pa pred odhodom s položaja še v zadnjem trenutku sprejema ukrepe, da oteži Bidnovo delo na področju zunanje politike. Med drugim glede Irana, Izraela, Kitajske in Rusije.
Glede Kitajske so ZDA zaostrile odnos do sporov v Južnemkitajskem morju, glede Izraela je vlada razglasila kot antisemitske vse skupine, ki podpirajo pravice Palestincev s pozivi k bojkotu Izraela, glede Irana se nadaljuje val sankcij, v Iraku in Afganistanu se pospešuje umik ameriških vojakov, glede Rusije pa so ZDA odstopile od pogodbe o odprtem nebu.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.