31. julija, kmalu po sončnem vzhodu, je dolgoletni vodja Al Kaide Ajman al Zavahiri po jutranji molitvi odkorakal na balkon hiše v središču Kabula. To je bila zadnja stvar, ki jo je storil. Ob 6.18 po lokalnem času sta namreč dva ameriška projektila zadela balkon in ubila 71-letnika. Njegova žena in hči sta ostali nepoškodovani.
Kako so lahko Američani ciljali tako natančno? Ključnega pomena je bilo uporabljeno orožje. Po besedah ameriških uradnikov gre za lasersko vodene rakete hellfire, ki so po 11. septembru postale stalnica ameriških protiterorističnih operacij v tujini. Projektil je mogoče izstreliti s helikopterja, ladij, letal ali brezpilotnih letalnikov.
ZDA naj bi omenjeno raketo uporabile tudi leta 2020, ko so v napadu ubile iranskega generala Qassema Soleimanija. Kot poroča BBC, se Američani poslužujejo omenjenega tipa raket zaradi njihove izjemne natančnosti. Kamera brezpilotnega letalnika prek satelita upravljavcu orožja posreduje posnetek tarče v živo, slednji pa nato vanjo natančno usmeri laser. Obstajajo jasni, zaporedni postopki, ki jih mora upravljavec brezpilotnega letala upoštevati, da bi zmanjšal tveganje za smrt civilistov, pojasni profesor William Banks.
Analitiki sicer verjamejo, da so Američani tokrat uporabili novo različico rakete hellfire, R9X, ki so jo uporabili že v več drugih operacijah na Bližnjem vzhodu. Po besedah profesorja Michaela Clarka, ki je spregovoril za Sky News, je ideja R9X, da z vrtljivimi rezili zabode osebo do smrti. Rakete so znane pod vzdevkom Nindža ali leteči Ginsus po znamki nožev za zrezke, ki so jih popularizirali oglasi v ZDA v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja.

ZDA so pred napadom dlje časa zbirale informacije o Zavahirijevih navadah, kot je med drugim njegovo redno obiskovanje balkona. Ameriški vohuni so hišo opazovali več mesecev. Po daljšem opazovanju so ugotovili, da Zavahiri nikoli ni zapustil hiše, se je pa pogosto zadrževal na balkonu.
Marc Polymeropoulos, nekdanji visoki uradnik Cie, je za BBC povedal, da so bile pred napadom verjetno uporabljene različne obveščevalne metode. "Potrebno je veliko potrpljenja," je dejal.
Kot je dodal, je napad na Zavahirija temeljil na desetletjih izkušenj ameriške obveščevalne skupnosti pri sledenju posameznim članom Al Kaide. Kljub temu tovrstne ameriške operacije ne potekajo vedno po načrtih. 29. avgusta 2021 je v napadu z dronom, usmerjenim na lokalno vejo Islamske države, v bližini Kabula umrlo 10 civilistov. Pentagon je takrat priznal, da so storili tragično napako.
Bill Roggio iz Fundacije za obrambo demokracij, ki že vrsto let spremlja ameriške vojaške operacije, je za BBC ocenil, da je bilo napad na Zavahirija verjetno veliko težje izvesti, predvsem zaradi odsotnosti sredstev na terenu. "To je prvi napad na Al Kaido v Afganistanu po odhodu ZDA iz države. To ni običajen pojav."
Roggio v prihodnje pričakuje še dodatne napade na cilje Al Kaide. "Ni pomanjkanja tarč. Morebitne naslednje vodje Al Kaide se bodo zelo verjetno preselile v Afganistan, če že niso tam. Vprašanje pa je, ali lahko ZDA napade še vedno izvedejo z lahkoto."

ZDA opozorile Američane pred povračilnimi napadi
ZDA so po uboju vodje Al Kaide Ajmana al Zavahirija pozvale svoje državljane, naj bodo pozorni na morebitne napade na ameriške državljane v tujini. Smrt al Zavahirija bi namreč lahko spodbudila privržence te teroristične skupine k maščevanju, je ocenil State Department.
"Trenutne informacije kažejo, da teroristične organizacije še naprej načrtujejo napade na ZDA. Pri tem lahko uporabijo široko paleto taktik, vključno s samomorilskimi operacijami, atentati, ugrabitvami in bombnimi napadi. Državljane ZDA opozarjamo, naj med potovanjem v tujino ohranijo visoko stopnjo pazljivosti," so zapisali.
71-letni egiptovski zdravnik je prevzel vodenje Al Kaide leta 2011 po smrti Osame bin Ladna. V nedeljo ga je v afganistanski prestolnici Kabul ubil ameriški dron. Njegovo smrt je potrdil ameriški predsednik Joe Biden, ki je spomnil na al Zavahirijevo sodelovanje pri načrtovanju terorističnih napadov na ZDA leta 2001.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.